Okullarda tadilat bitmedi, birçok öğretmen de eksik

banner37

Önümüzdeki hafta yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor… Ancak birçok okulda hâlâ tamirat işleri sürerken, pazartesine kadar da en az 28 ilköğretim okulundaki eksik öğretmen kadrosunun doldurulması gerekiyor

banner87
Okullarda tadilat bitmedi, birçok öğretmen de eksik
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Okulların açılmasına kısa bir süre kalmasına rağmen yıllardır olduğu gibi bu yıl da yeni eğitim yılına sorunlarla başlanıyor.

İlköğretimdeki birçok okulda tadilat çalışmaları henüz bitmedi… Birçoğunun ise eksiklikleri giderilmedi. Alt yapı sorununun ötesinde en az 28 ilköğretim okulunda da öğretmen eksiği var.

Bu durum da, her yeni eğitim döneminde olduğu gibi, ders zilinin sorunlarla başlayacağının kanıtı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılına sorunsuz başlanması için bakanlığı aylar öncesinden birçok kez uyarmıştı.

Sendikaların tüm uyarılarına rağmen okullarda gerekli olan tamir ve tadilat işlerine geç başlanması bu yıl da okulların sorunlarla başlanmasına yol açıyor.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, yeni eğitim yılında hangi okullarda ne gibi tamirat ya da tadilat işinin yapıldığının henüz tespit edilmediğini ve konu hakkında sendikanın çalışma yaptığını belirterek, önümüzdeki cuma gününe kadar bu çalışmaların tamamlanarak kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Eylem, bazı okullarda yetersiz kafeterya ve kantinin bulunduğunu ve bakanlığın bu konu hakkında çalışma başlattığını belirterek, çalışmaların henüz tamamlanamadığını, yeni eğitim yılı başlamadan önce bakanlığın eğitimdeki tüm sorunları çözmesini temenni etti. Eylem, Türk Lira’sının döviz karşısında yaşadığı değer kaybının, özel okullardan, devlet okullarına inanılmaz bir geçiş başlattığını ifade etti.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş ise basına yazılı açıklamada bulunarak, haziran ayında Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde okulların alt yapı ve kadro ihtiyaç tespitlerini iletip acil ihtiyaçlardan başlamak üzere 17 Eylül’e kadar iyi bir planlama ile sorunların çözümünü istediklerini anımsattı. Maviş, din derslerinin seçmeli yapılması ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin devlet denetimine alınması için yapılan girişime Türkiye makamlarının ambargo ile karşılık verildiğini sözlerine ekledi.

Eylem: Okullarda ne gibi tamirat yapıldığı henüz tespit edilmedi

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem de, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı için hangi okullarda ne gibi tamirat ya da tadilat işinin yapıldığının henüz tespit edilmediğini belirterek, konu hakkında sendikanın çalışma yaptığını önümüzdeki cuma gününe kadar çalışmaların tamamlanarak kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Ülkemizde okul yapılması gereken bölgelerin ise en başından beri belli olduğunu kaydeden Eylem, özellikle Girne bölgesine okul yapılmasını bir yıldır dile getirdiklerini ifade etti.

Eylem, ülkemizdeki birçok okulun kapasitesinin yetersiz kaldığını belirterek, Girne’ye bir ortaokul ve Lefkoşa ile Mağusa’ya ise bir lise yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

İskele bölgesinde bulunan Bekirpaşa Lisesi’nde ise kolej ile düz lise eğitiminin aynı binada yapıldığını söyleyen Eylem, kolej ile liseyi birbirinden ayırmak için de yeni bir bina yapılması gerektiğini, ancak bakanlığın bu konu hakkında herhangi bir adım atmadığını ifade etti.

“Özel okullardan devlet okullarına inanılmaz bir geçiş var”

Selma Eylem, özellikle ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle özel okullardan devlet okullarına inanılmaz bir geçiş yapıldığını belirterek, okullarda yeterli miktarda bina olmamamsından dolayı da çok büyük sıkıntıların yaşanacağını dile getirdi.

