Üniversitelerimizi Tanıyoruz -3-: Bire bir eğitim kalitesi korunacak

banner37

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Serdar Saydam, Lefkoşa Surlar içi bölgesindeki tarihi dokuyu ve özelliklerini koruyarak hayata kazandırmak istediklerini belirterek bölgenin eğitsel, kültürel ve sosyo-ekonomik yönden gelişmesine katkı koymayı amaçladıklarını belirtti. Saydam, “Ulusal boyutta kültürel değerlerine sahip, küresel boyutta analitik düşünüp karar veren ve çözüm üreten öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Üniversitelerimizi Tanıyoruz -3-: Bire bir eğitim kalitesi korunacak
banner8

Ergül ERNUR

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Serdar Saydam, hedeflerinin bire bir eğitim kalitesini bozmamak olduğunu belirtti.

Yeni eğitim-öğretim yılında nitelikleri geliştirmeyi, yerel ve uluslararası öğrenci sayısını artırmayı ve kaliteli öğrenci yetiştirip topluma kazandırmayı amaçladıklarının altını çizen Saydam, ülkemiz yükseköğretimindeki eksikliklere işaret etti.

Saydam, eğitim adası olma yolunda ilerlerken açılan ve açılacak olan üniversitelerin eğitiminin kalite düzeyine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası akreditasyon çalışmalarının daha aktif hale getirilmesinin önemine değinen Saydam, KKTC’de öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

“Hedef bin öğrenci”

Saydam, şu an 150 öğrencileri bulunduğunu belirterek önümüzdeki yıl bin öğrenci hedefiyle, bire bir eğitim kalitesini düşürmeyecek eğitim standartlarında öğretime devam edeceklerini söyledi.

Saydam, üniversitede 4 profesör, 4 doçent, 10 yardımcı doçent ve 16 öğretim görevlisi bulunduğunu belirtti.

Tarihi doku korunacak

Vizyonlarını “Bilimin ışığında, yüksek kalitede eğitim ve öğretim vermek, araştırma ve yayın faaliyetlerinde bulunmak, sonuçlarını yerel ve uluslararası boyutta toplumla paylaşmak ve küresel bilgi birikimine katkı sağlamak” ifade eden Saydam,  misyonlarını şöyle sıraladı:

“Lefkoşa Surlar içinde yer alarak bölgenin, tarihi dokusu ve özelliklerini koruyarak hayata kazandırmak; bölgenin eğitsel, kültürel ve sosyo-ekonomik yönden gelişmesine katkı koymak. Ulusal boyutta kültürel değerlerine sahip, küresel boyutta analitik düşünüp karar veren ve çözüm üreten öğrenciler yetiştirmek”.

Sağlık Meslek Yüksek Okulu da açılacak

Saydam, KAÜ bünyesindeki fakülteleri şöyle sıraladı:

“İşletme ve Ekonomi Fakültesi: İşletme Yönetimi, Turizm ve Otel İşletmeciliği.

Siyasal Bilgiler Fakültesi: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler.

banner134
Güzel Sanatlar Fakültesi: Mimarlık, Plastik Sanatlar.

Sağlık Meslek Yüksek Okulu (Önlisans): Anestezi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Yaşlı Bakımı, Radyoterapi, Tıbbi Görüntüleme, Ameliyathane Hizmetleri”.

Saydam yeni açılacak olan fakülteler ve bölümler olduğunu belirterek onları şöyle sıraladı:

“İşletme ve Ekonomi Fakültesi: Ekonomi ve Finans

Eğitim Fakültesi: Türkçe Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Öğretmenliği.

Sağlık Meslek Yüksek Okulu (Önlisans): İlk ve Acil Yardım, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi, Sağlık Turizmi.

Meslek Yüksekokulu: Mutfak Sanatları ve Aşçılık, Adalet Önlisans”.

KÜNYE

Adı:  Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ)

Yer: Lefkoşa

Kuruluş yılı: 2014

Rektör Vekili: Prof. Dr. Serdar Saydam

Öğrenci sayısı: 150

Öğretim görevlisi sayısı: 34

Akademik: 3 Fakülte ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75