banner6

100 üründen 86'sı kuzeyde daha ucuz

banner37

Sanayi Odası’nın yaptırdığı araştırmaya göre, kuzeyde üretimi olan ürünlerde kuzeyde, güneyden yüzde 73 oranında; KKTC’de üretimi olmayan ürünler listesinde ise fiyatlar kuzeyde, güneyden yüzde 23 oranında daha düşük

100 üründen 86'sı kuzeyde daha ucuz
banner8

Ergül ERNUR

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) “Kuzey Kıbrıs- Güney Kıbrıs Fiyat Araştırması Raporu-Kasım 2016” raporunu yayınladı.

banner134

Araştırma sonucuna göre, süpermarkette bulunan ürünlerin yüzde 86’sında kuzey, güneyden daha ucuz. Ürün gruplarının ortalamasının alındığı ve aynı ithal marka ürünlerin bulunabildiği ürünlerde kuzey, güneyden parasal bazda nerdeyse yarı yarıya daha düşük fiyatta.

Ürün gruplarının ortalamasının alındığı ve aynı ithal marka ürünlerin bulunabildiği liste dikkate alındığında, kuzeyde üretimi olan ürünlerde, kuzeyin güneyden parasal bazda yüzde 73 oranında daha ucuz olduğu görülüyor. Buna karşılık KKTC’de üretimi olmayan ürünler listesinde kuzey, güneyden sadece yüzde 23 oranında daha ucuz.

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, kuzeydeki yerli üretimin, ithal muadillerinin fiyatlarını kontrol altına almakta, adeta bir emniyet kemeri gibi tüketiciyi koruma görevi üstlendiğini vurguladı. Çıralı, “Bu da ülkemizde yerli üretimi geliştirmek, korumak ve teşvik etmek gerekliliğini ortaya koymaktadır” dedi.

Çıralı, yerli üretimi koruyan Fiyat İstikrar Fonu’nun pahalılık yaratarak, alışverişi güneye kaydırdığı iddiasının bilimsel olarak doğru olmadığının ortaya çıktığını, sanayi üretiminin ülkemizde de geliştirilmesinin devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

1 Euro 3.54 TL’den hesaplandı

Araştırmayı, Prologue Consulting Ltd. üstlendi.  Şirket Direktörü Mine Yücel, çalışmanın Kasım 2016 içerisinde Yeşil Hattın kuzeyinde ve güneyinde tüketici fiyatları üzerine yapılmış bir pazar araştırması olduğunu belirtti.

Yücel, şu bilgileri verdi:

“DPÖ Tüketici Fiyatları Endeksi baz alınarak Sanayi Odası ve Prologue Consulting Ltd tarafından belirlenen bir ürün sepeti ortaya çıkarılmış, her ürünü temsil eden, Kuzey’de ve Güney’de en sık kullanılan markaların içinde yer alacağı en az 3 marka ismini içeren fiyat listeleri oluşturuldu. Kuzey’de ve Güney’de Lefkoşa bölgesi kırsal ve kentsel tüketimin en yoğun olduğu birer süpermarkette alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Fiyat listelerinin belirlenmesi ve Kuzey’de yapılan alan çalışmasının günündeki Euro kuru baz alınarak (1€= 3,54) Güney’deki fiyatlar TL cinsine çevrilmiş ve ürün fiyatlarının (birim fiyat) kıyaslanabilirliği sağlanmıştır.”

Çıralı: Yerli üretimi geliştirmek, korumak ve teşvik etmek gerekiyor

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, KTSO olarak 2014 yılından bu yana her yıl düzenli olarak Kuzey Kıbrıs ile

Güney Kıbrıs’taki ürün fiyatlarının tespit çalışmasını yaptırdıklarını belirtti.

Çıralı, bu kapsamda kamuoyunu bilgilendirmek ve topluma doğruları anlatmak konusunda, ülkemizde tarafsızlığı, bilimselliği ve düzgün araştırmalarıyla iyi bilinen bir danışmanlık şirketine, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tüketici sepeti dikkate alınarak oluşturulan ürün gruplarının Kuzey-Güney Kıbrıs arasındaki fiyat farklıklarının araştırılması konusunda bir çalışma yapması için görev verildiğini söyledi.

Euro kurunun 3,54 TL olduğu, Kasım 2016 ayı içerisinde yapılan bu araştırmada, perakende tüketim ürünlerinin (süpermarkette bulunan ürünler) dikkate alındığını ifade eden Çıralı, araştırma sonuçlarına göre ürünlerin yüzde 86’sında kuzeyin, güneyden daha ucuz olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Salih Çıralı, ürün gruplarının ortalamasının alındığı ve aynı ithal marka ürünlerin bulunabildiği ürünlerde kuzeyin, güneyden parasal bazda nerdeyse yarı yarıya daha ucuz olduğuna işaret ederek, aynı ürünlere kuzeyde yaklaşık bin 531 TL, güneyde ise 2 bin 214 TL ödendiğini söyledi.

