Einstein – Mileva sarmalında şizofren oğul Eduard (3)

KONUK YAZAR

Prof. Dr. Turgut TURHAN / DAÜ

Einstein ile Mileva, 5 yıllık beraberlikten sonra, 1903 yılında Bern’de evlendiler. Maddi imkânları yetersiz olduğundan doğru düzgün suları bile akmayan küçük bir evde oturmaya başladılar. Einstein’ın keyfi yerindeydi. “Sanki odamıza nur yağıyordu!” diye yazar arkadaşlarına. 1904 yılında büyük oğulları Hans Albert doğar. Her anne gibi Mileva’da doğuma sevinir, ama hayatının bir olumsuzluğa doğru değiştiğini de fark eder. Bir zamanlar fizik doktorası yapmak uğruna ailesini terk eden kadın, şimdi tam anlamıyla Einstein’a bağımlı, klâsik bir ev kadını ve anne haline gelmiştir. Üstelik kalbinde daha Lieserel’in acısı vardır! Vesveseleri, dırdırı ve özellikle kıskançlığı da bütün şiddetiyle devam etmektedir. Devamlı her şeyden şikayet eden Mileva, Einstein’ın çok çalıştığını, tek sevgilisinin fizik ve arkadaşları olduğunu tüm mektuplarında dile getirir. Einstein’ın yıllarca önce defterine küçük bir şiir yazdığı bir kadınının, ona başarılarını tebrik eden bir kart yollaması ve Einstein’ın da bir cevap yazarak onu Zürich’e davet etmesi Mileva’yı çileden çıkartır. Kadının kocasına o kadar ağır bir mektup yazar ki, adam ancak Einstein’ın araya girip ondan bir mektupla özür dilemesi sonunda Mileva’yı affeder. Einstein’ın ifadesiyle, bu olaydan sonra ailede “ruhsal denge” de kalmamıştır. Olan olur ve bu ortamda 1910 yılında da küçük oğlu Eduard, namı diğer “Tete” doğar! Demek sarmal koyulaşmaya başladığında daha “Tete” bir bebekti!

Bu arada 1909 yılında çalıştığı Patent Ofisi’nden ayrılan Einstein, ETH ye fizik doçenti olarak kabul edildi. Einstein, 1911 yılında Ferdinand Üniversitesi’nden aldığı davet üzerine ailesiyle birlikte Prag’a gider. Bu gidiş Mileva için yıkım olur. Prag’da profesör unvanını alan Einstein, Mileva’yı yanında hiçbir yere götürmez. Mileva, evde çocuklarıyla kapalı haftalar, aylar geçirir. Yıldızı iyice parlamış olan Einstein ise, bir davetten diğerine koşar ve haftalar süren konferans ve konuşma gezilerine çıkar. Mileva ona,“ben de bu kibar insanlarla birlikte olup, seni zevkle dinlemek isterdim! Birbirimizi görmeyeli çok uzun zaman oldu, acaba beni tanıyabilecek misin?” diye yazar. Aile 1912’de tekrar Zürich’e döner. Einstein Zürich Politeknik’te profesör kadrosuna atanmıştır. Mileva biraz ümitlenir, zira aile bir bütün olarak tekrar Zürich’tedir.

