banner6

Önce yüksek okul, ardından üniversite

banner37

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, DAÜ ile imzaladıkları işbirliği protokolünün bölgeyi canlandıracağını söyledi

Önce yüksek okul, ardından üniversite
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Vadili Belediyesi arasında imzalanan, alternatif tarım, üretim ve hayvancılığı içeren işbirliği protokolü doğrultusunda Vadili'ye Ziraat Yüksek Okulu açılacak.

Ziraat Yüksek Okulu'nun 2017-2018 akademik yılında açılması beklenirken, çalışmalara ise DAÜ'nün 2017 bütçesinin belirlenmesinin ardından başlanacağı öğrenildi.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, bu proje için 10 aydan beridir çalışmaların sürdüğünü ve hedefin de önce yüksek okul ardından da bu yüksek okulu üniversiteye dönüştürmek olduğunu açıkladı.

"Göç edilen kentten, gelişen kentte dönüşecek"

Yüksek okulun açılmasıyla birlikte Vadili'nin göç edilen bir kentten, tercih edilen ve gelişen bir kentte dönüşeceğini ifade eden Adahan, DAÜ gibi bir üniversite ile böyle bir çalışma yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Adahan, bu projenin sadece Vadili'yi değil bütün Mesarya'yı ilgilendirdiğini belirterek şu şekilde konuştu:

“Söz konusu proje 4-5 yıllık bir projedir. Bu yatırımdaki amaç, tarım ve veteriner fakültelerini Vadili'ye taşımaktır. Bu proje ile bölgedeki tarım ve hayvancılık ileriye taşınacaktır.

Bölgemizde, hayvansal amaçlı bitkisel yem alternatiflerinin çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca bunlar dışında turizm amaçlı bazı çalışmaları da gündeme getireceğiz.

Hedefimiz Mesarya'nın yerleşiminde geri dönüşümü sağlamaktır.”

Osam: Bilgi ve beceriler aktarılacak

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam da üniversite olarak topluma hizmet etmekle de mükellef olduklarını belirterek, protokol kapsamında Vadili Belediyesi’ne bilgi ve becerilerinin tümünü aktaracaklarını söyledi.

Osam, Türkiye’den gelen suyun önemine dikkat çekerek, bu suyun en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak üzere Vadili ve Mesarya’yı yeşillendireceklerini bölgede hayvancılık ve tarımı daha iyi noktalara taşıyacaklarını ifade etti.

Osam, Vadili ve Mesarya’yı ciddi bir tarım merkez haline getirerek, daha verimli hayvancılık yapılmasını sağlayacaklarını belirtti Osam, “Okul kurtuldu (maddi olarak), üniversite rayına girdi, şimdi proje yapma zamanı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 09:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104