banner6

Şûra'da alınan kararlar uygulansın

banner37

KTOEÖS ‘in ilk kadın başkanı olan Selma Eylem hedeflerini KIBRIS Gazetesi ile paylaştı. Eğitim sistemiyle ilgili ciddi eleştirilerde bulunan Eylem, Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundu

Şûra'da alınan kararlar uygulansın
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) son yapılan genel kurulunun ardından sendika başkanı olarak seçilen Selma Eylem Sendika’nın ilk kadın başkanı oldu.

Sendikanın başına ilk kez bir kadın başkanın getirilmesi özellikle kadın üyeler tarafından olumlu karşılandı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Eylem, hedeflerini ve eğitim sisteminde ne gibi değişikler yapılması gerektiğini anlattı.

Eğitim sisteminde birçok sıkıntı olduğunu söyleyen Eylem, bu sıkıntıların aşılması için 2014 yılında alınan şûra kararlarının uygulanması gerektiğini söyledi.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

EYLEM: 1969 yılında Lefkoşa’da doğdum. Atatürk İlkokulu, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ve ardından da Lefkoşa Türk Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Öğretmenliği bölümünü kazandım, 1993 yılında mezun oldum. 1994 yılında göreve başladım. Aynı yıl sendika temsilciliğine seçildim. 1994’ten 2005’e kadar çalıştığım okullarda sendika temsilciliği yaptım. 2005 yılında yönetim kuruluna aday oldum ve seçildim. Son yapılan genel kurula kadar yönetim kurulu üyeliğim devam etti. 2015’ten son genel kurulumuza kadar yani 18 Mart 2017’ye kadar yürütmede görev aldım ve mali sekreter olarak çalıştım. Genel Kurul’da tüzüğümüze göre 21 kişilik yönetim kurulunu üyeler belirler. Seçilen bu 21 kişi de kendi içinde başkan, genel sekreter, mali sekreter, eğitim sekreteri ve örgütlenme sekreterini belirler. Son genel kurulumuzdan sonra başkanlığa aday oldum ve arkadaşlarımın desteğiyle göreve başladım. Evliyim. 20 yaşında bir oğlum, 14 yaşında da bir kızım var.

KIBRIS: Başkanlığa aday olmaya nasıl karar verdiniz?

EYLEM: 2005’ten itibaren sendikada yönetim kurulu üyesi olarak çalıştığımdan belli bir birikimim oldu. 2015’te de yürütme kurulunda yer almam, tecrübelerimi artırdı. Bu işi yapabileceğimi düşündüm. O yüzden aday oldum.

KIBRIS: KTOEÖS’ün daha önce hiç kadın başkanı oldu mu?

EYLEM: Sendikanın ilk kadın başkanı benim. Bununla da gurur duyuyorum. Üyelerimizin yüzde 70’e yakınının kadın olmasına rağmen yönetim kurulumuzda kadın sayısı azdır. Ataerkil bir toplum yapımız vardır. Bizlere biçilen toplumsal cinsiyet rolünden dolayı yükümüz daha ağırdır. Bu nedenle yönetsel kadrolarda çalışmaya zaman ayırmamız pek de olası olmuyor. Görünmeyen emeğimiz vardır. Kadın hem işte çalışır, hem okulda hem de evde çalışır. Sürekli bir organizasyon yapmak zorundadır. Dolayısıyla oran olarak bakıldığında kadın yöneticiler karar alma mekanizmalarında daha az yer alıyor.

KIBRIS: Başkan olduktan sonra ilk aldığınız tepkiler neydi?

EYLEM: Yakın çevrem destekledi. Okullara ziyarete gittik. Ne yazık ki zaman darlığından tüm okullara gidemedik. Gittiğimiz okullarda üyelerimiz gayet sıcak karşıladı. Olumlu tepkiler var. Özellikle birçok kadın üyemizin beni görünce yüzlerinde bir gülümseme beliriyor. Bu da beni mutlu ediyor. Çünkü bir kadının başkan olması bizim toplumumuzda sıra dışı bir şeydir. Özellikle sendikalar açısından bakıldığında çok alışılmış bir şey değil.

KIBRIS: Hedefleriniz nelerdir?

