banner6

2017'yi 1.5 milyon turistle kapatacağız

banner37

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, geçmiş yıllara göre ülkemiz havalimanlarında ve konaklamalarda önemli ölçüde artış olduğunu ifade ederek, bunda yurt dışında yaptıkları tanıtımların büyük rolü olduğunu belirtti.

2017'yi 1.5 milyon turistle kapatacağız
banner99

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, geçmiş yıllara göre ülkemiz havalimanlarında ve konaklamalarda önemli ölçüde artış olduğunu ifade ederek, yaptıkları tanıtımların büyük rolü olduğunu belirtti.

Uluslararası fuarlar dışında İngiltere’de ve Türkiye’de bakanlık olarak düzenledikleri etkinliklerde sadece turizm açısından değil, KKTC genelini tanıtmak için yola çıktıklarını söyledi. “Biz fuarlara giderken her şeyimizi tanıtmak için gidiyoruz” diyen Ataoğlu, tanıtımların yapılmasından sonra bunların sonuçlarını da araştırdıklarını belirtti.

KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın sunduğu Markaj programına katılan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizm ve çevre ile ilgili soruları cevapladı.

banner134

2016’ya göre bu yıl yüzde 50’lik bir artış hedeflediklerini kaydeden Ataoğlu, 2016’da bir milyon turist gelirken bu yıl sonuna doğru 1.5 milyon turiste ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Geçmişte turizm kış dönemlerinde tanıtımlar yapıldığını ve meyvelerini yaz aylarında beklediklerini ifade eden Ataoğlu, “Biz bunu bozduk ve 12 ay tanıtım yapmaya başladık. Turizm eşittir yaz değil. Bunu 12 aya yaydık ve artık her ay ülkemize turistler geliyor” dedi.

“Turistler artık ülkemizin her yerini dolaşıyor”

Ataoğlu, İskandinav ülkeleri dahil artık değişik ülkelerden ülkemize ciddi sayıda turist geldiğini ve geçmişte sadece otellerde kalan turistlerin şimdi Kuzey Kıbrıs’ın genelini gezmeye başladığını, otelleri sadece konaklamak için kullandıklarını söyledi.

Turistlerin esnaf ile iç içe olduğunu ve esnafın da bu durumdan memnun kaldığını anlatan Ataoğlu, turistlerin ülkemizden memnun ayrılması için gereğini yaptıklarını belirtti. Bu konuda bakanlık bünyesinde bir hasat birimi oluşturduklarını ifade eden Ataoğlu, “O dönemde ülkemizde hangi ürünün hasadı yapılıyor ise o ürünün hasadının yapılacağı yerlere götürdük ve turistlerin üzüm, portakal, enginar ve çilek ürünlerini toplamasını sağladık. Turistler de bundan büyük mutluluk duydu” dedi.

Bunun yanında, ülkemize gelen turistlerin her birinin dikili ağacı olması için Orman Dairesi ile birlikte, her fidanın üzerinde kendi isimlerinin olduğu, kendi fidanlarını dikmelerini sağladıklarını anlatan Ataoğlu, “Ayrıca turistlere sertifika da verdik. İlk fidan dikilen yerde kamera sistemi olduğu için onlara IP numarası verdik ve istediği zaman kendi diktiği fidanını görebiliyor. Başka yerlerde dikilen fidanların çevresinde kamera sistemi olmadığı için fidan diken turistlerin mail adreslerini aldık ve onlara ektikleri fidanın ne durumda olduklarının resmini yolluyoruz. Turistler artık burada bir fidanı olduğunu bilecek ve kendi ülkesine döndüğünde kendi komşusuna anlatıp onun da gelmesini sağlasa turist sayısı da artar” dedi.

Kış operasyonu 9 Ekimde başlıyor

Ülkemizde 9 Ekimde kış operasyonu başlayacağını ve dokuz ay süreceğini anlatan Ataoğlu, ülkeye gelecek turistin daha mutlu olmasını sağlayabilmek için turistin gideceği tüm ilçelerde acenteler ve esnaf ile toplantılar yaparak fikirlerini de aldıklarını söyledi.

Bafra bölgesinde yılsonunda üçüncü bir otelin açılacağını kaydeden Ataoğlu, Kaya Artemis Hotel’in bölgeye ek olarak spor tesisleri kurarak spor turizmine de gireceğini kaydetti.

Sadece Antalya bölgesine spor turizmi konusunda çalışma yapan acenteler ile görüşerek, bunun KKTC’ye de yollanmasını istediklerini kaydeden Ataoğlu, o bölgede artık futbol sahaları yapılmaya başlandığını belirtti.

