banner6

'Olaylardan haberdar ama hiçbir şey olmamış gibi davranıyor'

banner37

KTÖS, Milli Eğitim Bakanı Berova’y ı öğretmen kadrosu açmak yerine geçici öğretmen ataması yapmak, disiplin suçu işleyen öğretmeni Kamu Hizmeti Komisyonu'na sevk etmemekle suçladı

'Olaylardan haberdar ama hiçbir şey olmamış gibi davranıyor'
banner151

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’ya sert eleştiriler yöneltti.

Şener Elcil, Berova’nın öğretmen kadrosu açmak yerine geçici öğretmen ataması yaptığını, disiplin suçu işleyen öğretmeni Kamu Hizmeti Komisyonu'na sevk etmediğini savunarak, “Eğitim Bakanı'nın topluma gerçekleri anlatacağına inanmıyoruz” yorumunu yaptı.

Elcil, Bakan Berova’nın tüm olaylardan haberdar olmasına rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davrandığını da savundu.

Bakan Berova’nın emekli olan 18 ilkokul öğretmeni kadrosunu Kamu Hizmeti Komisyonu'na devretmediğini savunan Şener Elcil, kadro açmak yerine partizanca geçici öğretmen atamasının yapıldığını öne sürdü.

Elcil, ayrıca, Özdemir Berova’nın Öğretmenler Yasası'na göre disiplin suçu işleyen öğretmenlerle ilgili de işlem yapmadığını öne sürerek, Kamu Hizmeti Komisyonu'na gerekli bilginin verilmediğini iddia etti.

Uyuşturucu gibi kriminal bir suç işleyen bir öğretmeni Kamu Hizmeti Komisyonu'na sevk etmek yerine master yapma izni verdiğini de öne süren Şener Elcil, “Eğitim Bakanı'nın topluma gerçekleri anlatacağına dair bir inancımız kalmadı” yorumunu yaptı.

“Görevde olması hiçbir siyasi etiğe sığmamaktadır”

Elcil açıklamasında şöyle dedi:

“Sn. Berova, ‘YDÜ ilkokul öğretmenliği ön izni’ meselesinde YÖDAK eski başkanı gibi görevini kötüye kullanmıştır. YÖDAK eski başkanı görevden el çektirilirken, Sn. Berova’nın halen daha görevde olması hiçbir siyasi etiğe sığmamaktadır.

Sn. Berova emekli olan 18 tane ilkokul öğretmeni kadrosunu Kamu Hizmeti Komisyonu’na devretmeyerek, yerlerine partizanca geçici öğretmen atamıştır. Sn. Bakan Öğretmenler Yasası’nı çiğneyerek, KHK’nın yetkilerini yasadışı bir şekilde kullanmıştır.

Sn. Berova,  Öğretmenler Yasası’nın 84. maddesine göre disiplin suçu işleyen öğretmenler ile ilgili işlem yapmıyor, Kamu Hizmeti Komisyonu’na gerekli bilgileri vermiyor ve partizanca olayları ört bas ediyor. Şiddet ve istismar içeren, görev suistimali ve yüz kızartıcı suç gibi hukuki ceza gerektiren olayların örtbas edilmesi Fasıl 154 Ceza Yasası’na göre görevi ihmal ederek, görevini kötüye kullanmaktır.

Sendikamız tüm bu konular ile ilgili Ombudsman’ı, Kamu Hizmeti Komisyonu’nu ve toplumu bilgilendirmiştir. Sn. Bakan tüm bu olaylardan haberdar olmasına rağmen, halen daha hiçbir şey olmamış gibi davranmakta, hiç yüzü kızarmadan 21 Mart Salı günü Alasya İlkokulu’ndaki yeni sınıflarının açılış törenine katılacağını beyan etmektedir.

Görevini ihmal eden, görevini kötüye kullanan, okulların sorunlarını çözmeyen, Mart ayında tamamlanan sınıflara açılış töreni isteyen, çocuklara şiddet uygulayan bir öğretmeni yargılamak için KHK’ya sevk etmek yerine bakanlıkta oda vermeyi teklif eden, uyuşturucu gibi kriminal bir suç işleyen bir öğretmeni KHK’ya göndermek yerine master yapma izni veren, Alasya İlkokulu, Canbulat İlkokulu, Maarif Anaokulu ve diğer 14 okulda öğretmen eksikliklerini tamamlayamayan Eğitim Bakanı’nın topluma gerçekleri anlatacağına dair bir inancımız kalmadığını kamuoyuyla paylaşırız”.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 10:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110