EYLEM: Öncelikle hedefimiz, geçmişte budanan, budanmakta olan ve budanması planlanan haklarımızla ilgili verilen mücadeleyi yükseltmektir. Eğitimin özelleştirilmesine, kamusal eğitimin terk edilmesine,

taşeronlaşmasına karşı mücadeleyi sürdürmek. Bilimsel, demokratik, laik, parasız, çağdaş, nitelikli kamusal

eğitimi mücadelesine devam etmek. Çözüm ve barışa katkı yapabilmek için de çalışma ve mücadeleyi sürdürmek de hedeflerimiz arasındadır. Barış kültürü oluşturmada eğitimin yeri ve önemini ortaya koyarak çalışmalara devam etmek. Toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk hakları, insan hakları, çevre, sağlık, trafik gibi konuların da öncelikli olacağı alternatif bir eğitim sisteminin hayata geçirilebilmesiyle ilgili mücadelemizi yükseltmek hedeflerimiz arasındadır. Yok olmakta olan kültürel değerlerimize sahip çıkmak anlamında kültürel etkinlikler sanatsal etkinlikler yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Sendikal bilinci artırmak, örgütlülüğün gerekliliğini vurgulamak adına çalışmaları artırmak. Toplu iş sözleşmesi için mücadeleyi yükseltmek de hedeflerimiz arasındadır.

KIBRIS: Eğitim sisteminde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

EYLEM: Ülkemizdeki eğitim sistemi Türkiye ile paralel götürülmektedir. Bu anlamda diyebiliriz ki kamusal eğitim gözden çıkarılmış vaziyettedir. Öğrencilere destekleme ve yönlendirme yapılmamakta seçmeci, elemeci bir yöntem izlenmekte bu da eğitimde sınıfsal olarak ciddi bir eşitsizlik yaratmaktadır. Eğitim demokratik, laik ve çağdaş olma yerine bugün şoven, muhafazakâr, cinsiyetçi, dinci ve gerici unsurları içermektedir ve böyle bir eğitim sistemi ile nesiller yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Bir başka sıkıntı da eğitime ayrılan bütçedir. Bu bütçenin yaklaşık yüzde 85’i özel okullara aktarılmaktadır. Kamu okulları ne yazık ki gözden çıkarılmış durumdadır. Devletin kamu okullarına desteği yoktur. Kamusal eğitim gözden çıkarılmış durumdadır. Okul alt yapıları yetersizdir. Öğretmen, müdür, müdür muavini, bölüm şefi, atölye şefi, sekreter, hademe kadroları tamamlanmamaktadır. Bunlar eksik olunca da öğretmenin yükü her geçen gün artmaktadır. Eğitim Bakanlığı’nın da kadroları eksiktir. Yapılması gereken planlama, ölçme değerlendirme, denetleme, araştırma, geliştirme, istatistiksel işler yapılmamaktadır. Tüm öğretmenlerin yetiştirilmesi devlet eliyle programlı bir şekilde yapılmamaktadır. Yasalar ve tüzükler çağ dışı kalmıştır. Özellikle özel eğitim yasasına ihtiyaç vardır. Her geçen gün özel eğitime ihtiyacı olan öğrenci sayısı da artmaktadır. İlkokullarda rehber öğretmen istihdam edilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Kısacası eğitimde köklü bir değişikliğe ihtiyaç vardır. Bilimsel, demokratik, laik, parasız, herkese eşit fırsat tanıyan nitelikli kamusal eğitim sistemini öngören 2014 şûra kararları derhal hayata geçirilmelidir.

KIBRIS: Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

EYLEM: Ülkemiz oldukça kötü günlerden geçmektedir. Görüldüğü gibi yağma, talan, peşkeş had safhadadır.   Eğitim sistemindeki aksaklıklar ortadadır. Kıbrıs sorunu ile ilgili durum ortadadır. Kamusal hizmetler, çevre, sağlık, eğitim, ekonomik, sosyal, kültürel, dini ve nüfusla ilgili dayatılan ve uygulanan politikalar ortadadır. Toplum olarak, sendikalar olarak, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri olarak hepimize büyük görev düşmektedir. Mücadeleyi artırmamız, bizleri yok oluşa götüren bu gidişata dur dememiz gerekmektedir. Ancak görünen odur ki daha yürüyecek çok yolumuz var.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 10:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104