banner6

19 yerli ürünün 5'inde, 37 ithal ürünün 2'sinde limit üstü ilaç tespit edildi

banner37

Tarım Dairesi, yerli ürünlerden maydanoz, nane ve golyandro, ithal ürünlerden biber ve üzümde limit üstü kalıntıya rastlandığını duyurdu. Tarım Dairesi, 21- 27 Ekim tarihleri arasında yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

19 yerli ürünün 5'inde, 37 ithal ürünün 2'sinde limit üstü ilaç tespit edildi
banner99


19 yerli üründen numune alınarak yapılan tahlillerde 5 üründe limit üstü kalıntı tespit edildiği, 37 ithal üründe yapılan denetimlerde 2 üründe limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi. Yerli ürünlerden maydanoz, nane ve golyandro, ithal ürünlerden biber ve üzümde limit üstü kalıntıya rastlandığını açıklandı.

19 yerli üründen numune alındı

Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, maydanoz, nar, ıspanak, taze soğan, nane, brokoli, glumbra, kereviz, marul, roka, golyandro ve turp olmak üzere 19 yerli üründen numune alındı. Ürünlerden 14’ü temiz çıktı, 5 üründe limit üstü pestisit kalıntısına rastlandı.

Maydanoz, nane ve golyandroda limit üstü pestisit

Mağusa’dan Hüseyin Turaç’a ait maydanoz, Alsancak’tan Mustafa Muti’ye ait nane, Çayönü’nden Sinan Arkoy ve Hakan Şeker’e ait golyandroda limit üstü kalıntı tespit edildi, Bu ürünlerin hasadına izin verilmediği, bir sonraki denetime kadar beklemeye alındığı bildirildi.

Önceki denetimde beklemeye alınan nar, ıspanak ve maydanoz hasad edilecek

Önceki denetimlerde limit üstü kalıntıya rastlandığı için beklemeye alınan Bostancı’dan Kamuran Ender’e ait narların, Tepebaşı’ndan Yusuf Numan’a ait ıspanakların ve Geçitköy’den Mete Avcu’na ait maydanozların limit altına inmesi nedeniyle hasadına izin verildiği belirtildi.

Biber ve üzümde kalıntı tespit edildi

Aynı tarihler arasında elma, Trabzon hurması, elma, cherry domates, kornişon, erik, havuç, üzüm, armut, biber, kavun, ayva, hayvan yemi olmak üzere 37 ithal üründen numune alındı.

Tarım Dairesi açıklamasında bu ürünlerin 35’inin temiz çıktığı, 2 tanesinde limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi. Limit üstü kalıntı tespit edilen Deftera Gıda’ya ait biberlerin ve Kemal Palamut’a ait üzümlerin imha edildiği kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 15:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104