TMK, başarılara doymuyor

banner37

TMK, Kültürlerarası Lise IGCSE Programı’nda, biyoloji, fizik ve matematikte Kıbrıs birinciliği, Türkçe’de ise dünya birinciliği elde etti

banner87
TMK, başarılara doymuyor
banner90
banner99

IGCSE SINAVINDA BİRİNCİLİK TMK’NIN…Yurtdışı eğitim olanaklarından yararlanmak isteyen öğrencilerin katıldığı IGCSE programında TMK bu yıl 3 Kıbrıs birinciliği, 1 de dünya birinciliği olmak üzere 4  birincilik elde etti. Okul müdürü Tokay, kazanılan başarıların çok gurur verici olduğunu kaydetti

Serap ŞAHİN

Türk Maarif Koleji (TMK), başarılarına yenilerini kattı. TMK, Kültürlerarası Lise IGCSE Programı’nda, biyoloji, fizik ve matematikte Kıbrıs birinciliği, Türkçe’de ise dünya birinciliği elde etti.

International Genel Certificate of Secondary Education (IGCSE) programı, başta İngiltere olmak üzere dünya genelinde geçerliliği olan lise diploması programı olarak biliniyor.

IGCSE’nin geçerli olduğu ülkeler arasında İngiltere, Fransa gibi Avrupa’nın önde gelen ülkeleri yer alıyor. Yurtdışı eğitim olanaklarından yararlanmak isteyen öğrenciler bu programlara katılıyor. IGCSE programı, lise öğrencilerini, akademik öğretim hayatına hazırlamakla birlikte, kültürlerarası düzeyde bir üniversite hayatı yaşamalarına da olanak veriyor.

Tüm dünyadan milyonlarca öğrencinin katıldığı bu sınavdan, Türk Maarif Koleji (TMK) de, her yıl, bu programlardan başarı elde eden bir okul.

Geçen yıl matematik alanında Kıbrıs birinciliği elde eden TMK, bu yıl da birinciliği kimseye kaptırmadı.

Matematiğin yanı sıra biyoloji ve fizik alanında da Kıbrıs birinciliği elde eden TMK, Türkçe branşında da dünya birinciliğini aldı.

Çok mutlu olduk çok gurur verici”

TMK Müdürü Fehmi Tokay, alınan başarıların büyük bir prestij olduğunu vurgulayarak, “Öğrenciler için de büyük bir onur ve şereftir” dedi.

Geçen yıl yapılan sınavlarda ilk kez matematik A LEVEL’de İzel Avkan isimli öğrencinin Kıbrıs birinciliği aldığına dikkat çeken Tokay, o öğrencinin şu anda üniversitede olduğunu söyledi.

Fehmi Tokay, geçmişte dünya ve Kıbrıs birinciliği alınan dersler olduğunu da anımsattı ve bu yıl biyolojide Begüm Çulluoğlu, fizikte Arda Tınazlı ve matematikte Laren Kıryağdı isimli öğrencilerin Kıbrıs birinciliğini kazandığını söyledi.

Tokay, Türkçe branşında ise Ceykan Harman isimli öğrencinin dünya birinciliği aldığını vurguladı.

Ödül töreninin 12 Aralık’ta gerçekleşeceğini kaydeden Tokay, şunları kaydetti:

“Bu başarılar çok önemli başarılardır. TMK’nın, yıllardır gerek dünya birincilikleri olsun, gerek Kıbrıs ve Avrupa olsun birçok branşta kazanımları oldu.

Her yıl bir dünya veya Kıbrıs birinciliğimiz var. Sınav sonuçları da gösteriyor ki gerçekten iyi bir standarttayız. Öğrencilerimiz her yıl bu birincilikleri kazanıyor. Çok mutlu olduk, çok gurur verici bir olay. İnşallah diğer öğrencilerimiz de bunu devam ettirecek ve TMK, çıtayı daha da yükselterek yoluna devam edecek”.

Birinci olan öğrenciler ne dedi?

Begüm Çulluoğlu:

“TMK 11. Sınıf öğrencisiyim. Geçen sene matematikte dünya birinciliği aldım. Bu sene de biyoloji dalında Kıbrıs birinciliği aldım. Bu yolda müdürümün, okulumun ve bu dersi veren hocalarımın çok büyük katkıları oldu. Onlar olmasaydı bunu başaramazdım. Onlara çok müteşekkirim. Sınıfta dinlemek benim için çok önemli. Hocaların özellikle vurguladığı noktaları iyice algılarım. Bu programa, sınavlardan önce bol tekrar ve soru çözerek hazırlandım”.