Bazı okullarda yetersiz kafeterya ve kantin olduğunu söyleyen Eylem, bakanlığın bu konu hakkında çalışma başlattığını, ancak çalışmaların halen tamamlanmadığını ifade etti.

Eylem, altyapıyla ilgili sorunu olan birçok okulun da bulunduğunu belirterek, “Altyapı eksikliği bulunan okulların bu haftaya kadar tamamlanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Eylem, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı başlamadan bakanlığın eğitimdeki tüm sorunları çözmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Maviş: Türkiye bakanlığa ambargo uyguluyor

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Mağusa’da 3, Lefkoşa 1, Girne’de 2 ve Karpaz’da 1 yeni okul ihtiyacı ve 52 okulda da çeşitli sebeplerle tadilat ve tamirat ihtiyacı olduğunu belirttiklerini kaydederek, “Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız tüm çalışmalarda temel sorunun din derslerinin seçmeli yapılması ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin devlet denetimine alınması için yapılan girişime Türkiye makamlarının ambargo ile karşılık vermeleri olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

Eğitim Bakanlığı’nın birkaç okul dışında ihale süreçlerini tamamlayamadığı için okulların tadilat ve tamiratlarının geciktiğini ifade eden Maviş, ihalelere müteahhitlerin de katılmamasının gecikmelerdeki bir diğer etken olduğunu, Şht. Tuncer İlkokulu’nda tamiratlar devam ederken, Eğitim Bakanlığı’nın bazı okullar için ihale süreçlerini yeni tamamladığını dile getirdi.

“Bazı okullarda tadilatlar sürüyor”

Maviş, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu’nda tadilatların dün başladığını, Şht. Hüseyin Akil İlkokulu, Akova-Yıldırım İlkokulu, Gönendere Şht. Salih Terzi İlkokulu, Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu ve Serhatköy İlkokulu’ndaki tadilatların ise tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti.

Girne’de Bellapais köyündeki eski okulun tamir edilerek, üç şubeli bir okula dönüştürüldüğünü, olası öğrenci nüfus artışına göre kullanılacağını bunun yanında Girne OTEM’in de öğrenci artışına karşı hazır tutulduğunu kaydeden Maviş,  “Meselenin çocuklarımızın nitelikli eğitim alma hakkı olduğunu hatırlatır, mali disiplin ve kamusal harcamalardan kesinti mazeretlerini kabul edilmeyeceğinin tekrardan altını çizeriz. Özellikle Türkiye makamlarının uyguladıkları eğitim ambargosunun adamızın kuzeyinde yaşayan ve çoğunlukla TC vatandaşı olan insanlarımızın çocuklarını da mağdur ettiğini vurgularız” dedi.

Maviş, bunların yanı sıra okullardaki alt yapı ve öğretmen ihtiyaçlarını da tablo halinde yayımladı.

17 okula öğretmen münhali açılmalı

Öte yandan KTÖS, okullardaki öğretmen açığı için Kamu Hizmeti Komisyonu’nun münhal açması gerektiğini belirterek, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda bakanlığın hangi okullara münhal açılması gerektiğini yayımladı.

KTÖS’ten elde edilen bilgiye göre Canbulat İlkokulu, Çayırova İlkokulu, Dilekkaya İlkokulu, Güvercinlik İlkokulu, Kaplıca İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Şht. Menteş Zorba İlkokulu, Ulukışla İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu’na sınıf öğretmeni; Beyarmudu İlkokulu’na okul öncesi öğretmeni; Boğaziçi İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Çayönü-İncirli İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Tatlısu İlkokulu ve Ziyamet İlkokulu’na ise hem sınıf, hem de okul öncesi öğretmeni olmak üzere toplam 17 okula Kamu Hizmeti Komisyonu’nun münhal açması gerektiği belirtildi.

28 okulun öğretmen kadrosu eksik

Geçtiğimiz yıllarda gerek öğretmen nakilleri veya sendikal görevlerden dolayı boşalan kadrolardan, gerek,  Türkiye’den eğitim protokolü ile gelenlerin geri dönmesinden, gerekse de ödeneksiz izin kullanan veya emekli olanlar kişilerden dolayı kadroların boşalmasından dolayı ülke genelindeki toplam 28 okulun öğretmen kadrosunda eksikliği bulunuyor.

