banner6

Ortak eğitim aktiviteleri başlayacak

banner37

Kıbrıslı Türk ve Rum öğrenciler, ırkçılık karşıtı iki toplumlu eğitim programı çerçevesinde bir araya gelecek

Ortak eğitim aktiviteleri başlayacak
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıslı Türk ve Rum ortaokul öğrencileri bu yıl ortak eğitim aktivitelerine katılmaya hazırlanıyor. Imagine adlı ırkçılık karşıtı iki toplumlu eğitim programı, her iki toplumdan öğrencilerin birbirleriyle temasa geçmelerini ve aktiviteler yapmalarını hedefliyor. Aktiviteler, Lefkoşa ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde yapılıyor.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) tarafından yaratılan proje, iki toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’ne sunulmuştu. Proje, komite tarafından benimsenmişti.

BM tarafından desteklenen projenin pilot aşaması, mayıs ayında, 4 Kıbrıs Türk ve 4 Kıbrıs Rum ilkokulundan,  yaşları 9-12 arasındaki 160 ilkokul öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Bu yıl ortaokul öğrencileri de programa dahil edildi. Güneydeki okul müdürlerine konuyla ilgili bir genelge gönderiliği ve katılıma ilgi duyanların AHDR ile temasa geçmelerinin istendiği öğrenildi.

Projenin devamı teyit edildi

İki tarafın da projenin devamını teyit ettiği, planlamanın yapıldığı ancak detayların önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtildi.

Geçen yıl kuzeyden farklı bölgelerdeki ilkokullar aktivitelerde yer alırken, bu yıl da ilkokullardaki uygulamanın yaygınlaştırılarak devam etmesi bekleniyor.

Projeye bu yıl kaç okulun katılacağı henüz netlik kazanmadı. Komiteye, okulların karşılıklı ziyaret önerisi de yapılmış ancak güneyde bu öneri kabul görmemişti. Bu önerinin yeniden komitenin gündeminde yer alması beklentisi var.

Barış kültürü yerleştirilmesi hedefleniyor

Proje çerçevesinde şiddet karşıtı ve barış kültürü anlayışının yerleşmesi amaçlanıyor. Proje, iki aşamada uygulanıyor. İlk aşamada deneyimli eğitmenler, katılımcı grupları ziyaret ederek, stereotip, aşırılık ve  tahammülsüzlükle baş etmeyi kolaylaştıran aktiviteler uyguluyor ve öğrencileri Dayanışma Evi’nde yer alacak  iki toplumlu temasa hazırlıyor.

İkinci aşamada ise iki toplumdan öğrenciler çiftlere ayrılarak barış eğitimi çalıştaylarına katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104