banner6

13'üncü maaş çarşıya yansımadı

banner37

Mağusa Suriçi esnafı, art arda yapılan zamlar ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkın yeni yıl arifesinde alışveriş yapamadığına dikkat çekti

13'üncü maaş çarşıya yansımadı
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Tarihi Mağusa Suriçi Çarşısı’nda ekmeklerini kazanmaya çalışan esnaf, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkın alışveriş yapamadığından yakındı.

Yeni yıl arifesinde, kısa süre öncesine kadar yapılan zamların, halkın tüm kazancını elinden aldığını savunan esnaf, halkın aldığı 13’üncü maaşı da borçlarına harcadığını belirtti.

Memurun 13’üncü maaşla en azından borçlarını ödeyebildiğini belirten esnaf, özellikle de elektrik zammının ardından özel sektör çalışanlarının aldıkları maaşla sadece geçimini nasıl sağlayabileceğini düşündüğüne dikkat çekti.

Kasım Uluçaylı (Hediyelik eşya)

“Yılbaşında satışlar beklentimizin çok altında kaldı. Hayat pahalılığı o kadar çok yüksektir ki, halk aldığı maaşı ancak elektrik, su, vergiler ve temel ihtiyaçlarına yetiştirebiliyor. Memur kesiminin aldığı 13’üncü maaş borç ödemeye gitti. Özel sektördekinin hali zaten perişandır. Bu nedenle 13’üncü maaş çarşıya yansımadı. Ben yine yeni yılın herkese kutlu olmasını diliyorum.”

Güven Başarır (Konfeksiyon)

“Bu yıl yine vatandaşın yılbaşı alışverişi çok zayıftır. Her geçen yıl daha da kötüye gidiyor diyebilirim. Yerli halk hiç alışverişe çıkmadı, az da olsa, gelen turist de çok az alışveriş yaptı. 13’üncü maaş sonrasında çok küçük bir kıpırdama oldu ama o da çok zayıf oldu. Bu durumun en büyük nedeni, ülkemizin ekonomik durumunun çok kötü olmasıdır. Halkımız güneyden de alışveriş yapmayı seviyor. Bu da bizim işleri düşürüyor.”

Sabri Umay (Hediyelik eşya)

“Yeni yıl arifesinde biraz iş yapmayı beklerken, bu yıl da işlerimiz çok kötü gidiyor. 10 günde 100 TL’lik iş yapmadım. Her geçen gün işler daha da kötüye gidiyor. Bu yıl 13’üncü maaş erken ödendi ama nedense o maaş da borçlara gitti. Az olan turistler de az alışveriş yapıyor. Ülkemizin ekonomisi çökmüş durumdadır. Elektrik, su ve akaryakıt her gün zamlanıyor. İnsanlar da aldıklarını vergilere ve borçlara verdiği için alışveriş yapamıyorlar.”

Yılmaz Parlan (Konfeksiyon ve hediyelik eşya)

“Halk, kredi kartı borçları ve karşılıksız çeklerle boğuşmaktadır. Yapılan zamlar ortadadır. Toplumumuz bu zamlarla eritilmektedir. Bu nedenle toplumda kimsenin alışveriş yapacak gücü bırakılmadı. Erken ödenen 13’üncü maaşın piyasaya etkisi olmadı. İnsanlar belirsizliği sevmiyor. Bu nedenle alışveriş yapmaktan korkuyor. Tek umudumuz olan barış görüşmelerinin gidişatı, toplumu ümitlendiremiyor. Çünkü sürekli ileri tarihler veriliyor. Bir Derinya Kapısı bile aylardır açılamazken, hangi barıştan bahsediliyor.”

Mehmet Ali Akterzi (Konfeksiyon)

“Havaların da soğumasıyla işlerimiz daha iyi oldu. Öğrenci kazası ve terör olayları nedeniyle yeni yıl partilerinin iptal edilmesi sonucu abiye satışlarımızda azalma olsa da, kışlık ürünlerimize vatandaşın ilgisinden memnun kaldık. 13’üncü maaşla halkımız eksiklerini tamamlarken, piyasamıza da hareketlilik getirdi.”

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 10:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110