Çıralı, ürün gruplarının ortalamasının alındığı ve aynı ithal marka ürünlerin bulunabildiği liste dikkate alındığında ise, kuzeyde üretimi olan ürünlerde, kuzeyin güneyden parasal bazda yüzde 73 oranında daha ucuz olduğunun görüldüğünü ifade etti. Buna karşılık KKTC’de üretimi olmayan ürünler listesinde kuzeyin güneyden sadece yüzde 23 oranında daha ucuz olduğunu söyleyen Çıralı, “Bu verilerin ışığında şunun altını önemle çizmek isteriz ki, kuzeydeki yerli üretim, ithal muadillerinin fiyatlarını kontrol altına almakta, adeta bir

emniyet kemeri gibi tüketiciyi koruma görevi üstlenmektedir. Bu da ülkemizde yerli üretimi geliştirmek, korumak ve teşvik etmek gerekliliğini ortaya koymaktadır” dedi.

Yerli üretim olmayan güneyde ucuz olanlar

Çıralı, yerli üretimi olmayan ve güneyde daha ucuz olan ürünlerle ilgili şu örnekleri verdi:

“100 gr aynı marka ithal hazır kahve (nescafe) güneyde 11.89 TL, kuzeyde 20.85 TL. Güney % 42.99 daha ucuz.

75 ml aynı marka ithal diş macunu güneyde 12.27 TL, kuzeyde 26.99 TL. Güney T,54 daha ucuz

Aynı marka 6’lı tavuk suyu tableti güneyde 4.79 TL, kuzeyde 6.00 TL. Güney % 20.16 daha ucuz”.

“Fiyat İstikrar Fonu’nun pahalılık yaratarak, alışverişi güneye kaydırdığı iddiası doğru değil”

Ali Çıralı, yerli üretimi olan ve üzerinde Fiyat İstikrar Fonu da bulunan ürünlerle ilgili de şu örnekleri verdi:

“1000 ml dondurmanın grup ortalaması kuzeyde 5,16 TL, güneyde 20,05 TL. Kuzey % 288 daha ucuz.

Aynı marka ithal 12’li tuvalet kağıdı kuzeyde 12 TL, güneyde 23.24 TL. Kuzey % 93,63 daha ucuz.

Aynı marka 1lt ithal yüzey temizleyici kuzeyde 4.45 TL, güneyde 13.34 TL Kuzey % 199 daha ucuz.

1 kg pilavlık bulgurun grup ortalaması kuzeyde 2.74 TL, güneyde 7.49 TL. Kuzey % 173 daha ucuz.

Peynir ürünlerinin (beyaz peynir, kaşar, edam, gouda, hellim) ortalaması kuzeyde 15.26 TL, güneyde 24.54 TL. Kuzey süt ürünlerinde % 60.81 daha ucuz.

Bu sonuçlara göre yerli üretimi koruyan Fiyat İstikrar Fonu’nun pahalılık yaratarak, alışverişi güneye kaydırdığı iddiası geçen senelerdeki çalışmalarda da olduğu gibi bu seneki çalışmada da bilimsel olarak doğru olmadığı ortaya çıkmıştır.”

Yerli üretimin korunmasının ve büyüyen sanayi üretiminin piyasayı ucuzlattığının bilimsel olarak gösterildiğini ifade eden Çıralı, bu kapsamda tüm büyüyen ekonomilerdeki gibi sanayi üretiminin ülkemizde de geliştirilmesi devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Çıralı, “Bilinmelidir ki gelişen üretim, beraberinde ucuzluk ve kanayan yaramız olan işsizliğe de çözüm getirecektir” dedi.

“Pahalı kabul edilebilecek tek ürün et”

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, perakende ticaret sektöründe gerçekleştirilen Kuzey-Güney Fiyat Araştırması’nın kuzeyin her zaman daha fazla ucuz olmasının, yerli üretimin devam ettirilmesine ve

geliştirilmesine bağlı olacağını gösterdiğini söyledi.

Çıralı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’yla birlikte yürüttükleri “2017-2021 Kuzey Kıbrıs Sanayi Stratejisi” raporundaki vizyon ve eylem planı doğrultusunda, şu anda KKTC’de üretimi olmayan ancak üretimi mümkün olabilecek katma değeri yüksek ve mukayeseli avantajı olan ürünlerin tespit edilerek, bu üretimlerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Yerli üretimi olup, güneye göre pahalı kabul edilebilecek tek ürünün et olduğuna işaret eden Çıralı, kuzeyde besiciliğin yeterince gelişmemesinin bu fiyat farkının nedenleri arasında olsa da üreticiden tüketiciye kadar olan süreçte oluşan fiyat farklılıklarının iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Çıralı, et üretimi konusundaki politikalarda bir düzenleme yapılmaması durumunda fiyat farkının düşmesini beklemenin mümkün olmayacağını ifade ederek, “Gerek yerli üretimi korumak amacıyla uygulanan Fiyat İstikrar Fonu kapsamındaki gerekse kota uygulamasındaki hemen hemen tüm ürünler kuzeyde, güneyden çok daha ucuzdur. Bu kapsamda tüketicinin daha uygun fiyatta ürün alabilmesini sağlayan yerli üretimin girdi

maliyetlerinin düşürülmesi, desteklenmesi ve korunması gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 10:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104