“Sabırla bekliyoruz”

KTÖS ve KTOEÖS genel sekreterleri, sorunların çözümü için Eğitim Bakanlığı’nın hızlı davranması gerektiğini belirterek, bazı bölgelerde okul eksikliği olduğuna dikkat çekti

“Sabırla bekliyoruz”
  • 02 Nisan 2018, Pazartesi 8:31

Tünay MERTEKCİ

İlk ve orta eğitim öğretmenlerinin örgütlü bulunduğu Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) genel sekreterleri, okul, öğretmen ve öğrencilerin sorunlarının biran önce çözülerek, eylül ayında başlayacak yeni eğitim yılı öncesinde her şeyin hazırlanmasını beklediklerini belirtti.

KTOEÖS Genel Sekreteri Aziz Selengin ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, eğitimde birçok açıdan sıkıntılar olduğunu söyledi.

KTOEÖS Genel Sekreteri Aziz Selengin, okulların eylülde açılabileceği konusunda kafalarında soru işaretinin olduğunu ifade ederek, Eğitim Bakanı’ndan daha hızlı hareket etmesini isteyeceklerini kaydederken, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise sorunların çok olduğunu ancak henüz somut bir iş görmediklerini ifade ederek sabırla beklediklerine vurgu yaptı.

Selengin: Çalışma içerisindeyiz

KTOEÖS Genel Sekreteri Aziz Selengin, şu anda bir sonraki dönemin, öğretmen, müdür, müdür muavini, idareci gibi eksikliklerinin halledilmesiyle ilgili her türlü hazırlığın yapılması için bir takım çalışma içersinde olduklarını kaydetti.

Özellikle müdür ve müdür muavinlerinin atanması için Yükselme Tüzüğü’nde değişikliğe ihtiyaç olduğunu belirten Selengin, mevcut tüzüğün çok büyük sıkıntılar yarattığını ifade etti.

Acilen bu tüzüğün değişmesi gerektiğine dikkat çeken Selengin, Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’nün de değişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Önlerinde bir programın olduğunu dile getiren Selengin, nakil başvurularının bilgilendirmesini yaptıklarını ve nakil başvurularını 6 Nisan’a kadar alacaklarını söyledi.

Tüm bunları Eğitim Bakanlığı ile birlikte program çerçevesinde sürdürüp sonuçlandıracaklarını ifade eden Selengin, ihtiyaçları belirliyor olduklarını belirtti.

İlkokulların kapsam alanları olduğunu ifade eden Selengin, hangi ilkokulun hangi ortaokula gideceğinin belirlenmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Selengin, bu tür kapsam alanlarının, okulların nüfusunun kaç kişi olacağıyla ve sınıf sayılarının belirlenmesiyle ilgili önemli olduğuna dikkat çekti.

Bunlar yapıldıktan sonra ihtiyaçların belirlendiğini kaydeden Selengin, şu anda 22 eksik müdür muavininin bulunduğunu söyledi.

Selengin, tüm hazırlıkların yapılması gerektiğini ve seçimlerden dolayı bunların aksamaması için erken davranılması gerektiğinin altını çizdi.

Eğitim bakanlığıyla sürekli görüşme içerisinde olduklarını kaydeden Selengin, bakanlıkla eğitim sorunları ve göç yasasıyla ilgili de konuştuklarını ifade etti.

“Girne’de ortaokul eksikliği var”

Şu anda Girne’de bir ortaokul eksikliğinin olduğunu, bakanlığın da kabul ettiğini belirten Selengin, binanın karkasının bittiğini söyledi.

Bu okulun yeni dönem için bitirilebilecek durumda olduğunu ve tamamlanırsa yeni döneme yetişebileceğini söyleyen Selengin, Bayraktar Ortaokulu’nun da geçmişte kısa bir dönemde bitirildiğini kaydetti.

Girne’nin ciddi bir göç aldığına vurgu yapan Selengin, oraya yapılacak okulla rahatlama sağlanabileceğini dile getirdi.

Lefkoşa’da da bir liseye ihtiyaç duyulduğunu belirten Selengin, tüm bunları sıraya koymak gerektiğine dikkat çekti. Mağusa’da da bir lise ihtiyacının bulunduğunu söyleyen Selengin, İskele’de bir kolej açıldığını fakat bu kolejin Bekirpaşa Lisesi’nin içinde olduğunu dile getirdi.

Bekirpaşa Lisesi’nin içerisinde açılan kolejle Bekirpaşa Lisesi’nin farklı müfredatlarının olduğunu belirten Selengin, İskele’ye de bir okulun inşa edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tüm sorunların bir şekilde sıraya koyulup peyderpey yapılması gerektiğini dile getiren Selengin, birçok ders kitabının müfredatında ciddi sıkıntıların bulunduğunu ifade etti.

“Daha hızlı hareket edilmeli”

Eğitim bakanının ‘Şura yapacağız’ dediğini, fakat şura yapmak için de 6 veya 7 ay istendiğini ifade eden Selengin, şuranın yapılmasının öyle basit olmadığını vurguladı.

Geçmişte de şuraların yapıldığını söyleyen Selengin, yapılan şuraların hep kağıt üzerinde kaldığını belirterek hiçbirinin uygulanmadığını vurguladı.

