105 milyon 684 bin TL ödendi

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Covid-19 salgını döneminde yapılan devlet katkılarına yönelik rakamları açıkladı:

105 milyon 684 bin TL ödendi
banner90
banner99

“BAZI GRUPLAR FELAKET TELLALI”… Faiz Sucuoğlu, Ocak-Haziran 2020 periyodunda, sigortaya kayıtlı 95 işyerinin kapandığını, 7 bin 656 firmanın da ‘faaliyetlerine ara verdiğini’ kaydederek; “7 bin 656 firma iflas etti” gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Sucuoğlu, “Belli güruhlar, ‘felaket tellallığı’ yapmayı çok seviyor. Kendilerine, şu ana kadar ‘sağlığın çökeceği, 10 binlerce hastanın olacağı, ekonominin batacağı… gibi iddialarının tamamının fos çıktığını söyledik. ‘Yine’ mahcup olacaklar” ifadelerini kullandı.

“MEMUR DEVLETİ OLMAMALIYIZ”… Faiz Sucuoğlu, ‘kamu sektörüne gösterdiği ilgiyi özel sektörden esirgediğine’ yönelik eleştirilere de değinerek; Kuzey Kıbrıs hükümetlerinin, 1975’ten bu yana, ‘memur maaşlarını ödemeleri durumunda’ kendilerini ‘başarılı’ saydığını söyledi. Özel sektöre yönelik planların, şu ana değin sadece teoride kaldığını ve pratiğe 50 yıldır ‘bir türlü’ geçemediğini de belirten Sucuoğlu, ‘sayıca daha az ama çok daha işlevsel’ bir devlet yapısına derhal geçilmesi gerektiğini aktardı.

“EMEĞİN DEĞERSİZLEŞMESİNİ ENGELLEDİK”… Faiz Sucuoğlu, yüzde 75’lik sigorta primi desteğinden devlet katkılarına, her adımlarını ‘istihdamı sürdürebilme’ amacıyla attıklarını kaydederken; işsizlik ödeneği bin 630 TL olmasına rağmen bin 500 TL’lik destek sunmalarının ‘işten çıkarmaları engellemeyi’ hedeflediğini söyledi. Söz konusu katkının 31 Aralık’a kadar yapılacağını aktaran Sucuoğlu, “İşçi varsa işveren var, işveren varsa işçi var. Sermayeye destek olarak, emeğin değersizleştirilmesini engelledik” şeklinde konuştu.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kapalı olan ve halen kazanç sağlayamayan işletmelere devlet desteği ödemelerinin devam edeceğini söyleyerek; ‘şans oyunları, turizm ve ulaştırma’ sektörlerine bin 500 TL’lik desteğin 31 Aralık’a kadar süreceğini kaydetti.

   Covid-19 salgını döneminde toplamda 105 milyon 684 bin TL’lik devlet katkısı ödendiğini açıklayan Bakan Sucuoğlu, ayrıca Ocak-Haziran 2020 tarihleri arasında sigortaya kayıtlı 95 işyerinin kapandığını, 7 bin 656 firmanın faaliyetlerine ara verdiğini, bunların kaçının yeniden faaliyetlerine başlayacağının ise, dövizin normal seyrine dönmesi, üniversite öğrencilerinin ülkeye gelmesiyle ortaya çıkacağını söyledi.

   KTV’de yayımlanan ‘Para Politik’ programında Ali Çatal’ın sorularını yanıtlayan ve Sağlık Bakanlı yaptığı dönemde üzerinde ciddi anlamda durduğu ‘Genel Sağlık Sigortası’ ile ilgili çalışmaların, Covid-19 salgını nedeniyle şu an dondurulduğunu belirten Sucuoğlu, ilgili yasanın, yıl sonuna kadar geçmesinin planlandığını ancak araya giren salgın nedeniyle böylesi bir adıma mecbur kaldıklarını aktardı.

   İşsizlik ödeneği 2 bin 630 TL iken verdikleri bin 500 TL’nin tartışmaya açıldığını fakat işverenlerden işçilere gelen “Durduralım sizi, bin 500 alacağınıza 2 bin 630 TL alın” önerilerinin çoğalması üzerine ‘işten çıkarmaları engellemek için’ bu yola başvurduklarını söyleyen Sucuoğlu, bununla amaçladıklarının da ‘işsizlik ödeneğinin cazibesini düşürmek’ olduğu bilgisini verdi.

