YÖDAK sadece akademik konuları ele almalı

banner37

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Abdullah Öztoprak, KKTC’de yüksek öğrenimle ilgili müsteşarlık kurulmasını önerdi, YÖDAK’la ilgili eleştiriler yaptı:

banner87
YÖDAK sadece akademik konuları ele almalı
banner8

“YÖDAK YENİDEN YAPILANMALI”… Öztoprak, YÖDAK’ın yapısının değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Atama şekillerinin değiştirilmesi, kriterlerin tanımlanması lazım. Yapımız düzelmeli. Müsteşarlık kurulmalı, görevler tanımlanmalı, YÖDAK tekrardan yapılanmalı, daha fazla akademik görevleri yürütmeli ama özerk olarak bu kurumları yürütebilecek düzenlemeler yapılmalı” dedi

Serap ŞAHİN

Uluslararası Final Üniversitesi (UFÜ) Rektörü Prof. Dr Abdullah Öztoprak, KKTC’de yüksek öğrenimle ilgili  müsteşarlık kurulmasını önerdi, YÖDAK’la ilgili eleştiriler yaptı.

KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Öztoprak, yüksek öğrenimin ülke ekonomisinde önemli hale geldiğini ancak bu konuya yeterli ilginin gösterilmediğini söyledi.

Öztoprak, devletin bu konuda yaptığı denetleme ve akreditasyonun beklentilerin altında olduğunu savunarak, sorunlarla baş edebilmek adına yüksek öğretimle ilgili müsteşarlık kurulmasını önerdi.

Bu konuda gerekli kriterlerin tanımlanmasının yapılarak, yapının düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Öztoprak, YÖDAK’ın da sadece akademik konuları ele almasını istedi.

YÖDAK’ın, siyasiler ve üniversiteler tarafından oluşturulduğuna işaret eden Abdullah Öztoprak, bu kurula atama şeklinin yanlış olduğunu ve yapın değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Denetleme ve akreditasyon beklentilerin altında”

UFÜ Rektörü Prof. Dr Abdullah Öztoprak, yüksek öğrenim kurumları olan üniversitelerin ülkede önemli bir artış gösterdiğini ifade ederek, bu artışın ülke için önemli bir atılım olduğunu kaydetti.

Ülke ekonomisinde turizm ve yüksek öğretimin önemli bir noktada olduğuna işaret eden Öztoprak, “İstihdam açısından bakıldığı zaman yüksek öğretim çok daha öndedir” ifadesini kullandı.

Öztoprak, yüksek öğrenimin ülkede önemli bir ekonomik aktivite haline geldiğini ve devamlılık için sorunlarla ilgilenilmesinin şart olduğunu kaydetti.

“Bu konuda ülkemizde yeterli ilgi yoktur” diyen Öztoprak, devletin bu konuda yaptığı denetleme ve akreditasyon açısından beklentilerin altında olduğunu yineledi.

“Yüksek öğretimle ilgili bir müsteşarlık kurulsun”

Öztoprak, yetkililere, sorunlarla baş edebilmek adına yüksek öğretimle ilgili bir müsteşarlık kurulması önerisinde de bulundu.

Birçok ülkede, yüksek öğretim bakanlıkları olduğunu ancak ülkemizdeki bakan sayısı ile bunun olamayacağına işaret eden Öztoprak, yüksek öğretim müsteşarlığı kurulmasının daha doğru olacağını tekrarladı.

Kurulması gereken müsteşarlığın görev alanları tam olarak tanımlanmaz ve YÖDAK ile bir çelişki içine girilirse yüksek öğrenimin zarar göreceğinin altını çizen Öztoprak, “Görev tanımlarının iyi yapılması gerekir” ifadesini kullanarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkenin genel yüksek öğrenim politikası ile stratejilerinin ne olacağı, bu yönde ne türlü eylemler gerçekleştirileceği, ilgili müsteşarlığın görevleri arasında olmalıdır. Akademik kısmı da YÖDAK tarafından yürütülmelidir. Bunlar uyum içinde gerçekleştirilebilirse ülkemizin yararına olacaktır.”

“YÖDAK sorunları yeterince ele alamıyor”

YÖDAK veya diğer kuruluşların sorunları yeterince ele alamadığını savunan Abdullah Öztoprak, en önemli sorunlardan birinin de ulaşım olduğunu belirtti.

Dış ulaşımda biletlerin pahalı olmasından kaynaklı öğrencilerin sorun yaşadığına dikkat çeken Öztoprak, “Bunun tedbiri alınarak, denetim altına alınmalı” dedi.

