banner6

YÖDAK'tan yazı geç geldi

banner37

Prof. Dr. Büke, iki ay önce YÖDAK Başkanlığına atandı ancak henüz maaş alamadı. Başbakanlık Müsteşarı Amcaoğlu gerekçeyi açıkladı. Başbakanlık Müsteşarı Amacaoğlu, YÖDAK’tan maaş talep yazısının geç gelmesi nedeniyle böyle bir aksaklığın yaşandığı söyleyerek, geriye dönük alacaklarla ilgili yazının da iletilmesi halinde, tüm alacakların önümüzdeki hafta Salı günü ödeneceğini açıkladı.

YÖDAK'tan yazı geç geldi
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

İki ay önce YÖDAK Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke, halen maaşını alamadı. Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, ödemedeki gecikmenin ‘maaş talep yazısının geç gönderilmesinden’ kaynaklandığını belirterek, geriye dönük maaşla ilgili yazının da gelmesi halinde tüm paranın Salı gününe ödenebileceğini açıkladı.

Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, konuyla ilgili talep yazsının 8 Şubat 2017 tarihinde Hazine ve Muhasebe Dairesi’ne gönderildiği bilgisini verdi. Amcaoğlu, YÖDAK’tan maaş talep yazısının geç gelmesi nedeniyle böyle bir aksaklığın yaşandığı söyleyerek, geriye dönük alacaklarla ilgili yazının da iletilmesi halinde, tüm alacakların önümüzdeki hafta Salı günü ödeneceğini söyledi.

banner134

“Büke’nin maşı 7/79’dan ödenecek”

Amcaoğlu, Büke’nin maaşı konusunda önceden hangi yasaya göre alacağı yönünde bir tartışma yaşandığını ancak sürekli bir görev olduğu ve profesörlere de 7/79 eski Kamu Görevlileri Yasası’nın en üst bareminden ödeme yapıldığı için bu sıkıntının maaşın 7/79’dan ödenmesi kararıyla birlikte aşıldığını belirtti.

Amcaoğlu, Sayıştaylığın görüşünün de aynı yönde olduğunu ifade ederek, geçtiğimiz gün itibarıyla Hazine ve Muhasebe ile irtibata geçildiğini kaydetti.

Amacoğlu, 16 Aralık-1 Şubat tarihleri arasındaki dönem için harcama yazısı yazılması gerektiğini ve şimdi söz konusu yazının beklendiğini söyledi.

“Bakanlar Kurulu’ndan karar mı bekleniyordu?” sorusuna karşılık Amcaoğlu, Bakanlar Kurulu’nun YÖDAK Başkanına ne kadar maaş verileceği yönünde 2012 yılında bir karar aldığını, bunun yürürlükte olduğunu belirtti.

Büke’nin, 16 Aralık 2016 tarihiyle işe başladığını, maaşının 7/79’dan profesörlere ödenen maaş olduğunu ve bunun yüzde 12 tahsisatı bulunduğunu ifade eden Amcaoğlu, pazartesi günü geriye dönük harcama yazısının alınması halinde, maaşla birlikte toplam tutarın Salı günü ödenebileceği bilgisini paylaştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88