banner6

Üniversite harup ormanı oluşturacak

banner37

Kıbrıs Üniversitesi'nin, Kıbrıs Rum Hükümeti’nin göstereceği devlet arazisine 40 bin harnup ağacı dikerek, en büyük harnup ormanı kurmak ve rakı başta olmak üzere yeni ürünler elde etme çalışmalarının devam ettiği haber verildi.

Üniversite harup ormanı oluşturacak
banner151

Fileleftheros “Harnuptan Kıbrıs ‘Rakısı’… Kıbrıs Üniversitesi Ada’nın En Büyük Harnup Ormanını Kuruyor” başlıklı haberinde, üniversitenin “Kara Altın” isimli projesi kapsamında yetiştirilen 40 bin harnup fidesinin, Ekim 2017’de Rum Yönetimi’nden kiralanacak uygun bir devlet arazisine dikileceğini yazdı.

Gazete, üniversite rektörünün açıklamasına dayandırdığı haberinde, harnuptan yeni tarım ürünleri elde edilmesi,  “Kıbrıs Harnubu” tescilinin yapılması ve benzeri konularda bilimsel araştırmalar yapıldığını belirtti. Bu araştırmalardan gıda ve ecza sektörleriyle tarımsal kalkınma alanlarında önemli sonuçlar beklendiğine işaret edildi.

Haberde, üniversitenin, Rum Kimya Laboratuarı ve SODAP işbirliğinde harnuptan elde ettiği ve rakıya benzeyen alkollü içkinin sunumunu çok yakında yapacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 12:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110