banner6

YÖDAK Başkanı ilgilenmeyince, YÖK Başkanı yaptı

banner37

YÖDAK üyesi Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, YÖK’ün KKTC’de bulunan ve ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelerin rektörleriyle görüşüp, FETÖ ve diğer bölücü terör örgütlerinin üniversitelere sızmalarına karşı alınacak tedbirleri görüşmesini KIBRIS’a değerlendirdi.

YÖDAK Başkanı ilgilenmeyince, YÖK Başkanı yaptı
banner8

Elmas TOKAY

Hasgüler, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş ilgisiz davrandığı için bu işi YÖK’ün üstlendiğini söyledi.

Mehmet Hasgüler, YÖK’ün bu kararını doğru bulduğunu, bu konuda 2 Ağustos 2016’da YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’a bir yazı yazarak, böyle bir toplantı yapılması çağrısında bulunduğunu anımsattı.

Gökçekuş’un çağrıyı ciddiye almadığını, kendisine cevap bile vermediğini belirten Hasgüler, “Bu konuda KIBRIS Gazetesi’ne demeç verdim. Ben demeç verdikten yaklaşık bir ay sonra YÖDAK Başkanı Gökçekuş açıklama yapmıştır” dedi.

Hasgüler, Prof. Dr. Gökçekuş’un FETÖ sızmaları ile ilgili toplantı yapmadığı, bu konuyu gündemine almadığı için YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın böyle bir toplantı düzenlediğini söyledi.

YÖDAK kayıtsız kaldığı, ilgilenmediği için YÖK’ün devreye girip kendisinin bu işi yaptığını anlatan Hasgüler, “Üstelik YÖDAK’ı da devre dışı bırakarak yapmıştır bunu. Böyle olmasına YÖDAK Başkanı sebebiyet vermiştir. Eğer biz uyardığımızda bizi dikkate alıp, üniversitelerle bir toplantı yapılsa, bazı girişimler olsa, ortaya bu tablo çıkmayacaktı” dedi.

Gökçekuş’un ilgilenmemesi sonucu YÖK’ün YÖDAK ile ortak yapacağı denetimi yalnız yaptığını belirten Mehmet Hasgüler, “İşte kurumlarımızı bu şekilde, kendi elimizle etkisiz hale getiriyoruz” diye konuştu.

YÖK’ün denetim konusunda doğru yaptığını, bunun gerekli olduğunu ifade eden Hasgüler, kendisinin de bunun gerekli olduğuna inandığı için 2 Ağustos 2016’da YÖDAK Başkanı’ndan böyle bir istemde bulunduğunu vurguladı.

YÖDAK’ın YÖK’e karşı iyi bir sınav vermediğini belirten Hasgüler, “Gökçekuş, kendisine verilen misyonu yerine getiremiyor” dedi.

banner134

65- 2005 Yüksek Öğretim Yasası’nın 10’uncu maddesinin birinci fıkrasının, YÖDAK Yönetim Kurulu’nun ayda bir kez toplanmasını öngördüğünü ifade eden Hasgüler, buna rağmen YÖDAK Başkanı’nın yaklaşık 4 aydır yönetim kurulu toplantısı yapmadığını, suç işlediğini kaydetti. YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Gökçekuş’un, YÖDAK üyeleri için “Yüzlerini bile görmek istemiyorum” dediğini belirten Hasgüler, “Bu tavırlar böyle bir kurumun başındaki kişiye yakışmıyor” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 10:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104