Rektör görevden aldı, VYK istihdam etti

banner37

DAÜ’de Mehmet Şemi’nin rektörlük tarafından Teknik ve Kurumsal İşler Koordinatörlüğü’nden alınmasının hemen ardından VYK tarafından danışman olarak istihdam edilmesi tartışmalara neden oldu.

Rektör görevden aldı, VYK istihdam etti
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) Rektör Yardımcılığı’na bağlı Teknik İşler ve Kurumsal İlişkiler Koordinatörü olarak görev yapan Mehmet Şemi’nin, rektörlük tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde görevden alınmasının ardından, 28 Eylül 2017 tarihinde DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) tarafından YVK Sekretaryası’nda danışman olarak görevlendirilmesi üniversitede büyük tepkiye neden oldu.

Yapılan bu işlemi DAÜ Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) “siyasi müdahale”, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise etik dışı hareket olarak yorumladı.

Osam: VYK etik dışı hareket etti

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam gazetemiz KIBRIS’a yaptığı açıklamada VYK Başkanı ve Rektörlük Koordinatörü’nün gazetemize yaptığı açıklamalar üzerine söyleyecek bir sözü bulunmadığını ifade etti.

Edip ve Şemi’nin yaptığı açıklamayı kamuoyunun değerlendirmesine bıraktığını söyleyen Osam, tüm rektörlük olarak kararlarının bu olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Necdet Osam, Mehmet Şemi’nin “Karşılıklı olarak tokalaşıp, teşekkür edildikten sonra görevimden ayrıldım” yönündeki açıklaması ile ilgili olarak da “yorum yok” cevabını verdi. Osam, “İşlem siyasi bir müdahale mi?” sorusuna ise “VYK’nın bu kişiyi göreve getirmesi etik dışı bir harekettir” şeklinde cevap verdi.

Osam, “Üniversite stabil durumdadır. DAÜ mali boyut bağlamında son derece hassas çizgiler üzerinde yönetilmektedir. Öğrenci akışı bağlamında ulusal ve uluslararası iki rektör yardımcımız da aynı mali rektör yardımcımız gibi son derece hassas takiptedir. Kıbrıs’ta en iyi öğrenciyi biz aldık. Hem Türkiye’den hem de diğer ülkelerden. An itibarıyla 4 bin 390 öğrenci aldık. Teknik işler bağlamında ise felsefemiz temiz iş, temiz aş ve temiz yönetimdir” diye konuşarak sözlerine son verdi.

Timur: DAÜ her yönden özerk olmalı

Konu ile ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan DAÜ-SEN Başkanı Tarık Timur, sendika açısından önemli noktanın bu işlemin VYK tarafından yapılması olduğunu söyledi.

Tarık Timur, bu olayın bir kez daha DAÜ’nün sadece akademik olarak değil, mali ve idari yönden de özerkliğe ihtiyacı olduğunu gösterdiğini açıkladı.

banner134
DAÜ’nün her anlamda özerkliğinin artık çok gerekli olduğunun altını çizen Timur; “DAÜ’de paydaşlar değil, siyasi atamayla gelenler hayati kararlar alıyorlar. Biz de sonra kararlar nedeniyle oluşan sorunları çözmek için uğraşıyoruz” dedi.

Edip: İhtiyaç vardı, aldık

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz DAÜ VYK Başkanı İlker Edip, VYK olarak daha önce Mehmet Şemi’den teknik konularda bilgi aldıklarını söyledi.

İlker Edip, VYK’nın teknik konularda bilgiye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Kendilerinin de ek mali külfet olmaması için bu ihtiyaçlarını Mehmet Şemi’yle karşılama yoluna gittiklerini anlatan Edip, amaçlarının tamamen bilgi ve tecrübesinden faydalanmak olduğunu, yaptıkları bu işlemin yasa ve tüzüğe aykırı olmadığını belirtti.

İlker Edip, siyasi bir müdahale sonucu bu işlemin gerçekleşmediğini dile getirdi. Bazı internet sitelerinde iddia edildiği gibi, Mehmet Şemi’nin büyük bir hatası olduğu için görevden alındığı iddiasını doğru bulmayan Edip, böyle bir gerekçenin Şemi’nin görevden alınma yazısında da yer almadığını söyledi.

Şemi: Tarafıma yapılan suçlamalar gerçek değil

Konu ile ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan Mehmet Şemi, uzun süreden bu yana sürdürdüğü DAÜ’de Rektör Yardımcılığı’na bağlı Teknik İşler ve Kurumsal İlişkiler Koordinatörlüğü görevinden rektörlük tarafından ekibe uyum sağlayamadığı gerekçesiyle alındığını doğruladı.

Mehmet Şemi, rektörlüğün bu kararı kendisine bildirmesiyle karşılıklı olarak tokalaşıp, teşekkür edildikten sonra görevinden ayrıldığını kaydetti.

Herkesin kendi ekibiyle çalışmak istemesinin gayet doğal bir durum olduğunu ifade eden Şemi, dün bir internet sitesinde yayınlanan “ yurtlardaki kaçak katları tespit etmemesi üzerine görevden uzaklaştırıldı” iddiasının kesinlikle gerçekleri yansıtmadığını savundu.

Mehmet Şemi, DAÜ’deki 33 yıllık tecrübesi nedeniyle tamamen VYK tarafından kendisine teknik konulardaki bilgi ve tecrübesinden kaynaklı teklif geldiğini, kendisinin de DAÜ’ye hizmet etmeye devam etmek istemesinden dolayı bu teklifi kabul ettiğini ve bugün (dün) itibarıyla da göreve başladığını açıkladı.

Rektörlükle hiçbir sıkıntısının olmadığını öne süren Şemi, “farklı çevrelerden çeşitli suçlamalar yapılıyor. Ancak bu suçlamaların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Başka şeyler aramanın hiçbir faydası yoktur. Benim kimseyle sorunum yoktur. Hesabını veremeyeceğim bir durum da yoktur” şeklinde konuşarak sözlerine son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75