Ama Mileva’nın bu ümidi boşunadır… Çünkü fizik dışında hiçbir şeyle ilgilenmemektedir tam da bu günlerde Einstein, beraber büyüdüğü kuzini Elsa’yı hatırlar! Elsa kocasından boşanmıştır ve Berlin’de kızlarıyla birlikte oturmaktadır. “Ben muhakkak birini sevmeliyim ve bu kişi de sensin, bu duyguma karşı da hiçbir şey yapamazsın!” diye yazar Elsa’ya ve ekler: “Seninle birkaç gün geçirmek için neler vermezdim!”… Aslında, evli bir adamın üstelik kuzini ile yaptığı bu yazışma, Einstein gibi yaşlanmış olsa bile çocuk kalmış, hayal aleminde yaşayan, gamsız ve tasasız bir insan için gayet normaldir. Çünkü Einstein’ın yapısı budur! Einstein, bir kadına aşık olamazdı ki! Bunu Seksık da, “hiç bir zaman aşık bir adam olmadı, hep geçici tutkulara kapıldı ve sadakat nedir bilmedi” diye yazarak ifade etmiştir. Zaten kadınlara bakış açısı da gerçek bir aşka  yakışır gibi değildi..” tek eksikleri onlara yular takacak birileri!”. “Kafaları da çalışmaz!” “Akılları fikirleri dayanıp tutunabilecekleri bir erkeğe yamanmaktır!” Evlilik de, ona göre, “herhalde hayal gücü kıt bir domuz tarafından, bir rastlantıyı daha kalıcı kılmak için icat edilen bir denemedir!”. Ayrıca, kendisinin de, “iki defa bu denemede rezil bir biçimde bozguna uğradığını” itiraf etmiştir. Mileva Heidelberg’de iken, ona,“küçük meleğim hasretin ne olduğunu şimdi anladım. Hayatımı adayabileceğim birine sahibim. Sana sarılıyor ve seni öpüyorum”  diye yazan  Einstein,, aynı cümleleri, ilk önce Marie Winteler’e, daha sonra Elsa’ya ve üçüncü olarak da Mileva’ya yazmıştı!! Şimdi aklı fikri görelilik kuramını daha geniş kitlelere anlatmak ve Berlin’de oturan Elsa’sına kavuşmakta idi. Bundan sonraki hayatı Mileva’dan boşanıp Elsa ile birlikte olabilmenin mücadelesini vermekle geçecekti. Ama sırası gelmişken, Elsa’nın da üstünden, sosyetik Estella Katzeboge, zengin dul Toni Mendel, bir dönem sekreterliğini yapmış olan Betty Neumann ve Maargeret Lebach’ın da geçtiğini söylemek gerekir!
 Einstein’ın Berlin’e gitmek için kolladığı fırsat, Einstein’a “yeni Galileo” diyen ünlü fizikçi Max Planck tarafından altın tabakla sunuldu:  Einstein, öğretim üyesi olarak Berlin’e, Prusya Akademisi’ne davet edildi. Bu haber Mileva’yı çılgına çevirdi. Zürich’ten hiçbir şekilde ayrılmak istemiyordu, ama çaresiz kabul etti.  Einstein ise, Elsa’nın Berlin’de olması nedeniyle vakit kaybetmeden Berlin’e gitmek istiyordu, ama Mileva’sız ve çocuksuz! Einstein, aynen yıllar önce Mileva’ya yaptığı gibi, Elsa’ya da bir “çingene hayatı” yaşamak istediğini yazıyordu! Mileva Nisan 1914 de çocuklarla beraber Berlin’e geldi. Daha önce Elsa’ya “karıma işten atamadığım bir memur gibi davranıyorum. Odalarımızı ayırdık ve onunla evde yalnız kalmıyorum!” diye yazan Einstein, Mileva’ya, beraber aynı evde yaşayabilmeleri için akıl almaz bir takım şartları kabul etmesini ister. “Üç öğün yemek saatinde çalışma odamın kapısına bırakılacak, giysilerim temiz ve ütülü odamda duracak, yatak ve çalışma odama kimse girmeyecek, benden bir öpücük bile beklenmeyecek, benimle seyahatlere gelinmeyecek, konuşmalarımız ben sus denince bitecek, ben odadan çık dersem çıkılacak gibi…” Mileva çaresiz bu şartları da kabul etti, ama Einstien ona kendisi için önemli olanın çocuklar olduğunu, ikisi arasında artık bir evliliğin mümkün olmadığını söyleyince Temmuz 1914 de Berlin’den ayrılarak Zürich’e döner.

Bundan sonraki yıllar, her iki taraf için de, para ve çocuk kavgası olarak geçer. Maddi imkanlarının çok az olduğunu düşünen ve zaten birisi sağlığı bozuk iki çocuğa bakma mecburiyetinde olan Mileva ile, evliliğin bu hale gelmesinde kendi kusurunun rolünün büyük olduğunu yavaş yavaş idrak eden, ancak itiraf etmeyen, tam tersine hep üste çıkan Einstein’ın çocuklarını kaybetme korkusunun yarattığı bir savaş…. Yüzlerce mektup gider, gelir aralarında… Mileva hep para ister ve kusurlarını Einstein’ın yüzüne vurur. Einstein ise, “ Benim sayemde yediğiniz önünüzde, yemediğiniz arkanızda. Elimde avucumda ne varsa sürekli onu koparmaya çalışman rezilce bir davranış. 12 yıl önce seni tanıdığımda böyle olduğunu bilseydim, farklı davranırdım!” diye yazar ona. Bir mektubunda da, “ Yılda 6.000 Mark yolluyorum, bu kazancımın yarısı… yetmiyor mu?” diye yazar. Mektuplarda para konusu açılınca Mileva da ona,  “Zürich’te iki çocuğunun olduğunu, çocukların onu çok özlediğini, zaman zaman gelip onları görmesi gerektiğini, bunun zaten hasta olan “Tete” için şart oluğunu” yazarak çocukları hatırlatır. Çocuk ve para, para ve çocuk arasında bu gelme ve gitmeler, dönüşler, suçlamalar, özür dilemeler, arkadaşlara yapılan yakınmalar 5 yıl boyunca hiç bitmez!

Peki sarmalın merkezinde bulunan ve 20 yaşında akıl hastanesine yatırılacak olan Eduard bu sarmaldan nasıl etkilenmektedir? “Kötü baba Einstein” onun hakkında, o da varlığının altında ezildiği babası Einstein hakkında ne düşünmektedir? Bu konular da, dizisinin son yazısıyla haftaya…

YORUM EKLE