banner6

Yükseköğretimde kalite ve denklik konuları irdelendi

banner37

YÖDAK üyeleri Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve Prof. Dr. Ahmet Pehlivan, “Avrupa Kalite Ajansları Toplantısı”na katıldı.

Yükseköğretimde kalite ve denklik konuları irdelendi
banner99

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) üyeleri, Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve Prof. Dr. Ahmet Pehlivan, Avrupa Yükseköğrenim Kalite Güvence Ajansları Birliği (ENQA) ile İrlanda Kalite Ajansı’nın (QQI) ortak toplantısına katıldı.

YÖDAK’ın gözlemci statüsünde olduğu toplantıya, Avrupa'dan 30’a yakın ülkenin kalite ajansları temsilcilerinin ve yöneticilerinin katıldı. İki gün süren toplantı, İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapıldı.    Toplantının ana temasını yükseköğretimde kalite, tanınma ve denklik oluşturdu.

Yabancı öğrenciler için diploma geçerlilikleri sorun

Kalite güvence sistemiyle otomatik veya koşullu tanınma kavramları arasındaki ilişki ve geçişkenliğin tartışıldığı toplantıda, tanınmanın sadece Avrupa için değil, tüm dünya ile bütünleşik olarak ele alınması gerektiği üzerinde önemle duruldu.

Katılımcılar, bu olgunun iki boyutunun olduğu ve buna iki açıdan bakılması gerektiğini söyledi. Tanınmanın sadece Avrupa içinde geçerli bir kavram olmadığı küresel düzeyde düşünülmesi gerektiğini vurgulayan katılımcılar, bugün Avrupa ülkeleri içinde karşılıklı tanınma ve diplomaların denkliği önemliyken, Avrupa'dan mezun olan yabancı öğrencilerin diğer dünya ülkelerinde diplomalarının geçerliliği Avrupa yükseköğrenim alanı için ayrı bir sorun teşkil ettiğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili şu örnek verildi:

“Örneğin, Bolivya’dan gelip İrlanda'da yüksek lisans yapan bir öğrenci ülkesine dönerken diploma denkliğinde sorunlar yaşayabilmektedir. Dolaylısıyla denklik ve tanınma olgusunu UNESCO düzeyinde dünyanın 7 bölgesinde ele alacak işler bir yapının acilen oluşturulmasına ihtiyaç vardır”.

Toplantıya katılan uzmanlar, böyle bir yapıyla ilgili gelinen aşamayı ve bunların sonuçlarını katılımcılarla veriler üzerinden paylaştı. Gelinen aşamada UNESCO'nun bu konuyla ilgili çalışmalarını 2017 sonunda paydaşlarla görüş alışverişinde bulunması gerekiyor.

Toplantıda bahsedilen tanınmanın, kalite güvence sistemlerinden çok, diplomaların denkliğiyle ilgili olduğu ifade edildi.

Toplantıda Avrupa kalite güvence ajanslarıyla tanınma ve denklikle ilgili karar veren kuruluşların işbirliği içerisinde çalışması gerekliliği de vurgulandı. ENIC-NARIC ile Hollanda kalite güvence ajansının ortak çalışmaları katılımcılara önemli işbirliği örneği olarak gösterildi. Kalite güvencesi ve tanınma açısından Avrupa'nın günümüzde önünde duran sorunlarından birinin mültecilerle ilgili olduğu, Avrupa'ya gelen mültecilerin yükseköğrenimdeki durumunun ciddi kalite sonuçlarına neden olabilecek boyutlar taşıdığı, toplantıda farklı ülkelerdeki deneyimlerle kıyaslamalı olarak ortaya kondu.

Toplantıda, söz konusu ülkelerden gelen kişiler için hem yükseköğretimdeki yeterlilikler hem de meslekî yeterlilikler açısından şeffaf, demokratik ve insan haklarına dayalı değerlendirmenin acilen oluşturulması konusunda görüş birliğine varıldı.

Özellikle Yunanistan örnekleminde yapılan bir çalışmaya atıf yapılıp olayın boyutları ortaya konuldu.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 16:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104