Buna göre; Akova-Yıldırım İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Dörtyol İlkokulu, Güvercinlik İlkokulu, Karakol İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Şht Hasan Cafer İlkokulu, Şht. Hüseyin Akil İlkokulu, Ulukışla İlkokulu, Çayönü-İncirli İlkokulu, Serhatköy İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Şht İlker Karter İlkokulu, Canbulat İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu, Şht. Özdemir Anaokulu, Lefke İlkokulu, Yeniboğaziçi İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, 23 Nisan İlkokulu, Şht. Tuncer İlkokulu, Alayköy İlkokulu, Ağırdağ İlkokulu, Alasya İlkokulu’nda sınıf öğretmeni; Dipkarpaz İlkokulu, Esentepe İlkokulu ve Girne Maarif İlkokulu’nda okulöncesi öğretmeni; Polatpaşa İlkokulu, Şht. Salih Terzi İlkokulu ve Beylerbeyi İlkokulu’nda ise hem sınıf, hem de okul öncesi öğretmeni ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

Okulların ihtiyaç listesi

Şht Doğan Ahmet İlkokulu

Okulun genel tadilatı ve boyası, okulun izolasyonu, basketbol sahasının tamiri, deponun tamiri

Karakol İlkokulu

Bir tane yeni sınıf

Alasya İlkokulu

Öğretmen odası ve üç adet branş odası

Vadili İlkokulu

Klima ve akıllı tahta

Çağlayan C. İlkokulu

Spor odası, tribünlerin tamiratı, müzik ve resim odası

Şht. Hüseyin Akil İlkokulu

Yeni idari bina ve hademe odası

9 Eylül İlkokulu

Çok amaçlı salon ve fen laboratuarı

Zümrütköy İlkokulu

Çardak tamiratı

Necati Taşkın İlkokulu

Kauçuk zemin kaplı oyun parkı, iki adet akıllı tahta, müdür muavini odası, sekreter odasının demirbaş ve önemli evraklarının korunabilmesi için camlarına korkuluk yapımı, spor salonunun tamiratı

Mağusa Özel Eğitim Merkezi

İki adet LCD dokunmatik masa, iki adet LCD dokunmatik ekran, iki adet akıllı tahta, üç adet çelik raf, okulun elektrik alt yapısının elden geçirilmesi, okula 65 metrekare parke döşemesi, alt değiştirme odasındaki banyo ve mutfak için su ısıtma sistemi, iç ve dış ses sistemi, mutfak atölyesi için sıcak su sistemi, okula liftli bir aracın alınması

Hamitköy İlkokulu

Üç adet yeni sınıf, çardak ve tribün, okul öncesi için masa ve oyun alanı, öğretmen masası, sandalyesi ve dolabı

Gazi İlkokulu

Demir pencerelerin değişimi, okulun genel tadilatı

Lapta İlkokulu

Yeni okul ihtiyacı

Serhatköy İlkokulu

Genel tadilat

Türkmenköy İlkokulu

Okulun genel tadilatı

Çatalköy İlkokulu

Okula yeni ek derslik ve okulun genel tamiratı

Esentepe İlkokulu

Okulun genel tamiratı ve okul öncesi sınıflarının yeniden yapılması

Ozanköy O.T. Anaokulu

Okula yeni ek derslik

Karaoğlanoğlu İlkokulu

Eski demir pencere ve kapıların değiştirilmesi, kamera sisteminin yenilenmesi ve bahçe düzenlenmesi

Güzelyurt Maarif Anaokulu

Okulun genel tadilatı

Haspolat İlkokulu

İki adet yeni ek derslik ve öğretmen odası

Şht. Ertuğrul İlkokulu

Öğretmen odası ve öğrenci tuvaleti

Gelibolu İlkokulu

Öğrenci tuvaleti, çevre duvarı yapımı, elektrik sisteminin yenilenmesi, yeni klimalar, güvenlik kamerası sistemi ve okulun genel tadilatı