   Sucuoğlu, Ağustos 2020 itibarıyla, 2 bin 630 TL’lik işsizlik ödeneği uygulamasına dönüldüğünü de hatırlattı.

   Salgın döneminde, yurt dışından işçi gelişini de ‘yerli istihdama destek’ amacıyla durdurduklarını kaydeden Sucuoğlu, bu adımlarının da sonuç verdiğini ve korkulan bir işsizlik artışıyla karşılaşılmadığını söyledi.

   Yurt dışından öncelikle kalifiye eleman, ardından da düz işçi alımına başladıklarını da söyleyen Sucuoğlu, üçüncü ülke orijinli işçiler için de düzenlemenin yolda olduğunu kaydetti.

   Sucuoğlu, yüzde 75’lik sigorta prim desteği ile işverenlerin rahatlamasının ve istihdamın devamının amaçlandığını da belirtirken; Mayıs-Haziran 2020 döneminde büyük bir kısmı turizm sektöründen olmak üzere 12 bin kişinin yatay geçiş yaptığını, işsizlik başvurusu yapanların sayısının ise 870 olduğunu söyledi.

   Sucuoğlu, salgın döneminde 40 bin küsur kişinin çalışma izinlerinin de uzatıldığını aktardı.

   “İşçi varsa işveren var, işveren varsa işçi var. Sermayeye destek olarak, emeğin değersizleştirilmesini engelledik” diyen Sucuoğlu, bu destekle de ülke şirketlerinin ayakta tutulduğunu kaydetti.

   İhtiyat Sandığı üzerine sıkça yapılan manipülatif tartışmalara da değinen Sucuoğlu, kurumun değil batmak noktasına gelmek; ‘borç verecek kadar güçlü’ olduğunu vurguladı.

   Covid-19 salgınının ne zaman sona ereceğine yönelik sağlıklı bir öngörüde bulunmanın zor olduğunu da kaydeden Sucuoğlu, 2021 veya 2022 çıkarımlarının gerçekleşmesi durumunda, çarkları döndürecek bütçenin hazır olduğunu da söyledi.

   Ülke ekonomisinin lokomotif sektörleri turizm ile yükseköğrenimin salgından son derece olumsuz etkilendiğini ve özellikle turizmde kayda değer problemlerin var olduğunu belirten Sucuoğlu, her iki sektörün de ana gelir kaynağının Türkiye olmasının ise bu etkiyi katladığını söyledi.

“71 bin 243 kişiye ödeme yapıldı”

   Faiz Sucuoğlu, bin 500 TL tutarındaki destek ödemelerinin, üç kez olmak üzere, 71 bin 243 kişiye ve toplamda 105 milyon 684 bin TL olacak şekilde yapıldığını söylerken; şans oyunları sektörü için de ilki 5 bin 80, ikincisi de 5 bin 186 kişi için geriye dönük ve toplam 10 bin 366 çalışana olmak üzere iki ödeme yapıldığını belirtti.

   Sucuoğlu, böylelikle 8 milyon 355 bin TL tutarında bir ödemenin de şans oyunları sektöründe değerlendirildiğini aktardı.

   Kurumun ayrıca yaptığı 2 biner TL’lik alternatif ödemeye yönelik de bilgiler veren Sucuoğlu, 40 bin 485 kişiye, dört seferde olmak üzere aylık 20 milyon, toplamda da 80 milyon 486 bin TL verildiği bilgisini verdi.

   Sucuoğlu, ‘3+2’ olarak hedeflenen, ilk üç ayı devlet, son iki ayı da özel sektör çalışanları için hayata geçirilen bu projenin, beşinci ödemenin de yapılmasıyla sona ereceğini söyledi.

   Sucuoğlu, “Bunu ilk kez burada açıklıyorum; üç kez verilen bin 500 TL tutarındaki devlet katkılarının toplamı, 105 milyon 684 bin TL’dir” ifadelerini kullandı.

