banner6

Uluslararası Veteriner Hekimliği Kongresi başladı

banner37

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi ile Türkiye Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği işbirliğiyle Uluslararası Veteriner Hekimliği 2017 Bahar Kongresi Antalya Rixsos Otel'de yoğun katılımla başladı.

Uluslararası Veteriner Hekimliği Kongresi başladı
banner8

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Turizm İşletmeleri organizasyonu ile Antalya’da gerçekleştirilerek küçük hayvanların enfeksiyöz hastalıkları, klinik patoloji, anestezi, üroloji, nefroloji ve ortopedi alanlarında Dünya'da referans kabul edilen bilim insanlarının konuşmacı olduğu Veteriner Hekimliği 2017 Bahar Kongresi'nin açılışına, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet Savaşan, YDÜ Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal, Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Muammer Saygılı, Veteriner Hekimler Derneği İzmir Şb. Başkan Vekili Veteriner Hekim Murat Duruk, Veteriner Hekimler Derneği Ankara Şb. Başkanı Veteriner Hekim İlker Sami Çetin'in yanı sıra Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, İspanya, Avustralya, ABD, Kanada, Avusturya'dan bilim insanlarının katıldığı bildirildi.

Kongreye referans kabul edilen bilim insanları katıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf  R. Denktaş ile tüm şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan kongrenin açılış konuşmalarını Kongre Eş Başkanları, Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ile Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Suphi Erdem Acar yaptı. Konuşmada; bu yıl farklı bir çalışma yapılarak kongreyi Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği'nin birlikte organize ettiği vurgulandı. Kongrede, Dünya'da referans kabul edilen bilim insanları, sivil toplum kuruluşu, serbest çalışan hekimler ve akademisyenlerin bir araya  getirildiği belirtilerek, organizasyonun amacının anlık iletişimlerden kurtulup  daha nitelikli ilişkiler kurulmasına imkan yaratılması olduğu belirtildi. Kongreye ABD, Avustralya, Avusturya, Macaristan İspanya, Kanada'dan katılarak bilimsel katkıda bulunan akademisyen ve veteriner hekimlere teşekkür edildi.

Prof. Dr.Yücel: Bizim zamanımızda böyle bir kongre hayaldi

Veteriner Hekimliği'nde akademik çalışmalarıyla davetli olarak bulunan meslek büyüğü Prof. Dr. Rauf Yücel ise; "Benim mesleğe başladığım ilk yıllarda bırakın böyle uluslararası kongre yapmayı kendi aramızda dahi bilimsel toplantı gerçekleştirilemiyorduk. Bu bizler için hayaldi. Salonu dolduran konusunun uzmanı bilim insanları yanı sıra birçoğu  öğrencim olan  akademisyen ve hekimlerle birlikte olmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyorum. Kongreye yapacağınız katkılardan ötürü şimdiden sizleri kutluyor ve başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.

Saygılı: Bilimin gelişmesini takip etmek çok önemli

Daha sonra Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı ise, Bilimin gelişmesini takip etmenin çok önemli olduğunu belirterek, bu gelişmelerin takibinde de sempozyumların, kongrelerin çok önem arz ettiğini vurguladı. Saygılı, başta Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği olmak üzere kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak kongrenin birçok konuda yarar getireceğine olan inancını dile getirdi.

banner134

Prof. Dr. Esendal: Bölgenin ilk ve tek özel veteriner fakültesi YDÜ'de

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal da, YDÜ Veteriner Hekimliği Fakültesi'nin 2009 yılında sadece Adanın değil Türkiye ve bölgenin ilk ve tek özel Veteriner Fakültesi olduğunu belirterek, öğretim hayatına 16 öğrenci ile başlandığını bugün ise 33 Öğretim Üyesi, 18 Araştırma görevlisi ile 200 den fazla öğrencisiyle eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Osman Ergene'nin Başhekimliğini yürüttüğü ve 7/24 hizmet veren tam teşekküllü hayvan hastanesinin faaliyetlerine de değinen Esendal, YDÜ'de eğitim alan öğrencilerin hastanede küçük hayvanlarla, YDÜ Havva Hanım Eğitim, Araştırma ve Uygulama çiftliğinde de çiftlik hayvanları ile ilgili kapsamlı uygulama yapabilme imkanına sahip olduklarını söyledi. Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal, gezici klinik ile mezbaha uygulamaları yanısıra çiftlik ve işletme ziyaretleri kapsamında da öğrencilere günün koşullarına uygun modern, çağdaş eğitimin verilmekte olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Şanlıdağ: YDÜ, toplumun gelişmesine katkı sağlamayı misyon edindi

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise akademisyenliğin tarihçesinden başlayarak yaptığı konuşmada, Eflatun ve Aristo'dan başlayarak günümüze dek uzanan süreçte bilgiyi üreten, yayan ve topluma sunulmasını sağlayan üniversitelerin araştırma ve ARGE faaliyetleriyle tüm bilimsel verilerin toplum faydasına dönüştürmenin  esas alındığını söyledi. Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ Yakın Doğu Üniversitesi'nin kuruluşundan buyana toplumun gelişmesine katkı sağlamayı misyon edinen ve onun ötesinde daha yaşanılır bir dünya için çalışan ,ilke edinen bir öğretim kurumu olarak inovasyonun ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

YDÜ, Big Bang, CERN gibi projelere katkıda bulundu

YDÜ'nün 110 farklı ülkeden öğrencisi olduğunu söyleyen Şanlıdağ, yapılan araştırmalar ile şu anda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışır duruma gelindiğini vurguladı. Big Bang, CERN gibi projelere YDÜ'nün katkıda bulunduğunu da anlatan Şanlıdağ, üniversitenin KKTC'nin ilk yerli otomobili olan GÜNSEL marka arabayı da kısa bir zaman içinde üreteceğini anlattı.

Şanlıdağ konuşmasının sonunda Uluslararası Veteriner Hekimliği Bahar Kongresi'nin başarılı sonuçlar getireceğine inanç belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2017, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104