Okullarının birleştirilmesi velileri ikiye böldü

banner37

Vadili İlkokulu ile İnönü İlkokulu’nun birleştirilmesine yönelik kararın onaylanmasını kimi veliler olumlu karşıladı, kimileri şiddetle karşı çıktı

Okullarının birleştirilmesi velileri ikiye böldü
banner99

İKİ OKUL BİRLEŞTİ… Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, ‘birlikten güç doğar’ felsefesiyle hareket eden Vadili İlkokulu ile İnönü İlkokulu yetkililerinin ‘her iki okulun birleştirilmesine’ yönelik talebini onayladı. Her iki okulun birleştirilmesiyle birlikte okulun yeni adı “Vadili-İnönü İlkokulu” oldu. Bakanlığın okul yönetiminden gelen talebi kabul etmesiyle yeni eğitim ve öğretim yılında ‘4 yaş’, ‘ana okul’ ve ‘birinci’ sınıflar İnönü İlkokulu’nda; ‘ikinci’, ‘üçüncü’, ‘dördüncü’ ve ‘beşinci’ sınıflar ise Vadili İlkokulu’nda eğitim alacak.

VELİLER BÖLÜNDÜ, BAŞKANLAR MEMNUN… Vadili İlkokulu ile İnönü İlkokulu’nun birleştirilmesine yönelik karar velilerin ikiye ayrılmasına neden oldu. Kimi veliler, yeni uygulamaya Vadili-İnönü anayolunda yol güvenliği olmadığı gerekçesiyle şiddetle karşı çıkarken, kimileri bu kararın eğitimin kalitesini artıracağına inanç belirtti. Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan ile İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, her iki okulun birleştirilmesine yönelik alınan kararın çok doğru olduğunu belirterek, kararın herkes için hayırlı olmasını temenni etti.

VADİLİ-İNÖNÜ ANAYOLU TAMİR EDİLECEK… Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da Vadili Belediyesi’ni ziyaret etti. Özersay, öğrencilerin okullarına giderken Vadili-İnönü yolunu kullanacak olmalarından dolayı acilen yol çalışmasına başlanacağını belirtirken, Atakan, söz konusu yolun süratle güvenli hale getirilmesini sağlayacak lokal tamirleri, çöküntüleri, sıkıntılı virajları ve buna benzer tüm noktaların ekim sonu veya kasımın ilk haftasında bitirmiş olmayı hedeflediklerine işaret etti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, ‘birlikten güç doğar’ felsefesiyle hareket eden Vadili İlkokulu ile İnönü İlkokulu yetkililerinin ‘her iki okulun birleştirilmesine’ yönelik talebini onayladı.

Her iki okulun birleştirilmesiyle birlikte okulun yeni adı “Vadili-İnönü İlkokulu” oldu.

Bakanlığın okul yönetiminden gelen talebi kabul etmesiyle yeni eğitim ve öğretim yılında ‘4 yaş’, ‘ana okul’ ve ‘birinci’ sınıflar İnönü İlkokulu’nda; ‘ikinci’, ‘üçüncü’, ‘dördüncü’ ve ‘beşinci’ sınıflar ise Vadili İlkokulu’nda eğitim alacak.

Ancak okulların birleştirilmesine yönelik alınan karar velilerin de ikiye ayrılmasına neden oldu.

Kimi veliler, yeni uygulamaya Vadili-İnönü anayolunda yol güvenliği olmadığı gerekçesiyle şiddetle karşı çıkarken, kimileri bu kararın eğitimin kalitesini artıracağına dikkat çekti.

Bu arada çocuklarının başka bir köyde okumasına karşı çıkan bazı veliler de dün çocuklarını bir süre derse göndermedi. Bu durum da çeşitli kesimler tarafından eğitimin bu yıl da ‘buruk’ başladığına yönelik eleştirilere neden oldu.

Vadili Muhtarı Ömer Efendi ise okulların birleştirilmesinin çok doğru bir karar olduğunu, ancak velilerin özellikle de yol konusundaki endişelerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Efendi, İnönü ile Vadili arasında kalan yolda daha önce 5 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Biz daha fazla can vermek istemiyoruz. Yolun en kısa sürede yapılmasını istiyoruz” dedi.

Özersay ve Atakan velilerle bir araya geldi

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da Vadili Belediyesi’ni ziyaret etti.

Özersay, öğrencilerin okullarına giderken Vadili-İnönü yolunu kullanacak olmalarından dolayı acilen yol çalışmasına başlanacağını belirtirken, velilerle de ayaküstü bir araya geldi.

