banner6

Öztürkler: Ön lisans ile pratik eğitim gerektiren bölümlerin öğrencileri öncelikli grup

banner37

Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, yükseköğrenim sektörünün canlandırılmasının elzem olduğunu belirterek 30 bini aşan öğrenci grubunun tamamının ülkeye bir anda getirilmesinin mümkün olmadığını söyledi

Öztürkler: Ön lisans ile pratik eğitim gerektiren  bölümlerin öğrencileri öncelikli grup
banner99

Ali ÇATAL


 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, ülkenin ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda, halen yurt dışında bulunan üniversite öğrencilerinin ülkeye getirilmesinin ne denli önemli olduğunun rahatlıkla anlaşılacağını söyledi.

Toplam sayıları otuz bini aşan bir öğrenci grubunun tamamının ülkeye bir anda getirilmesinin mümkün olmadığını da belirten Öztürkler, bu işin, ancak öncelik grupları gözetilerek yapılacak bir çalışmayla hayata geçirilebileceğini aktardı.

Öztürkler, öğrenim süresi iki yıl olan ön lisans bölümleri ile hemşirelik gibi ‘pratik eğitim gerektiren’ bölümlerin öğrencilerinin öncelik grup olarak belirlendiği bilgisini verdi.

banner134

Ülke dışında bulunan öğrencilerin bir kısmının okuluna dönmeye istekli olduğunu fakat bir kısmının sağlık bir diğer kısmının da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının meydana getirdiği ekonomik yıkım gerekçesiyle yüz yüze eğitime dönülmesini istemediğini de kaydeden Öztürkler, uzaktan eğitimin sağladığı özgürlük ortamının da öğrencilerin hoşuna gittiğine dikkat çekti.

Uzaktan eğitim konseptinin, öğrenci ve eğitimci profilimiz tarafından pek de tutulmadığı gerçeğinin yanı sıra verimli de olmadığını savunan Öztürkler, teknolojinin getirdiği imkanların, birer kuvvet çarpanı olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığını ancak bu tamamlayıcı unsurun geleneksel eğitimin yerine de ‘hiçbir koşulda’ geçemeyeceğini aktardı.

Öztürkler, uzaktan eğitimde sınav güvenliği unsurunun da önemli bir sorun olarak öne çıktığını belirtti.

Yurt dışında okuyan ve okulları tarafından yüz yüze eğitime çağrılan Kıbrıslı Türk öğrenciler konusunda da istatistiki bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Öztürkler, bu öğrencilerin tam sayısı, eğitim aldıkları ülkeler ve okudukları bölümler üzerine hazırladıkları raporu Sağlık Bakanlığı ile paylaşacaklarını ve bu öğrencilerin de bakanlık tarafından ‘öncelik grubuna’ alınarak, Covid-19 aşılarının yapılacağını öngördüklerini söyledi.

“Tartışmalar ekonomiye zarar veriyor”

Ziya Öztürkler, geçtiğimiz hafta sonunda Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile Bakanlar Kurulu arasında yaşanan ‘sokağa çıkma yasağı’ tartışmalarının ve bu durumun neden olduğu çatlağın kimseye bir yararının olmadığını da söylerken; konunun sosyal medyada çok daha farklı yerlere de çekildiğini belirtti.

Sağlık endişeleri nedeniyle ülkeye dönmek istemeyen üniversite öğrencilerinin ve kendilerinin ailelerinin ‘bilinçaltı korkularını tetikleyecek’ tartışmalardan ‘şiddetle kaçınılması’ gerektiğini vurgulayan Öztürkler, sosyal medyanın ‘çamur atma aracı’ olarak kullanılmaması gerektiği gerçeğine parmak bastı.

Türkiye’den bazı yetkililerin dahi bu tartışmalar üzerine “Ülkeniz güvenli değilmiş” diye kendisine söylediklerini de aktaran Öztürkler, yanıltıcı bilgilerle oluşturulan kamuoyunun ise ülkenin hem eğitim sektörüne hem de ekonomisine zarar verdiğine dikkat çekti.

Yüz yüze eğitime başlanması yönünde nihai kararın Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ve YÖDAK, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, üniversiteler ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun sadece ‘paydaş’ sıfatı taşıdığını da hatırlatan Öztürkler, ‘geleneksel’ eğitime tekrar başlamak için gereken altyapıya yönelik çalışmaların da sürdüğünü kaydetti.

KKTC liselerinden mezun gençlerin üniversiteleşme oranının 2019–2020 yılında yüzde 75,08 olarak ölçüldüğünü de söyleyen Öztürkler, bu gençlerin 393’ünün Türkiye’de, 131’ininde üçüncü ülke de okumayı tercih ederken; bin 504 öğrencininise KKTC üniversitelerini seçtiğini aktardı.

Öztürkler, Türkiye ve KKTC üniversitelerine ilgi artarken, üçüncü ülkelere ilginin azaldığını da belirtirken, bunun sebebi olarak ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla neticelenen Brexit sürecini, TL’deki değer yitimini ve ülke üniversitelerine duyulan güvendeki artışı gösterdi.

GUNLUKLER/2021/OCAK/230121/ZIYA

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104