   Sucuoğlu, Ocak-Haziran 2020 periyodunda, sigortaya kayıtlı 95 işyerinin kapandığını, 7 bin 656 firmanın da ‘faaliyetlerine ara verdiğini’ kaydederken; iş dünyasının tatilden dönmesi ve okulların durumuna bağlı olmak üzere artması beklenen ‘dövize talebin’ bahse konu ‘çalışmalarına ara veren’ firmalardan kaçının çalışma hayatına dönemeyeceğini netleştireceği gerçeğine dikkat çekti.

   Sucuoğlu, “7 bin 656 firma iflas etti” gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığını da belirtirken, salgının henüz başlamadığı ocak-mart ilk salgın sonrası periyot arasında, iflas eden işletmeler bazında ‘aman aman’ bir farkın olmadığını da kaydetti.

   Resmi rakamlara göre, Ocak 2020’de 31, Şubat 2020’de 18, Mart 2020’de yedi, Nisan 2020’de 10, Mayıs 2020’de 20 ve Haziran 2020 itibarıyla da dokuz işletmenin kapandığı bilgisini veren Sucuoğlu, bu alanda yapılan olumsuz yorumların hiçbir geçerliliğinin olmadığını belirtti.

   “Belli güruhlar, ‘felaket tellallığı’ yapmayı çok seviyor. Kendilerine ‘Şu ana kadar söylediğiniz her iddia ortada kaldı” diyen Sucuoğlu, ‘sağlıkta perişan olacağımız, pek çok insanın hayatını kaybedeceği, 10 binlerce hasta olacağı, işsizliğin patlayacağı…’ gibi iddiaların fos çıktığını ve bahse konu grupların ‘yine mahcup olacaklarını’ söyledi.

“Kayıt dışılıkla savaş sürüyor”

   Faiz Sucuoğlu, kayıt dışı işçi sorunuyla en ciddi mücadeleyi kendilerinin verdiğini kaydederken, kaçak çalışan 900 kişinin, kendisinin bakanlığı döneminde sınır dışı edildiğini; çalışma affı kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda da bin 900’ün üzerindeki çalışanın kayda geçirildiğini söyledi.

   Kayıt dışı işçiliği ‘yüzde 100’ önlemenin, dünyanın hiçbir ülkesinde mümkün olmadığına da parmak basan Sucuoğlu, Covid-19 salgını nedeniyle sekteye uğrayan bu alandaki çalışmaların tekrar başlayacağını aktardı.

   ‘Kamu sektörüne gösterdiği ilgiyi özel sektörden esirgediğine’ yönelik eleştirilere de değinen Faiz Sucuoğlu, Kuzey Kıbrıs hükümetlerinin, 1975’ten bu yana, ‘memur maaşlarını ödemeleri durumunda’ kendilerini ‘başarılı’ saydığını söyledi.

   “Memur devletiyiz” diyen Sucuoğlu, özel sektörün ne denli önemli fakat ‘bir o kadar da kırılgan’ olduğunun özellikle Covid-19 salgını döneminde iyice ortaya çıktığını kaydetti.

   Özel sektöre yönelik planların, şu ana değin sadece teoride kaldığını ve pratiğe 50 yıldır ‘bir türlü’ geçemediğini de belirten Sucuoğlu, ‘sayıca daha az ama çok daha işlevsel’ bir devlet yapısına derhal geçilmesi gerektiğini aktardı.

   Sucuoğlu, krizi atlattıktan sonra, özel sektörü “a’dan z’ye” masaya yatıracaklarını da söylerken; “Şu, net şekilde görülmüştür ki, özel sektör yoksa, ülke maliyesi de yoktur” şeklinde konuştu.

   Özel sektörün bütün dertlerini bitirip önünü açacak programların hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, bu uğurda, özel sektörü oluşturan bütün paydaşlarla istişare edilmesinin elzem olduğunu söyledi.

   Sucuoğlu, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Özel sektör sıkıntıdaysa, herkes sıkıntıdadır. Memur devleti olma özelliğimizi artık terk etmeliyiz. Aklı olan hükümet, özel sektörü vazoda ‘bir gül gibi’ korur.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandas
vatandas - 3 hafta Önce

SAYIN BASKAN VERDIGINIZ YARDIMLARI DA IS VEREN ALDI BIR ONLARA DEVLET YARDIM EDER BU NASIL YARDIM HANI CALISAN ALACAKTI ? YAZIK YA HALKA

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75