Bazı velilerin ‘Çocuklarımızın başka bir okulda okumasını istemiyoruz’ şeklindeki söylemleri üzerine Özersay, “Devlet sadece bir kişiye göre değil, genele göre kararlar alır. Yani ülke genelini düşünmek zorundayız. Devlet vatandaşlarla tek tek konuşup karar üretmez. Devlet geneli düşünerek planlama yapmak zorundadır” yanıtını verdi.

Atakan: Vadili-İnönü anayolunu en

kısa sürede tamir etmeyi hedefliyoruz

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Vadili ile İnönü okullarının birleştirilmesine yönelik alınan kararın ardından bölge halkının özellikle Vadili-İnönü anayolu konusunda bazı şikayetlerinin olduğuna işaret etti.

Bakan Atakan, söz konusu yolun süratle güvenli hale getirilmesini sağlayacak lokal tamirleri, çöküntüleri, sıkıntılı virajları ve buna benzer tüm noktaların en kısa sürede tamir edilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Karayolları Dairesi’ne bağlı ekiplerin bölgede keşif çalışması yaptığını belirten Atakan, şöyle devam etti:

“31 Aralık’tan sonra yeni bir mali yıla geçileceği için mahalli bütçede kullanılmayan kısım kasaya devredilecek. Yani 31 Aralık’a kadar parayı kullanmış olmak zorundayız. Dolayısıyla esas ihaleyi 2020 yılına bırakmak durumundayız. Ancak bizim işimiz diğer bakanlıklardan biraz daha farklı. Bizim yağmur dönemi başlamadan önce sahaya çıkmamız gerekiyor.

banner134
Bunun için de bir ihale süreci var. Bizim bu süreci hızlandırmak için olağanüstü durum kapsamında ihale sürecini kısaltmamız mümkün olursa, ekim sonu veya kasımın ilk haftasından itibaren yağmur dönemi başlamadan ana yarma, temel takviye ve benzeri ağır işleri bitirmiş olmayı planlıyoruz.

Biz bu yoldaki sorunları geçen seneden beridir biliyoruz. Geçen sene döviz krizinden dolayı birçok ihale sonuçlanamamıştı. Bu yol da onlardan biriydi. Bu yılın başından beridir birçok bölgede tespitlerimiz var ama maalesef bu tespitler ister istemez kaynak sıkıntısına takılıyor.

İlgili kaynak akışının da bu hafta içerisinde başlaması öngörülüyor. Bu doğrultuda Maliye Bakanlığı’na yapmış olduğumuz bloke taleplerimizin karşılanmasıyla birlikte süratle ihaleleri gerçekleştirmeyi, en azından yağışlı dönemler başlamadan bu acil yerlere lokal tamir ve bakımlara başlamayı hedefliyoruz.”

Adahan: Okullarımızın

birleşmesi çok doğru bir karar

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, Vadili İlkokulu ile İnönü İlkokulu’nun birleştirilmesine yönelik alınan kararın çok doğru olduğunu belirterek, kararın herkes için hayırlı olmasını temenni etti.

Adahan, söz konusu kararın daha etkin bir eğitim öngörebilme noktasında önemli olduğuna dikkat çekerek, belediyenin de bu kararı sonuna kadar desteklediğine vurgu yaptı.

Her iki okulun bütünleşmesiyle eğitim kalitesinin de artacağına işaret eden Adahan, şöyle devam etti:

“Okulların bütünleşmesiyle küçüklerimizi İnönü’de; büyüklerimizi de Vadili’de eğitiyoruz. Küçük olup yok olmaktansa, bütünleşerek kaliteyi artırmayı hedefliyoruz.

Bazı veliler, Vadili ile İnönü arasındaki yolda ‘sorun’ olduğunu öne sürerek bu karara karşı çıkıyor. Ancak ortada yol sorunu diye sorun yoktur. Çünkü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanımızın da dile getirdiği gibi Türkiye’den gelecek olan paranın serbest kalmasıyla birlikte ilk yapılacak olan proje Vadili-İnönü yoludur. Bu yolun üzerine köprü yapılmasına yönelik projemiz de hazırdır. Yani yol sorunu da yakında çözülecektir.

Belediyemiz daha önce ilgili yolun üzerinde bir ağaçlandırma çalışması yapmıştır. O tarihten bugüne kadar da o yolun üzerinde herhangi bir kaza olmamıştır.

Yani yolu bahane ederek küçük kalma noktasında olamayız. Eğitimin önünü kesemeyiz. Eğitimi karanlığa terk edemeyiz.”