Öztoprak, aynı zamanda şehir içi ulaşımın da yetersiz olduğuna işaret ederek, “Yüz binlerce öğrencinin olduğu ülkede bu sistemin kurulması lazım.  Kurulması gereken müsteşarlığın, bunların tartışılabileceği bir ortamı yaratması lazım” ifadelerini kullandı.

Ulaşım ayağını özel sektörün yapmasının mümkün olmayacağını belirten Öztoprak, “Bunları üniversitelere bırakıp da engellenmemesi lazım. Maalesef otobüs şirketleri tarafından şu anda bir miktar engelleme de oluyor” dedi.

Muhaceret ve güvenlik gibi sorunların da bakanlıklar ile müsteşarlık kanalıyla yürütülmesinin daha doğru olacağını vurgulayan Öztoprak, ulaşımın yanında barınmanın da öğrenciler açısından büyük sorun teşkil ettiğine işaret etti.

Öztoprak, öğrencilerin ilk yıllarda yurtlarda barındığını ancak ileriki yıllarda eve çıkmak istenildiği zaman öğrencilerden peşin para talep edildiğini, toplumun da bu konuda daha duyarlı olmasını istedi.

“Belediyeler alt yapısını öğrencilere yönelik yapmalı”

Belediyelerin de alt yapıyı öğrencilere yönelik yapmasını öneren Öztoprak, “Üniversite kurulmuş bir yerde kaldırım yok. Öğrenci çıkıp yürüyemiyor bile. Bu gibi durumlar müsteşarlığın görevleri arasında olmalı” dedi.

Öztoprak, bet ofislerinin de üniversitelerden uzak yerlerde olmasının daha doğru olacağını ifade ederek, “Öğrenciler bet ofislerinden zarar görüyor” şeklinde konuştu.

“YÖDAK akademik konuları üzerine almalıdır”

YÖDAK’ın sadece akademik konuları üzerine alması gerektiğini belirten Öztoprak, sözlerine şöyle devam etti:

“YÖDAK’ın görevleri arasında tanımlanan denetleme, akreditasyon, koordinasyon planlama görevleri var. Bu görevleri yapabiliyor mu? Hayır.

Şu anda esas olarak YÖDAK’ın yaptığı, öğretime başlama izni vermektir. Onu bile zorlanıyor.

Denetleme yapar mı? Ön açma izni veriyor. Sonrası için denetleme maalesef az miktardadır ve yeterli değildir. Zaten bu yapısıyla da yapması imkân dâhilinde değildir.

Ne personel, ne mali kaynakları buna uygundur. Ayrı bir bütçesi yok”.

Mevcut yapı ile YÖDAK bu görevi yürütemez”

Mali ve personel yapısının dışında mevcut yapısı ile YÖDAK’ın görevini yürütemeyeceğini ileri süren Öztoprak, şunları kaydetti:

“YÖDAK, şu anda ya siyasiler, ya da üniversiteler tarafından oluşturuldu. Atama şekli yanlış. Kriterler belirlenmelidir.

YÖDAK üyesi olmak KKTC uyruklularla sınırlı. Başta düşünüldüğünde doğru gibi görünebilir ancak çok küçük bir toplumuz. Bunun yanında yıllar da sınırlandırıldı. Bunun da değiştirilmesi lazım. Yaş sınırı da var. 67 yaş üzeri diye bir sınırlama. Bence tam tersi olmalıdır.

İnsan birikimi ile gelip, o birikimi buralara yansıtabilmelidir.

Benim verdiğim öneri bağımsızlık ilkesini de destekliyor.

Atama şekillerinin değiştirilmesi, kriterlerin tanımlanması lazım. Yapımız düzelmeli. Müsteşarlık kurulmalı, görevler tanımlanmalı, YÖDAK tekrardan yapılanmalı, daha fazla akademik görevleri yürütmeli ama özerk olarak bu kurumları yürütebilecek düzenlemeler yapılmalı.

YÖDAK’tan tabi ki görüş alınmalı ancak bir ülkede ne kadar üniversite olacağı YÖDAK’ın görevi olmamalıdır. Ulaşım sorunlarını da YÖDAK çözecek değil”.

“KKTC’li öğrencilerin üniversitelere kabulü ile ilgili düzenleme yok”

Abdullah Öztoprak, KKTC’li öğrencilerin üniversitelere kabulü ile ilgili düzenleme olmadığına da dikkat çekerek, “Gelen hükümetler, ‘hep yapacağım’ demelerine rağmen hiçbir değişiklik olmadı. Bugün ülkemizdeki her öğrenci, her istediği bölüme girebilecek durumda. Bu birçok açıdan doğru değil. Ülkenin tüm gençleri üniversite mezunu olamaz. Bundan kaynaklı ülkede işsizlik artıyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108