banner6

Veliler tepkili

banner37

Mehmetçik Ortaokulu velileri, geçtiğimiz cuma günü öğrencilerin kortej yürüyüşü için Lefkoşa’ya götürüldüğünü ve orada darp edildiklerini savundu, okul müdürü ve bakanlık olayın soruşturulduğunu açıklamakla yetindi.

Veliler tepkili
banner151

Ayşe BULUT

Mehmetçik Ortaokulu’nda çocukları eğitim gören bir grup veli, geçtiğimiz cuma günü öğrencilerin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen kortej yürüyüşüne katılmaları için okul idaresi tarafından Lefkoşa’ya götürüldüğünü, yürüyüş sonrası katıldıkları konser alanında ise alkollü olan bir grup tarafından darp edildiklerini iddia etti.

Mehmetçik Ortaokulu Müdürü Şakir Özlü ile Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü Ali Nizam, velilerin iddia ettiği olayların soruşturulduğunu, gerekli araştırma yapıldıktan sonra açıklama yapacaklarını söylemekle yetindi.

Veliler adına KIBRIS’a konuşan Ahmet Öztürk, Mehmet Talay ve Mustafa Balcı, iki öğretmenin refakatında 35 öğrencinin otobüsle Lefkoşa’ya götürüldüğünü, yürüyüşten sonra da çocukların Kuğulu Park’ta düzenlenen konser etkinliğine katıldığını anlattı.

Veliler, öğretmenlerin çocukları orada bırakarak camiye gittiğini ve bu sırada başka bir okulun öğrencileri tarafından kızlara laf atılması nedeniyle kavga çıktığını, bir öğrenciye bıçak çekildiğini, iki öğrencinin başına demirle vurulduğunu, bazı öğrencilerin yumruklandığını, bir kız öğrencinin darp nedeniyle baygınlık geçirdiğini ve hastaneye kaldırıldığını iddia etti.

Olaylar sırasında öğretmenlerin orada olmadığını da ileri süren veliler, öğretmenlerin daha sonra diğer öğrencileri de alarak hastaneye gittiğini savundu.

Baygınlık geçiren kız öğrencinin birkaç saat hastanede müşahede altında tutulduğunu iddia eden veliler, ancak diğer darp edilen diğer öğrencilerin doktor kontrolünden geçirilmediğini öne sürdü. Tüm bunlar olurken de, öğrencilerin ailelerini aramasının engellendiğini iddia eden veliler, ayrıca öğrencilerin taşındığı otobüslerin çok eski ve yıpranmış olmasını eleştirdi.

Çocukları taşıyan otobüsün o akşam okula dönerken arızalandığını ve velilerin çocuklarını Boğaz’dan gidip kendilerinin aldığını anlatan veliler, darp olayının olduğu yerde öğrencilerin yaptığı şikayetleri polisin dikkate almadığını savundu ve okul yönetiminin de tüm bu yaşananları Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirmediğini öne sürdü.

Veliler, yaşanan olayları kendilerinin bakanlığa bildirmesinin ardından bir müfettişin okula giderek çocuklardan yazılı ifade aldığını, çocuklarla Lefkoşa’ya giden öğretmenlerle ve müdürle görüşerek bilgi aldığını anlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 09:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110