banner6

Üniversite sınavına hazırlanamayacaklar!

banner37

Üniversite sınavlarına hazırlanmaları için lise son sınıf öğrencilerine ikinci dönemin sonunda verilen iki haftalık izin uygulaması meslek liselerinde kaldırıldı. Öğrenciler karara tepki gösterdi

Üniversite sınavına hazırlanamayacaklar!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Lise son sınıf öğrencilerine, üniversite sınavlarına hazırlanmaları için ikinci dönem sonunda verilen iki haftalık izin, meslek liselerinde uygulamadan kaldırıldı.

Meslek lisesi öğrencileri dün Milli Eğitim Bakanlığı'na giderek, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü ile görüşerek bu kararın geri alınmasını istedi.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, bakanlığın bu kararını doğru bulmadıklarını ve meslek liselerinin daha ileri seviyelere taşınması gerekirken bu kararla daha da geriye gittiğini anlattı.

Gökçebel, meslek liselerinde birçok alanda sorun yaşandığına dikkati çekerek, üniversite sınavlarına hazırlanmak için 2 haftalık süreye en çok ihtiyaç duyanın meslek lisesi öğrencileri olduğunu vurguladı.

"Sistemsizlik var"

Gökçebel, meslek liselerindeki müfredat programlarının yapılandırılmasıyla içinin boşlatıldığını ve bunun beraberinde ciddi bir sistemsizlik getirdiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Meslek liselerinin kadrolarında, atölye sistemlerinde ve uygulanan modüler sisteminde sistemsizlik hakimdir. Bu liselerde bölümlerinin çoğaltılması, yasal çerçevesinin ile güvencesinin sağlanması ve meslek liseleri içerisinde farklı öğrenci profillerinin yönelimlerinin sağlanması gerekir. Meslek liseleri hem akademik, hem ara eleman, hem de usta kalfa yetiştirmelidir. Bu yapılanmanın üstüne kurgulanmalıdır.

Oysa çırak yetiştirme noktasında bile uygulanan, hepsi birbirine benzeyen müfredat programı 17, 18'e varan ve kısılan müfredatı aynı akademik programa gidecek öğrencilere de uygulayan bir sistemdir.”

"En çok ihtiyaç meslek liselerinde var"

Üniversite sınavlarına hazırlanmak için verilen iki haftalık süreye en çok meslek liselerinde ihtiyaç olduğunu kaydeden Gökçebel, "Bir de bundan dönüp darbe vurulur. Hiç kimse ile temas edilmemiştir. Bakanlık ne yaptığını bilmiyor. Bakanlık artık eğitime zarar vermekten öte bir şey yapmıyor. Bu da bizim için çok büyük bir sıkıntıdır. Ailelere ve öğrencilere çağrım bu anlayışa dur demeleridir. Bizde kararların ne şekilde, niçin alındığını bilmiyoruz. Sendika ile istişare edilmedi ve böyle bir adım atıldı. Kaldı ki buna en çok ihtiyacı olan meslek liseleriydi. Çünkü programlarında ciddi sıkıntılar vardır. Eksiklikler çok ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Bir çocuğun kendi branşı ile mesleğe girmesi ve meslekte ilerlemesi çok önemlidir. Ancak görüyoruz ki meslek liseleri tamamen amacından saptırıldı" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 10:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104