Laren Kıryağdı:

“TMK 10. Sınıf öğrencisiyim. Şimdiye kadar bana ders veren öğretmenlerime çok teşekkür ederim. Okulda aldığımız dersler fazlasıyla yeterlidir. O yüzden sınıfta dinlediklerim bana çok yeterli oldu. Çalışma açısından benim için fazla değil, kaliteli çalışmak çok önemli. Benden çok daha fazla soru çözen arkadaşlarımın da olduğunu biliyorum. Kendimi iyi hissettiğim günlerde severek matematik çözdüm. Bundan dolayı daha başarılı olduğumu düşünüyorum. Aileme de çok teşekkür ederim. Bana çok destek oldular ve hiçbir zaman baskı uygulamadılar. Matematik ve diğer dersler konusunda her zaman araştırmayı çok severim. Bence matematik, mantık ve araştırmaya dayalıdır. Bu sınava girecekler için kesinlikle kendilerini iyi hissettikleri günde çalışmalarını öneririm. Her gün düzenli bir şekilde çalışmayı kendinize şart koşarsanız, bir süre sonra sıkılırsınız. Eğlenerek yapmaya daha çok dikkat etmeliler”.

Arda Tınazlı:

“Fizikte Kıbrıs birinciliği aldım. 180 üzerinden 171 puanım var. Öncelikle, okulda gerçekten iyi bir eğitim aldım. Okuluma, fizik öğretmenime ve aileme çok teşekkür ederim”.

Ceykan Harman:

TMK 10. Sınıf öğrencisiyim. Türkçede 100 üzerinden 99 alarak dünya birinciliği elde ettim. Bir şeyi yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz. Eğer azminiz yoksa o işi başaramazsınız. Birinciliği beklemiyordum. O yüzden çok şaşırdım. Ancak çok çalıştım ve azimliydim. Ailem ve öğretmenlerim bana bu konuda çok yardımcı oldu”.

Öğretmenler ne dedi?

Hüseyin Haşmetoğlu (Fizik öğretmeni):

“Kişiye göre çalışma programı yapılmıyor. Genel çalışma programı yapılıyor öğrencilere. Bu yanlıştır, çünkü çalışma programları herkesin kendi şahsına münhasırdır. Kendi programınızı yapıp belirli zamanları kaliteli ayırdığınız zaman başarılı olunabilir. Vaktinde çalışan, gerekli zamanı ayıran çocuklar başarılı olabiliyor. Fizik, kaliteli çalışma isteyen bir branştır. Çünkü mantık zinciriyle ilgilidir”.

Kadriye Fikretler Şakir (Biyoloji öğretmeni):

“TMK’da, aslında kapıların arkasında görülmeyen ama çok büyük emekler verilen şeyler vardır. Bunlara örnek verecek olursam, laboratuvar çalışmaları ve öğretmenlerin yeni müfredatları yakalamak için gösterdiği uğraşlardır. Çoğu zaman bizim mesaimiz 13.00’de bitmiyor. Bu tip başarıları duymak da bizi motive ediyor, gururlandırıyor. Alt yapımız çok iyidir. Laboratuvarımız, Avrupa Birliği’nden alınan proje ile son teknolojiyle donatıldı. Takibi, devamı düzgün yapılabilmesi için bir takım olarak çok büyük bir emek var. Gurur duyduk, çok mutlu olduk”.

Kanıt Cemaller (Matematik öğretmeni):

“Biz aslında başarılara ciddi anlamda alışmış bir zümreyiz. Daha önce de birçok dünya birinciliği ve Kıbrıs birinciliği kazandık. Bizden önceki öğretmenler bu başarıları getirdi, biz de devam ettiriyoruz. Öğrencilerimize çok teşekkür ederiz. Genel olarak bu başarının arkasında yatan, zümresel yapılan planlama, bunların uygulanması ve zamanlamadır. Okul olarak bu işte oturmuş bir sistemimiz var. İyi planlama ve iyi strateji yapan bir okuluz. Dışarıda bu çok fazla bilinmiyor ama okulun içinde ciddi anlamda planlamalar yapılır ve uygulanır. Çocuklarımız da bunun meyvelerini bize getiriyor. Bizden sonrakilerin de başarılarını seyretmek isteriz”.

Ece Biray (Matematik öğretmeni):

“TMK olarak matematik bölümünde rüştümüzü ispatlamış bir bölümüz. Bütün müfredatı lime lime inceledik. Laren’e çok teşekkür ediyorum. En önemli anahtar, sınıfta ders dinlemek ve zamanı doğru kullanmaktır. Zaten o yüzden başarıya gidiyoruz.9’a1 sisteminde böyle bir başarı elde etmek bizim için çok gurur verici”.

Arzu Ezdaş (Türkçe öğretmeni)- Betül Ademoğulları (İngilizce öğretmeni):

“Gerek Türkçe, gerek İngilizce kitap okumalarını tavsiye ettik. Çünkü bu sınavda önemli olan tercümeydi. Öğrencimiz kitap okumanın önemini kavradığı için başarılı oldu. Çalışma süresince ödevlerini yaptı. Tercümelerini de çok iyi yaptı”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108