Sorunların çözümü için hızlı hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Selengin, bu sorunların üzerine gidilmesi için daire müdürlerinin beklenmesi halinde sürecin uzayıp gideceğini ifade etti.

Eylülde okulların sorunsuz açılması için kendi hazırlıklarını yapıyor olduklarını söyleyen Selengin, “Arkadaşlarımız burada harıl harıl çalışıyor” dedi.

Önlerinde bir takvimin olduğunu söyleyen Selengin bunun yanında endişelerinin de olduğunu kaydetti.

Sıkıntılarının da olduğunu belirten Selengin, okulların eylülde açılabileceğiyle ilgili kafalarında soru işaretinin olduğunu ifade ederek “Eğitim bakanından daha hızlı hareket etmesini isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

Tüm sıkıntıların bir an önce halledilip okulların da eylülde sorunsuz açılması durumunda ise Eğitim Bakanlığı’nı takdir edeceğini sözlerine ekledi.

Elcil: Şimdi icraat zamanıdır

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yeni kurulan hükümetten bir takım beklentilerinin olduğunu kaydetti.

Hükümetin iyi niyetli olduğunu çoktan söylediklerini dile getiren Elcil, hükümetin kurulmasının üzerinden 2 ay geçtiğini, bütçenin de tamamlandığını, şimdi ise icraat zamanı olduğunu kaydetti.

Hükümetten şu ana kadar ciddi bir çalışma görmediklerini kaydeden Elcil, “yapılacak, edilecek diye söylemler var” diyerek somut olarak hâlâ bir adımın olmadığını ifade etti.

Girne’ye okul yapımı meselesinde de yerin bulunduğunu, inşaat planlamanın şu anda projeyi yaptığını vurgulayan Elcil, “yetişip yetişmeyeceği üzerinde şüphedeyiz” dedi.

Girne’ye yapılacak okulun yeni döneme bitirilmemesi halinde çocukları koyacak okul bulamayacaklarını söyleyen Elcil, “Örneğin, Öğretmen Nakil Tüzüğü halen daha doğru dürüst değil” şeklinde konuştu.

“Eski kadrolarla bir yere varılmaz”

Sürekli bu sorunları bakanlığa ilettiklerini belirten Elcil, şu anda eğitim bakanlığına ait eski kadroların orada olduğunu belirtti ve bakanlıktaki eski kadrolarla bir yere varılamayacağını ifade etti.

“Oradaki eski kadrolar iş yapan kadrolar değildir” diyen Elcil, yeni müdürlerin ve yeni kadroların atanması gerektiğini söyledi ve bu şekilde yol alınabileceğini vurguladı.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yasası’nın olduğunu ve bir an önce bitmesi gerektiğini söyleyen Elcil, bakanlıkla hâlâ bu konuda görüşmüş olmadıklarını kaydetti.

Özel Eğitim Yasası’nın da hazırlanmış olduğunu ve bunları görüşüp bitirmeleri gerektiğini dile getiren Elcil, şu anda ciddi anlamda okul eksikliği olan bölgenin ise Girne olduğunu belirtti.

Lefkoşa, Gönyeli ve Yenikent bölgelerinde de okula ihtiyaç olduğunu kaydeden Elcil, bunun dışında okul öncesi 4 yaş grubu okulların da yeteri kadar olmadığını ifade etti.

“Kolej sınavları tam bir problem”

Özel Eğitim Öğretmenliği mezunu 185 işsiz öğretmenin bulunduğunu kaydeden Elcil, özel eğitim okullarında öğretmen eksikliği olduğuna dikkat çekti.

580 civarında işsiz rehber ve psikolojik danışman mezunu olduğunu da söyleyen Elcil, “işsiz var ama alınmıyor” dedi.

Bunların dışında eğitimi devlet politikası haline getirmek gerektiğini belirten Elcil, “kolej sınavları tam bir problemdir” şeklinde konuştu.

Bu konularda çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Elcil, “Özel dersler aldı başını gitti. Okulların işlevi ortadan kaldırıldı, bunların tekrardan düzenlenmesi lazım” dedi.

Şu anda Eğitim Bakanlığı’nda bu sorunları değerlendirebilecek bir kadronun olmadığını dile getiren Elcil, şu an bakanlıktaki tek muhataplarının müsteşar olduğuna dikkat çekti.

Müşavir yaratmamak adına yeni müdürlerin atanmadığını kaydeden Elcil, bunun sonucunda ise gereken işlevlerin yerine gelmediğini söyledi.

Sürekli sorun yaratan bazı daireler bulunduğunu ifade eden Elcil, “bunların bir an önce değişmesi lazım, bu müdürlerle bu daireler gitmez” dedi.

TDP’nin bir an önce bu kadroları değişerek, yerlerine daha laik, daha bilimsel düşünen insanları getirmesi gerektiğini söyleyen Elcil, “gerici ve vizyonu olmayan insanlarla bir yere varılamaz” şeklinde konuştu.

Sadece müsteşarla bu düzenlemelerin yürüyemeyeceğini belirten Elcil, “Açıkçası sorun çok, fakat daha somut bir iş görmedik” dedi.

Sabırla beklediklerini ifade eden Elcil, “Olumlu düşünmeye çalışıyoruz, hükümetin adım atması için sabırla desteği veriyoruz” diye sözlerine ekledi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık