banner6

Üniversite enflasyonuna 'dur' denilecek!

banner37

Ülkemizdeki üniversite sayılarının hızlı şekilde artmasına ‘dur’ demeye hazırlanılıyor. Ülkedeki ekonomik dinamitlerden biri olan üniversitelerin açılmasına kısıtlama getirilmeye hazırlanılıyor.

Üniversite enflasyonuna 'dur' denilecek!
banner151

Meclis’e yasa önerisi sunan milletvekilleri, üniversite sayısının son zamanlarda hızlı şekilde artması dolayısıyla gerek rekabette bulunulan yurtdışındaki üniversiteler gerekse de kamuoyu nezdinde eğitim kalitesinin sorgulanır hale geldiği belirtilerek, işin ticari bir unsur olmaktan çıkarılmasını sağlamak için girişim başlatıldığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu’na yazılan yasa önerisinin genel gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına olan ilginin azalacağı ve ekonomimiz için çok önemli bir değer olan sektörün ciddi ekonomi kayıplarının oluşacağı değerlendirilmektedir. Bu alandaki faaliyetlerin daha sağlıklı yürütülebilmesi ve yükseköğretimdeki eğitim kalitesinin daha da arttırılmasına katkı sağlamak adına, üniversite açılmasına süreçlerine belirli bir süre kısıtlama getirilmesinin daha sağlıklı sonuçlar doğuracağı ve yükseköğretim alanındaki çekim gücünü artıracağı düşünülmektedir.”

Yasa önerisini milletvekilleri Hasan Taçoy, Hamit Bakırcı, Esat Ergün Serdaroğlu, Ersin Tatar, Zorlu Töre, Ünal Üstel, Ali Pilli, Menteş Gündüz ve Mehmet Çakıcı sundu.

Yasa Önerisi'nin tamamını okumak için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 14:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110