Öncü: Bu kararla İnönü

İlkokulu’nun kapanması önlendi

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, her iki okulun bütünleşmesine yönelik alınan kararın yerinde ve doğru bir adım olduğunu belirterek, “Eğer bu karar alınmasaydı, her geçen gün azalan öğrenci sayısından dolayı İnönü İlkokulu kapanmak zorunda kalacaktı” dedi.

Öncü, İnönü İlkokulu’nun tam teşekkülü ve iyi bir okul olduğunun altını çizerek, söz konusu okulun kapanmasını istemediklerine işaret etti.

Vadili halkının aldığı karar sayesinde okulların bütünleştiğine dikkat çeken Öncü, “Bu çalışma her iki bölge içinde olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Öncü, Vadili’deki çocukların İnönü’ye gelmesiyle birlikte İnönü İlkokulu’ndaki eğitimin sadece küçük çocuklara yönelik olacağını belirterek, bu durumun hem eğitimin kalitesini artıracağını, hem de eğitimde belli bir standarda ulaşmada kolaylık sağlayacağına vurgu yaptı.

Eğitimdeki kaliteyi hizmet sayısını azaltarak değil, çoğaltarak yakalayabileceğimize dikkat çeken Öncü, bu safhada bazı sıkıntıların yaşanmasının da gayet normal olduğunu kaydetti.

Söz konusu sıkıntıların erkenden aşılacağına inandığını belirten Öncü, bazı velilerin İnönü-Vadili anayoluyla ilgili şikayetlerinin de en kısa sürede giderileceğini düşündüğünü söyledi.

Öncü, her iki belediyenin de söz konusu yolun yapımında elini taşın altına koymaya hazır olduğunu ekledi.

Efendi: Daha fazla can vermek istemiyoruz

Vadili Muhtarı Ömer Efendi, okulların birleştirilmesine yönelik alınan kararın çok doğru olduğunu, ancak velilerin İnönü ile Vadili arasında kalan 4 kilometrelik yolun kötü olmasından dolayı endişelendiğini dile getirdi.

Efendi, daha önce 5 kişinin söz konusu yolda hayatını kaybettiğini belirterek, “Biz daha fazla can vermek istemiyoruz” dedi.

Her yağmur sonrasında bölgenin sular altına kaldığına işaret eden Efendi, şöyle devam etti:

“Bu yolun üzerinden geçen derede ne bir köprü var, nede bir menfez var. Hatta bu yolda banket de olmadığı gibi çok keskin virajlar var. Yani bu yolun çok tehlikeli olduğu herkesin malumu. Biz bu nedenle bu yolun mümkün olan en kısa sürede elden geçirilmesini istiyoruz. Bu yola yapılacak olan menfezler sayesinde hem yağmur suları rahatlıkla Vadili Barajı’na ulaşacak, hem de bu yolu kullanan kişilerin güvenli bir şekilde seyahat etmeleri sağlanacak.”

Veliler ne dedi? … Veliler ne dedi? … Veliler ne dedi?

Pembe Havutçu:

Ben İnönü İlkokulu’nda Okul Aile Birliği’ndeyim. Her iki okulun birleştirilmesine yönelik alınan karar yerinde bir karar olmakla birlikte geç alınmış bir karardır. Çocuklarımın geleceği için keşke bu karar 2-3 yıl öncesinden alınsaydı. İnönü İlkokulu’nun altyapısı tamamen miniklere yöneliktir. Bu kararı kabul eden de etmeyen de muhakkak olacaktır. Ancak bu konudaki tek sorun yol sorunudur.

Vadili – İnönü anayolunda daha önce iki yıl üst üste 3 kişiyi kaybettik. Bunlardan biri benim eşim, diğerleri de cana yakın arkadaşlarımdı. Devletin bu yolu yeniden yapması için zamanında her türlü mücadeleyi verdik. Hatta eylem bile yaptık.

Aysu Kasapoğlu:

Ben İnönü’de yaşıyorum. Çocuklarımız bu yeni uygulamayla Vadili İlkokulu’yla birleşti. Bence bu uygulama her iki tarafın da hayrına olacak. Çünkü küçük yaştaki çocukların büyük yaşta olanlardan ayrılması çok olumlu bir sonuç doğuracaktır. Bugün (dün) önyargılı olup çocuklarını okula göndermeyen veliler, daha sonra pişman olup okula geldiklerinde hakikaten okulun ‘özel okul’ ortamında olduğunu söylediler. Buradaki tek sorun yol sorunudur. Daha önce bu yolda ölümcül kazaların olması insanları endişelendirdi. Bu nedenle de değişimi kabullenmek zor oldu. Ben yol sorunu çözülürse herhangi bir sıkıntının olacağını düşünmüyorum.

