TMK başarıya doymuyor

banner37

Türk Maarif Koleji, IGCSE ve A-LEVEL Programı’nda, birincilik almaya devam ediyor

TMK başarıya doymuyor
banner99

Serap ŞAHİN

Türk Maarif Koleji (TMK), IGCSE ve A-LEVEL Programı’nda yeni başarılara imza attı.

Bu yıl IGCSE programında biyolojide Avrupa, fizikte Kıbrıs, matematik ve Türkçe dalında da dünya birinciliği alan TMK, A-LEVEL programında da yine matematikte dünya birinciliği elde etti.

A-LEVEL programında biyolojide Kıbrıs birinciliği alan Ali Güzen ve Zeynep Tuğçe Tuğcu oldu. Aynı zamanda Ali Güzen, kimyada da Avrupa birinciliğini kazandı.

IGCSE programında geçtiğimiz ay da biyolojide Avrupa birinciliği elde eden Begüm Çulluoğlu, psikoloji dalında da Avrupa birincisi oldu.

IGCSE sosyoloji dalında Narin İnsel Kıbrıs birincisi olurken, A-LEVEL programında Yaz Muratoğlu da sosyolojiden yüksek başarı ödülü aldı.

“İlk defa bu kadar yüksek başarı elde edildi”

11,12 ve 13 Aralık’ta ödüllerini alacak olan öğrencilerin gösterdiği başarılarla ilgili KIBRIS’a konuşan TMK öğretmenleri, bu yıl rekor bir şekilde IGCSE ve A-LEVEL’da Avrupa ve Kıbrıs birincilikleri elde edildiğini vurguladı.

“Okulumuzu ve ülkemizi güzel bir şekilde temsil edecekler” diyen öğretmenler, TMK’nın, sınavla girilen bir kolej olması nedeniyle öğrencilerin “Seçilmiş çocuklar” olduğunu ifade etti.

Öğretmenler, öğrencilerin hedeflerini yüksek tuttuğunu ve emeklerini esirgemediklerine işaret ederek, “Sorumluluk sahibi ve kendi kendileriyle yarışan çocuklardır. Bunların büyük bir payı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Başarı elde eden öğrenciler ne dedi?

IGCSE Sosyoloji Kıbrıs birincisi Narin İnsel:

“11.sınıf TMK öğrencisiyim. Bana çok yardımcı olan öğretmenlerime çok teşekkür ederim. Şubat tatilinde çalışmaya başladım ve daha sonraki aylarda da devam ettim. Öğretmenim bana nasıl soru çözeceğimi ve nasıl cümle kurmam gerektiğini söyledi. Her hafta sorular çözmeye başladım. Hocamın kontrol ve yönlendirmesiyle hatalarımı düzelterek kendimi geliştirmeye başladım. Sınava katılmak isteyen öğrenciler bol bol soru çözmelidir. Sadece kitaplardaki konular değil, dışarıdan da bilgi toplasınlar. Çünkü sosyoloji, sadece kitapla ilgili bir ders değildir. Çevrenizle olan alakanız da yüksek olmalı.”

IGCSE Biyololoji ve Psikoloji

Avrupa birincisi Begüm Çulluoğlu:

“Bu sene biyoloji ve psikolojiden IGCSE’de Avrupa birinciliği elde ettim. İrge hocamız sayesinde nasıl çalışacağımı ve sorulara nasıl cevap vereceğimi öğrendim.”

Öğretmenler ne dedi?

İrge Artam:

“9’uncu ve 10’uncu sınıflara IGCSE sosyoloji, 11’nci ve 12’nci sınıflara da A-LEVEL sosyoloji, psikoloji dersi veriyorum. 9. Sınıfta öğrencilere 3 grup halinde seçmeli dersler sunulur. Öğrencilerin ilgileri doğrultusunda ders seçerler. İki yıl hazırlık sürecimiz var. 9. 10. Sınıfta IGCSE seviyesinde sınavlara girilir. 11 ve 12’nci Sınıfta da A-LEVEL seviyesindeki sınavlara girilir. En büyük şansımız öğrencilerimizin seçilmiş olmasıdır. Tek yaptığımız onların var olan potansiyellerini ortaya çıkarmak için rehberlik etmektir. Böyle öğrencilerimiz olduğu için çok şanslıyız.”

Rüya Çağlar:

“Biyoloji öğretmeniyim. Biz 8’nci sınıfta başlayarak 9, 10 IGCSE’e öğrencileri hazırlıyoruz. Geniş bir müfredat olduğu için yoğun çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar soru çözmek çok önemlidir. A-LEVEL’e ise 11 ve 12’nci sınıfta hazırlanırlar. Yine çok büyük bir maraton vardır. Ek dersler yaparak müfredatı ancak da tamamlarız. Bu yıl gerçekten büyük bir başarı elde edildi.”

Hasan Bilokcuoğlu:

“2009 yılından bu yana kimya alanında eğitim veriyorum. Bu yıl ve geçen yıl laboratuvarımız açıldı. Avrupa Birliği’nden 105 milyonluk bir proje yaratıldı. Laboratuvarımızın tekrar organize edildi, Ali öğrencimizin başarısına da ışık tuttu. Ali Güzen A-LEVEL’de Avrupa birincisi geldi. Gayet pozitif bir öğrencidir. Derslerine çalışan, günlük ödevlerini yapan ve azminden gram eksilmeyen bir öğrenci tipidir. Onu ve TMK’daki tüm öğretmenlerini tebrik ediyorum. Yüksek öğrenimini Hacettepe’de geçiriyor, iyi bir tıp eğitimi alacağına eminim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108