Eğri gemi doğru sefer

Yenicami oynadığı üçüncü maçtan da 3 puan çıkardı. İyi oynamadığınız bir dönemde kazanmayı başarıyorsanız bu, takımın form tutup iyi oynamaya başladığında yapacakları konusunda iyiye işarettir. Ancak Yenicami gibi bir takımın sezonun ilk resmi maçı olan Süper Kupa’da oynadığı şahane futbolu düşününce dünkü futbolun kimseyi tatmin ettiği de söylenemez. Dünkü maçta özellikle ikinci yarıdaki futbolu oynamaya hakları olmadığını düşünüyorum. Belki 10 kişi kalmaları, rakibin ligdeki kötü durumu ve geçen hafta aldığı farklı mağlubiyet Yenicami futbolcularının üzerinde ters bir motivasyon yaratmış olabilir. Bu anlaşılabilir bir durum. Ancak bu futbol zirvede kalmaya kesinlikle yetmez. Gençler Birliği kaybetti. Futbolda bazen kaybederken de kazanırsınız. İskele ekibinin ilk iki haftadaki oyunu tatminkar değildi ve bu takım paraşütsüz düşer diyenler de çoğunluktaydı. Ancak transfer döneminin son gününde ciddi risk alarak 3 yabancı futbolcularını değiştirmeleri ve bu 3 yeni yabancının henüz daha hazır olmamalarına rağmen takımın havasını değiştirmeleri, ileriki haftalarda Gençler Birliği’ni taşıyacak konuma gelecekleri izlenimi vermeleri İskele ekibi için umut verici gelişmeler oldu. Forvet Kevin, orta alandaki Martins ile Elvis oynadıkları futbolla kapasiteleri olduğunu, futbolu bildiklerini ve Gençler Birliği’ne önemli katkılar sağlayabilecekleri görüntüsü verdiler.


Bunun yanında kaleci Ali’nin kurtarışları, yeni savunma kurgusunda Sinan ve Mustafa Tekpınar’ın uyumu, takımın genel anlamdaki mücadeleci futbolu, 3 toplarının direklerden dönmesi, Yenicami karşısında ezilmeden, teslim olmadan oynamaları ilerisi için yönetime ve teknik heyete büyük ümit verdi. İddia ediyorum bu sezon tribünden uzaklaşan İskele seyircisi de bu saatten sonra en azından bu 3 yeni yabancıyı izlemek için bile tribünlere geri dönecektir. Yenicami maça etkili başladı. Rakipleri daha ne olduğunu anlamadan öne de geçti.


Skordaki üstünlüklerini oyun üstünlükleri ile destekleyerek devre sonuna kadar oyunun ve topun kontrolünü tuttular. Gençler Birliği’nde yenen golde ciddi bir savunma hatası vardı. Devrenin son anlarında ibre İskele ekibine döndü. İbrahim Köse’nin direkte patlayan şutu ve Kevin’in altı pas içindeki vuruşunu iyi gününde olan kaleci Ercan’ın çıkarması ikinci yarı olacakların da işareti gibiydi. İkinci yarı başka bir Gençler Birliği vardı sahada. Kenneth’in kırmızı kartı ve farkın bire inmesi maçın son yarım saatinde temponun yükselmesini de beraberinde getirdi. İskele ekibi gol için ciddi anlamda yüklense de pabucun pahalı olduğunu anlayan Yenicami, takım olarak işi sıkı tutup kontrollü oynadı. Hata yapmadılar ve 3 puan Lefkoşa’ya gitti. Hakem Fehim Dayı verdiği 2 penaltı kararında da haklıydı. Ancak Kenneth’in şiddetli itirazdan gördüğü ilk sarıda verdiği faul kararı çok ucuz, basit bir faul kararıydı ve bu düdüğün çalınmaması, oyunun devam etmesi gerekirdi. Kenneth’in gereksiz itirazı sarıyı, penaltıda da ise kırmızıyı getirdi.

YORUM EKLE