banner6

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı2023 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

banner37

2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı2023 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
banner150

banner150 banner150

Çok sayıda öğrencinin merakla beklediği haber geldi. ÖSYM, 2023 YKS Yerleştirme Sonuçlarının açıklandığını duyurdu. YÖK Başkanı Erol Özvar yaptığı açıklamada, "Sevgili adaylarımız, merakla beklediğiniz 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları belli oldu. Sonuçlarınızı ÖSYM'nin internet adresinden öğrenebilirsiniz. Hayırlı olmasını diler tüm gençlerimizi tebrik ederim." ifadelerini kullandı.

ÖSYM BAŞKANI BAYRAM ALİ ERSOY'DAN AÇIKLAMA

ÖSY Başkanı Bayram Ali Ersoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Sevgili gençler, 2023-YKS yerleştirme süreci tamamlandı. Üniversite tahsilinizi en verimli şekilde tamamlayacağınıza ve ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağınıza inanıyor, her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Tercih sonuçlarınız hayırlı olsun. Herhangi bir programa yerleşemeyen adaylarımızın ek tercih sürecini takip etmeleri gerekiyor. Ek yerleştirme sürecinde de profesyonel destek almanız yararlı olacaktır.

YÖK BAŞKANI ÖZVAR'DAN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Erol Özvar bir diğer paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 2023 YKS Yerleştirme Sonuçlarına göre geçen sene olduğu gibi kontenjanlarımızın bu yıl da tamamına yakını doldu. 34 yaş üstü kadın, depremzede, şehit ve gazi yakını kontenjanı hariç tutulduğunda genel kontenjanların doluluk oranı %99,8 olarak gerçekleşti.

YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU'NDAN AÇIKLAMA

Yüksek Öğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Genel kontenjanların doluluk oranı %99,8 olarak gerçekleşmiştir”

27 Temmuz - 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında üniversite adaylarımızın yaptığı tercihler, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bugün itibarıyla açıklanmıştır.

Geçen yıl 3 milyon 243 bin 334 aday başvuru yapmışken, bu yıl %9’a yakın artışla 3 milyon 527 bin 443 aday başvuru yapmıştır. Şubat ayında meydana gelen ve yalnızca yaşandığı 11 ili değil tüm Türkiye’yi derinden etkileyen depremler, adaylarımızın üniversiteye giriş sürecinde de olumsuz yansımaları ile kendini hissettirmiştir. Bildiğiniz gibi ilk defa bu sene, depremden etkilenen illerde ikamet eden öğrencilerimiz için, yaşadığı ildeki üniversitelerin mevcut kontenjanlarına ek %25 oranında kontenjan tanımladık.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2023, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104