banner6

1 Euro Eşittir 1 Dolar! 5 Haftanın Ardından İki Güçlü Para Birimi Dengeye Döndü

banner37

Euro, ABD Doları karşısında 5 haftanın ardından 1 seviyesini yeniden aştı.

1 Euro Eşittir 1 Dolar! 5 Haftanın Ardından İki Güçlü Para Birimi Dengeye Döndü
banner99

Dünyada artan resesyon sesleri, enflasyonla vatandaşlarının alım gücünü eritmek istemeyen gelişmiş ülkelerin faiz savaşında yeni bir evreye geçti. ABD bu konuda hem erken davranarak hem de en büyük rezerv olmanın tadına vararak dengeleri bozarken, Rusya-Ukrayna savaşının verdiği yetkiyle bir taşla iki kuş vurarak Avrupa'yı da bir miktar sarstı.

Savaşın başlamasıyla zaten coğrafik konum sorunu yaşayan AB, bir de enerji fiyatlarıyla Rusya bağımlılığının ceremesi çekerken, ağır bürokrasisinin kendini yine belli etmesiyle Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz hamlesinde ağır kaldı. Yarın beklenen kritik faiz kararı öncesinde Fed'in faiz artırım hamlesinde son aylarda el büyütmesi euro ve dolar dengesini bozmuştu. Bugünse yaklaşık 1,5 ayın ardından denge yeniden kuruldu gibi görünüyor.

Euro, ABD Doları karşısında 5 haftanın ardından 1 seviyesini yeniden aştı.

1995'te resmen kabul edilerek, 1999'da kaydi olarak hesaplara dahil edilen ve 1 Ocak 2002 itibarıyla tedavüle giren Euro Bölgesi para birimi, ilk çıktığı gün euro/dolar paritesi 0,89 seviyesinden hayata adım atmıştı. 

Hızla yükselişe geçen para birimi, ilk kez 15 Temmuz 2002'de doların önüne geçmişti. Zirvesini de 2008 Küresel Finans Krizi çerçevesinde 1,60 ile gördü. Sonra kriz Avrupa'ya da sıçrayınca 1,23 seviyelerine gerilese de 14 Temmuz 2022'ye kadar 1'in altına inmemişti. 1 ay bocalarken, 22 Ağustos 2022'de gelgitlerle bu seviyede bulunmuş 20 Eylül 2022'de kalıcı olarak kritik sınırın altına çekilmişti.

Yarın açıklanacak olan ECB faiz kararı öncesi euro, dolar karşısında yaklaşık 5 haftanın ardından ilk kez 1 seviyesinin üzerine çıktı.

1,004 seviyesine kadar yükselen paritede aslen ABD Dolarındaki gerileme de etkili oldu. Fed'in faiz artışında yumuşamaya gideceği beklentileri Dolar endeksini de geriletirken, gün içinde TL karşısında euro 18,70'in de üzerini test etti.

Faiz artırımlarıyla altının güvenli liman tahtına kurulan dolar, ekonomik verilerdeki sinyallerle de yeniden yolunu çizecek.

2 Kasım'da açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi, çoğu gelişen ülke para birimi dolar karşısında bugün yükselirken, Fed'den gelecek faiz adımı ve Başkan Jerome Powell'ın açıklamaları bu seyirde ya tamam ya devam diyecek olan unsurlar olarak öne çıkıyor. 

ABD Doları karşısında Japon Yeni geçen hafta gördüğü tarihi zirvesinden gerilerken, yine geçen haftalarda siyasi krizler ve ekonomik endişelerle çöküşe geçen sterlin de bugün yönünü yukarı çevirdi.

Dolar/TL an itibarıyla 18,61 seviyesinden işlem görüyor. Diğer yandan da yurt dışında öne çıkan ekonomik gelişmeler yoğun bir gündem yaratıyor.

ABD'de mortgage başvurularında düşüş sürüyor, faizler 10 haftadır artıyor.

ABD'de geçen hafta mortgage başvuruları hızı yavaşlasa da, düşüşünü sürdürdü ve son 25 yılın en düşük seyrinde kalmaya devam etti. Son 10 haftadır sürekli yükselen kredi faizleri 21 yılın zirvesine ulaştı.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi, 21 Ekim ile sona eren haftada yüzde 1,7 düşüşle 201,1 puana indi. Böylece, önceki hafta 1997 yılından bu yana gelinen en düşük seviyede kalmaya devam etti.

MBA'nın yayımladığı ve ForeksHaber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 2,3 düşüşle 160,4 puan olurken, refinansman endeksi değişmeyerek 394,7 puan oldu.

Geçen hafta 30 yıllık mortgage faizi yükselişini sürdürdü ve yüzde 6,94'ten yüzde 7,16'e yükseldi. Böylece 2001 yılından bu yana görülen en yüksek seviye görüldü.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022, 16:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104