Özyiğit: AÖA'nın özerk yapısı korunmalı

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Atatürk Öğretmen Akademisi'nin (AÖA) özerk yapısının korunarak geliştirilmesini istedi.

banner87
Özyiğit: AÖA'nın özerk yapısı korunmalı
banner90
banner8

TDP’den verilen bilgiye göre, AÖA ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında imzalanan protokolün, akademinin özerkliğine darbe vuracak, geleceğini tehlikeye atacak, kapatılmasına zemin hazırlayacak içerikte olduğunu söyleyen Özyiğit, “protokolün iptal edilerek bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekir” dedi.

AÖA’nın kapatılması ve etkisinin azaltılması yönünde geçmişte de birçok kez girişim ve çalışma yapıldığını anımsatan Özyiğit, “On yıllardır faaliyet gösteren ve uluslararası tanınmışlığı olan bir kurumu kapatmak veya etkisini azaltmaktaki amaç nedir? Kıbrıs Türk toplumuna ait kurumları kapatma düşüncenizin bir parçası ise şunu iyi biliniz ki buna şiddetle karşıyız ve kapatılmaması adına ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

AÖA gibi topluma mal olmuş köklü bir kurumla ilgili atılacak adımların gizli kapılar arkasında başlatıldığını, sonrasında ise ilgili sendikaların olumsuz görüşüne rağmen ileri götürüldüğünü savunan Özyiğit, hükümetin izlediğini öne sürdüğü “ben yaparım olur” mantığının, akademinin geleceğine, toplumsal barışa hizmet etmediği gibi, laik-demokratik yapısına da uygun olmadığına işaret etti.

AÖA’nın geliştirilmesi ve her yönüyle ileriye götürülmesi yönünde bir düşünce ve vizyonda olması gereken hükümet ve Eğitim Bakanlığı'nın, birçok konuda olduğu gibi bu olayda da tam tersine bir rotada olduğunu savunan Özyiğit, “Toplumun her anlamda dönüştürülmesi çabalarına bizzat hükümet eliyle destek verilmesine, dahası bu yönde özel çaba harcanmasına onay vermemiz mümkün değildir. Bu zihniyete karşı verdiğimiz mücadele artarak sürecektir. AÖA özelinde de başta öğretmen sendikaları olmak üzere verilen mücadeleye desteğimiz sürecektir” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75