Olgun Korkmaz:

Bu yeni sistem yüzünden Vadili’den 15 kişi İnönü’ye gidecek. Oradan da buraya 60 kişi gelecek. Bu yaptıkları akıl mantık işi mi? Okulumuzda sınıflarımız bomboş kaldı. Bence bu sistemi İnönü İlkokulu’nun kapanmaması için yaptılar. Ancak bu sistem yüzünden de çocuklarımız yollarda perişan olacak. Zaten otobüslerimizin durumu herkesin malumu. Çocuklarımız 50 yıllık otobüslerle yollara çıkmak zorunda kalacak.

Elif Kasapoğlu:

Bu yapılan uygulama akla mantığa sığmadığı gibi yasalara da aykırıdır. Öğretmenler Yasası’na göre bir öğretmen, atama olmadan bir başka okulda görev yapamaz. Bizim okulumuzdan niye 60 öğrenci İnönü’de okumak zorunda kalıyor ki? Biz veliler olarak bu duruma tamamen karşıyız. Vadili – İnönü anayolu çok tehlikeli. Benim çocuğum 4 yaşında. Ben çocuğumu o tehlikeli yolda nasıl okula gönderebilirim?

Lale Çakır:

Benim iki çocuğum var. Biri 5’inci sınıf, diğeri de 1’inci sınıfa gidiyor. Yeni sistem yüzünden çocuklarımı birbirinden ayırmamı istiyorlar. Okulda bir etkinlik olması durumunda hangi çocuğumun etkinliğine katılacağım? Hangi birine gideceğim? Zaten yollar çok tehlikeli. Okul yetkilileri bize bu uygulamayı son gün söyledi. Bize bu konuda daha önce bilgi yapılmadı. Onayımızı bile almadılar. Bize bunu 3 ay önce neden söylemediler? Niye son günü beklediler? Ben çocuklarımın ayrılmasını kesinlikle istemiyorum.

Zehra Tuncay Özer:

Çocuğumun başka bir köyde okumasını istemiyorum. Bu uygulamayı yapmadan önce velilerden niye görüş almadılar? Biz veliler buna tamamen karşıyız. Yetkililer bu duruma biran önce çare üretsin.

Fetine Altay:

Benim iki çocuğum da Vadili’de okuyordu. Şimdiyse bir çocuğumu İnönü’ye göndermem gerekiyor. Ben çocuklarımın ayrılmasını istemiyorum. Benim arabam yok. Çocuklarımı birbirinden ayırırsam, herhangi bir durumunda onların yanına nasıl giderim?

Zeynep Yavuz:

Ben çocuğumun İnönü’de okumasını istemiyorum. Vadili – İnönü anayolu çok tehlikeli, orada keskin virajlar. Geçmişte nice canlarımızı orada kaybettik. Ben zaten araba kullanmıyorum. Çocuğumun başına bir şey gelse onun yanına nasıl giderim?

Rukiye Güven:

Benim çocuğum okula daha yeni alıştı. Şimdi ben çocuğumu İnönü’ye gönderirsem tüm düzeni bozulacak. Bir yandan bu sorun, diğer yandan da yol sorunu… Çocuğum yollarda perişan olacak. Bu sistemin düzeltilmesini istiyoruz.

Lale İnönülü:

İki köy arasında kalan yol çok tehlikeli. Çocuklarımızın yollarda perişan olmasını istemiyoruz. Bu çocuklar çok küçük. Çocuklarımız yeni uygulamayla her gün bu tehlikeli yol üzerinden okula gitmek zorunda kalacak. Çocuklarımızın eskisi gibi kendi okullarında okumasını istiyoruz. Çocuklarımızı “Sinde”ye göndermek istemiyoruz.

Azize Yeşilbaş:

Ben Turunçlu köyünde yaşıyorum. Bizim köyümüzde okul yok. Bu nedenle de çocuklarımızı Vadili’ye gönderiyoruz. Yetkililer şimdi de çocuklarımızı İnönü’ye göndermek istiyor. Bu sistem yüzünden çocuklarımız yollarda perişan olacak. Zaten yollar da çok tehlikeli. Aklımız çocuklarımızda kalacak. Bu sistemin düzeltilmesini istiyoruz.

Aydın Koçak:

Benim köyümde okul varken, ben niye çocuğumu başka bir köye göndermek zorunda kalıyorum? Bizim okulumuzun altyapısı yeterlidir. Niye köyümüzden 60 çocuğu İnönü’ye göndermek zorunda kalıyoruz? Bu durumu kabul etmiyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75