Yüksek Eğitim Müsteşarlığı kurulmalı

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, üniversitelerin teknik ve ortak sorunlarına ivedi çözüm bulacak bir yapıya ihtiyaç olduğunu vurguladı:

Yüksek Eğitim Müsteşarlığı kurulmalı

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, siyasi sistemin getirdiği iş yapamamazlık durumuna dikkat çekerek sürekli bakan ve müsteşar değişiklikleri olduğundan, istikrarlı bir politika veya çalışmanın yürütülemediğini söyledi.

Yükseköğretimin toplum için büyük önemi olduğunu ifade eden Öztoprak, ekonomik anlamda herkese katkısının olduğunu belirtti.

Ülkemizde üniversitelere bakacak yüksek eğitim müsteşarlığının bulunması gerektiğine dikkat çeken Öztoprak, üniversitelerin teknik ve ortak sorunlarının burada çözümlenebileceğini belirtti. Öztoprak, “Her sene değişecek bir müsteşarlık yapılacaksa, yapılmaması daha iyi. Müsteşarlık kurul ve kriz masası oluşturulursa üniversitelerin yaşadığı sorunlara daha kısa sürede müdaha edilecektir. Şu anki gidişat doğru değildir” dedi.

KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de sunduğu “Empati” programına konuk olan Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi’nin çalışmalarını anlattı, ülkemiz yükseköğretimiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

“Yabancı öğrenciler ırkçılığa maruz kalıyor”

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede yabancı öğrencilerin ve özellikle siyahi öğrencilerin ırkçılığa maruz kaldığını ifade etti. Bunun çok ciddi bir suç olduğuna dikkat çeken Öztoprak, bu algının ortadan kalkması gerektiğini, yoksa yabancı öğrencilerin kendilerini ülkemizde rahat ve güvende hissedemeyeceğini belirtti.

Öztoprak bu durumun ülkemize okumak için gelmek isteyen yabancı öğrencilerin gözünde de kötü imaja neden olduğunu söyledi.

“Emin şekilde hedefe doğru yürüyoruz”

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, özel üniversiteleri devlet üniversitelerinden ayıran en önemli farkın, akademik kararları daha rahat almak olduğunu belirtti.

Kendilerinin öğrencilere iş bulma konusunda da garanti verdiğini söyleyen Öztoprak, özel üniversite olmanın farklarından birinin de bu olduğunu kaydetti.

Şu anda rektör olarak görev aldığı Uluslararası Final Üniversitesi’nin aslen 2016’nın eylül ve ekim ayları arasında eğitime başladığını anımsatan Öztoprak, iyi ve kaliteli bir üniversite kurma amacıyla yola çıktıklarını vurguladı.

Öztoprak, ilk sene, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınmadıkları için sadece Kıbrıslı Türk ve yabancı öğrencilerle eğitime başladıklarını ifade ederek daha sonra üniversitenin YÖK tarafından tanınmasıyla birlikte Türkiye’den de öğrenci aldıklarını kaydetti.

Öztoprak, şu anda 650’nin üzerinde öğrencileri olduğunu, üniversitenin 19 programı bulunduğunu ve 18’inin YÖK tarafından tanındığını, diğer bir dersin ise YÖK’ün bir kuralına takıldığını anlattı.

“Prensiplerimiz kaliteyle başlar, kaliteyle biter, kadrolarımızı iyi hazırladık, belirlenen vizyon çerçevesinde emin şekilde hedefe doğru yürüyoruz. Üniversitemizde aile ortamı kurduk, öğrencilerimizden memnunuz, onlar da bizden memnun. Bir öğrenci sorusu olduğu zaman eğitimcisine rahatça ulaşabiliyor” diyen Öztoprak, YÖK denetime geldiğinde mükemmel hazırlanmış bir üniversiteyle karşılaştığını ve kendilerini örnek olarak göstereceklerini ifade ettiklerini belirtti.

“Üniversite mezunları iş bulamıyor”

Ülkemizdeki üniversite öğrencilerinin mezun oldukları bölümlerle ilgili iş bulma konusunda sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Öztoprak, yüksek lisans okuyup da iş bulamayan çok kişi olduğunu söyledi.

Öztoprak, öğrencilerin bazen bu sebeple “boşuna okuyorum” düşüncesine kapıldığı ifade ederek bu sorunun aşılması için gerekli mercilerin adım atmasının önemine değindi.

“Ulaşım bizim de sorunumuz”

Öztoprak, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan toplu ulaşım konusunda kendilerinin de sıkıntı yaşadığını söyledi.

Uluslararası Final Üniversitesi’nde okumak isteyen ancak ulaşım sorunu nedeniyle adamıza gelmekten vazgeçen çok öğrenci olduğuna dikkat çeken Öztoprak, bunun sadece kendi sorunları olmadığını, tüm adanın sorunu olduğu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER