Eğitimin önemi

UNESCO, Dünya Eğitim Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, dünyadaki bütün çocukların ilkokul seviyesinde eğitim alabilmesi ancak 2042 yılında mümkün olabilecek.

Eğitim, bir ülkenin en önemli gücüdür...

KKTC'de yeni eğitim yılı başlarken, geçmiş yıllarda eğitim seviyesinin ve kalitesinin daha yüksek olduğunu söylemeye başlayanların oranı da artıyor.

Oysa, artık çok daha fazla öğrencimiz Avrupa'da veya Amerika'da okuyor...

Ayrıca ülkemizde çok sayıda üniversite açıldı...

Eğitimde seviyenin ve kalitenin daha yüksek olması gerekmez mi?

Belki de öyle olmalıydı...

Ancak ne yazık ki öyle olmadı.

İlk ve orta eğitimde gerileme yaşandı; bunun etkisi yüksek öğrenimde de sürdü... Belki sayı yani nicelik yükseldi ama nitelikte sıkıntı ortaya çıktı. Bunun daha da kötüsü, çok sayıda nitelikli eğitim almış öğrencimiz, geriye dönmeyi tercih etmedi.

Evet, eğitimde sıkıntılar vardır... Ve mutlaka bu sıkıntıların aşılmasının ötesinde, kalite ve seviyenin yükseltilmesi için neler yapılacağı konusunda, eğitim şuralarının kararları çoğaltılmalı ve bu kararlar uygulanmalıdır.

Yeni eğitim yılı başlarken, bir sıkıntı da YÖDAK'ta yaşanıyor... Bu sıkıntının da daha fazla büyümeden aşılması, kurumun sağlıklı çalışır hale gelmesi kaçınılmazdır.

Birçok haber kaynağına göre, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2016 Dünya Eğitim Raporu'nu açıkladı. Örgütün tahminlerine göre, dünya genelinde çocukların ilkokul seviyesinde eğitim alabilmesi için daha 25 yıl gerekiyor. BM'nin 17 küresel sürdürülebilir kalkınma hedefi içinde yer alan “herkes için eğitim” hedefine ulaşmanın 2030 yılı için mümkün olmadığı belirtildi.

Deustche Welle haber portalının Türkçe servisine göre, Almanya'nın Bonn kentinde salı günü açıklanan raporda, dünyanın yoksul ülkelerindeki eğitim sistemi, fırsat eşitliği ve kalite açısından standardın çok gerisinde olduğu vurgulandı. Bu ülkelerde çocuklara ilkokul seviyesinde eğitimin zengin ülkelere kıyasla ancak 100 yıl sonra sunulabileceğine dikkat çekildi.

Raporda refah düzeyi yüksek ülkelerde de eğitime daha fazla yatırım yapılması gerektiği kaydedildi.

Raporda, dünya genelinde meslek ya da yüksekokul düzeyinde tüm gençlere eğitim sunulabilmesinin ancak 2084 yılında, orta öğretim seviyesinde eğitim sunulmasının ise dünya genelinde 2059 yılında mümkün olabileceği tahmin ediliyor.

UNESCO Dünya Eğitim Raporu’nda gelecek 15 yıl içinde atılacak her adımın önemli etkisi olacağı belirtilirken, eğitimde sağlanacak ilerlemenin diğer hedeflere ulaşılmasına da yardımcı olacağına yer verildi. Eğitimin yoksullukla mücadelede de belirleyici bir rolü olduğu, eğitimdeki iyileşmenin gelişmekte olan ülkelerde 2030 yılında kişi başına düşen geliri yüzde 75 artırabileceği ve 60 milyon insanın yoksulluktan kurtulmasını sağlayabileceği belirtildi.

Bu rapor, eğitime önem vermemiz gerektiğinin en canlı, en yeni bilimsel gerekçelerinden biridir.

Hükümetin, sendikaların ve velilerin, ellerinden geleni yapmaları, kaçınılmazdır.

Ülkemizin geleceği adına bu şarttır.

YORUM EKLE