Şht. Yalçın İlkokulu

Okula yeni ek derslik

Yeniyüzyıl İlkokulu

Öğretmen odası

Gaziköy Anaokulu

Okula yeni ek derslik ve öğretmen odası

Görme Engelliler Okulu

Dernek binasında hizmet veren okulun özgün bir yapıya kavuşturulması

Dörtyol İlkokulu

Eski pencerelerin değişimi ve öğrenciler ve öğretmenler için tuvalet

Dikmen İlkokulu

Okula yeni ek derslik

Büyükkonuk İlkokulu

Okula yeni ek derslik ve öğretmen odası

Çayırova İlkokulu

Okulun genel tamiratı

Atatürk Öğretmen Akademisi

Okulun genel tadilatı ve kapalı spor salonu

Barış İlkokulu

Okulun genel tamiratı

Girne Maarif Anaokulu

Okulun dış cephesinin boyanması ve öğrenci sıralarının yenilenmesi

Yeniboğaziçi İlkokulu

Bir adet ambar ve branş odası yapımı, tuvaletlerin tamiratı

Lefkoşa Özel Eğitim Merkezi

Okula asansör ve asansörlü otobüs alımı, oyun alanı

Şht. Menteş Zorba İlkokulu

Okulöncesine uygun tuvalet yapımı, projeksiyon ve akıllı tahta alımı, Okulun iç ve dış cephe boyanması, 10 adet öğretmen sandalyesi, 10 adet satranç takımı ve bir adet satranç panosu, okula spor malzemeleri alımı ve bir adet laptop bilgisayar

Kumyalı İlkokulu

Öğretmen tuvaleti yapımı, idari binaya iki adet yeni bilgisayar ile bir adet fotokopi makinesi alımı ve her sınıfa akıllı tahta

Cihangir-Düzova İlkokulu

Okul öncesi için yeni ek derslik ve tüm sınıfların boya ve tadilatı

Karakum Anaokulu

Bahçe düzenlemesi ve oyun salonu

Şht. Hasan Cafer İlkokulu

Dış ve iç cephe boyası, okul salonunun akustik ses yalıtımının yapımı ve yeni fotokopi makinesi

Çamlıbel İlkokulu

Tuvalet yapımı

Gönyeli İlkokulu

Okula yeni ek derslik ve idari bina yapımı

Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu

Çatı sorununun düzeltilmesi, giriş kapısının yapımı ve park yeri

İnönü İlkokulu

Okula ambar yapımı ve basketbol sahası ile çocuk parkının yenilenmesi

Aydınköy İlkokulu

Okulun genel boyası ve tadilatı, demir pencerelerin değiştirilmesi, basketbol sahasının yeniden bakıma alınması ve düzenlenmesi, oyun parkının kırılan ve bozulan oyuncaklarının yapılması, tellenmiş olan halı sahanın tamamlanması, genel mefruşat, demirbaş ve teknolojik gereç alımı, bir adet laptop ve bir adet fotokopi makinesi, tüm dersliklere projeksiyon ve akıllı tahta alımı, kütüphane için 25 adet bürosit sandalye alımı, müzik aleti ile yeni sıra ve sandalye alımı

Paşaköy Eşref Bitlis İlkokulu

Okul binasının deforme olan sıvalarının tamiri, okul izolasyonunun yenilenmesi ve ek binanın ana binaya bağlanması

Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu

Okulun genel tadilatı ve okula sekiz adet yeni ek derslik ve oyun parkı yapımı

Kumyalı İlkokulu

Lojmanın tamir edilmesi, çevre duvarının yapımı, okulun deforme olan yerlerinin tadilatı, güvenlik kamerası sistemi kurulumu ve yeni öğretmen tuvaleti

Gülenyüzler Anaokulu

Sınıfların boya ve tadilatının yapımı, yeni öğretmen tuvaleti yapımı ve iki adet büyük çocuk parkı

Dipkarpaz İlkokulu

Okulun elektrik sisteminin yenilenmesi, resim odasının çatısının değiştirilmesi, okulun boya ve tadilatı, yeni müdür muavini odası, yeni oyun parkı ve yeni öğrenci tuvaleti

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75