banner6

Okulların bütçesi yok, ihtiyaçları veliler karşılıyor

banner37

Devlet okullarında, genel olarak İngilizce kitaplarının ve ilköğretimde ise öğrencilerin ihtiyaçlarının özel bir işletmeden veliler tarafından alınması gerektiğini belirten listeler, tepkiye neden oldu

Okulların bütçesi yok, ihtiyaçları veliler karşılıyor
banner151

İsmail VOLKAN

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı’nın “sorunsuz” başlayacağını iddia ettiği yeni eğitim dönemi, yine kaosla başladı.

Öğretmen eksikliğiyle başlayan eğitim döneminde, kitaplar ve öğrencilerin ihtiyaç listesi de kriz oldu.

Devlet okullarında yapılan bu uygulamada her iki liste için velilerin mağazalara yönlendirilmesi ise tepkiye yol açtı.

Sosyal medyada okulların öğrencilere dağıttığı listeler yayınlanarak, eleştirildi.

Yorumlarda, devlet okullarına bu uygulamanın yakışmadığı vurgulandı.

Devlet okullarının karşılaması gereken ancak bütçeleri olmadığı için velilerden talepte bulunmak zorunda kalan okul yönetimleri de bu durumdan dertli.

Yıl boyu okulda kullanılacak kırtasiye ve genel tüketim ihtiyaçlarının veliler tarafından alınmasını talep eden devlet okulları, maddi zorluklar nedeniyle bu girişimi yapmak zorunda kalıyor.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müdürü Ali Nizam ise, İngilizce kitapları hariç tüm kitapların bakanlık tarafından okullara verildiğini belirterek söz konusu kitabın yıllardır Deniz Plaza tarafından temin edildiğini söyledi.

Okul ihtiyaçları için velilerin Deniz Plaza’ya yönlendirilmesiyle ilgili konuşan Nizam, devlet okullarının alışveriş için velileri yönlendirme gibi bir durumu olmadığını belirtti. Nizam, konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapacaklarını kaydetti.

Deniz Plaza’dan alınan bilgiye göre, “ihtiyaç paketi” şeklinde bir uygulama yok, velilerin istedikleri malzemeler hazırlanıp veriliyor.

Okul yönlendiriyor

Girne bölgesinde bulunan bir anaokulunda, öğrencilere ailelerine vermeleri için küçük bir kâğıt dağıtıldı. Kağıda, şöyle yazıldı:

“Sayın veli; okulumuzun ihtiyaç listesi aşağıdaki gibidir. Gerekli olan malzemeleri alıp, en kısa zamanda göndermenizi rica ederiz. Deniz Plaza’da hazırlanmış olan anaokul paketi (paketin içindeki etiketle, tüm dosyalar, defter ve boya paketleri isimlendirilecektir). 4 adet tuvalet kağıdı, 1 adet sıvı sabun, 2 adet 72’lik ıslak mendil...”

Söz konusu yazı, sosyal medyada tepkilere neden oldu:

“Bu yapılan bildirimlerde kullanılan kelimeler ve belirtilen adres devletin eğitim kurumlarına hiç yakışmıyor. Okulumuzun parası yok. Devlet bütçe ayırmadı. Kendi ihtiyaçlarınızı, kendiniz alın deseler daha güzel olurdu. Okullardaki temizlik malzemesi, kırtasiye malzemesi, spor malzemesi gibi diğer ihtiyaçları karşılamak için yeterli para devlet tarafından ayrılmamaktadır, başınızın çaresine bakın desinler yeterdi. Alışveriş yapacağımız kırtasiyeyi dahi söylemek zorunda değillerdi.”

Nizam: İngilizce hariç kitapları devlet dağıtıyor

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müdürü Ali Nizam, İngilizce kitapları hariç tüm kitapların bakanlık tarafından devlet okullara verildiğini söyledi.

Nizam, maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin okul idaresi tarafından belirlendiğini ve dışarıdan alınan kitapların bakanlık tarafından temin edildiğini kaydetti.

Öğrencilerin kırtasiye malzemeleri ve kitaplarının geçtiğimiz hafta okullara dağıtıldığını anlatan Nizam, İngilizce kitaplarının yıllardır Deniz Plaza tarafından temin edildiğini belirtti.

“Alışveriş paketi uygulaması araştırılacak”

Girne’deki anaokulun velilere verdiği ve Deniz Plaza’ya yönlendirdiği alışveriş paketiyle ilgili de konuşan Nizam, devlet okullarının alışveriş için velileri yönlendirme gibi bir durumu olmadığını söyledi.

İlgili anaokulun velilere gönderdiği kağıtla ilgili kararın okul idaresi tarafından verildiğini ifade eden Ali Nizam, konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapacaklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 10:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110