Bakanlığı devralmalarının ardından özellikle charter sefer yapan turizmcilerin alacakları olduğunu ifade eden Ataoğlu, bunun bakanlık içerisindeki personel eksikliği ve dosyaların hızlı işlenmemesinden kaynaklandığını öğrendiklerini ifade etti. Bunu, bakanlığa bağlı başka dairelerden personel aktararak aştıklarını ve yoğun çalışma sonrası alacakların kalmadığını, bugüne kadarda bir sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Ataoğlu, sistemin rayına oturduğunu belirtti.

“Her ilçeye müze projesi ilerliyor”

Turistlerin ülkemizdeki tarihi ve doğal güzellikleri görmelerini sağlamak için her ilçede bir müze açılacağını söylediklerini anlatan Ataoğlu, “Herkesin hayal olarak gördüğü bu çalışmayı da gerçekleştirmeye başladık. İskele’de İskele Belediyesi ile yaptığımız çalışmada müze son aşamaya geldi. Gazimağusa’da Şömineli Ev’in restorasyonu ile ilgili oluşturduğumuz bütçe ile buraları açılacak” dedi.

Gelecek yıl yapılacak projeler için bütçelerin ayrılması gerektiğini anlatan Ataoğlu, 1979 yılında Güzelyurt’ta Arkeoloji ve Doğa Müzesi yapılmasına rağmen o günde bugüne hiç restorasyon çalışmasının yapılmadığına dikkat çekti.

Ataoğlu, müzenin içler acısı halde olduğunu, ancak bütçeleri olmamasına rağmen işadamları ile işbirliği içerisine girerek gerekli restorasyonu yaptıklarını söyledi.

Ayrıca, Taşkent’te bulunan “Taşkent Doğa Parkı” sahibi Kemal Basat ile birlikte ülkeye bir doğa parkı kazandırdıklarını ifade eden Ataoğlu, “Girne ve diğer bölgelerdeki tarihi bölgelerin restorasyonlarına başladık ve bir kısmı bitmek üzeredir” dedi.

“Güzelyurt ve Lefke müzeleri için ihaleye çıkılıyor”

Güzelyurt ve Lefke bölgesinde de bir müze açmayı düşündüklerini kaydeden Ataoğlu, “Güzelyurt’taki tren istasyonu ve Lefke’ye de bir müze açmayı istiyoruz. İlk olarak bir tepki ile karşılandık. Alt yapısını hazırlayıp, biz bu insanlara gidip bu müjdeyi veririz dedik. Buralarının bütçesinde Maliye Bakanlığı da büyük katkı yaptı. Güzelyurt ve Lefke bölgesinde bu konuları aktardık. Biz buraların ihalelerine çıkılacağının müjdesini onlara verdik. Çok sevindiler. Hareketler vatandaş ile paylaşılırsa bu işler başarılır” dedi.

“Ambarlar tarihi eser dolu”

“Ambarlar tarihi eser dolu” diyen Ataoğlu, Eski Eserler’in yanındaki laboratuarı çalıştırmak için ilk etapta hizmet satın aldıklarını, ardından yoğun çaba sarf ederek buraya dört kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Ataoğlu, ambarlardaki eserlerin her ilçeye müze kapsamında buralarda sergileneceğini de kaydetti.

“2018 bütçesi bizim için önemli”

2018 yılı bütçesi ile ilgili çok ciddi bir çalışma yaptıklarını kaydeden Ataoğlu, bunu Maliye Bakanlığı’ndaki bütçe komitesine sunduklarını, bütçe komitesinin de bu performansı göz önünde tutması gerektiğini söyledi.

Ekonomik Protokol’de turizm için istenen her şeyin yapıldığını anlatan Ataoğlu, ülkeye daha fazla yatak sayısı kazandırılması ile ilgili TC Büyükelçiliği’nden 7 milyon TL’lik bir katkı da aldıklarını kaydetti.

“Rumların engellemesini bekliyordum”

Rumların son günlerde İsrailli turistlere karşı engellemeleri olduğunu, bunun önüne geçmek için bakanlık olarak bir takım girişimler yaptıklarını söyleyen Ataoğlu, şöyle devam etti:

“Bu olayı yaşarken çok ciddi üzüntü duydum. İsrailli turistlerin bazıları geri döndü. Onları ilgili acente ile Türkiye üzerinden ülkemize gelmelerini sağladık. Diğerlerinin içeriyse girmesini de sağladık. Kış turizminde İsrail’den de turist getirmeyi ve sadece güneyden gelebileceklerini kendilerine ilettik. Türkiye ile Güney Kıbrıs üzerinden gelmelerinde fiyat farkı var. Güneyden bir turist 140 Dolar’a geliyor. Türkiye’den ise touch down ile 240 Dolar’a geliyor. Buna bir de süre olayı ekleniyor.”

“Nerden isterse gelsin, yeter ki Kuzey Kıbrıs’a gelsin” dediklerini ve güneyden gelen her turist için acentelere 20 Euro teşvik verdiklerini kaydeden Ataoğlu, bunu Nisan ayı içersinde başlattıklarını söyledi.

Paydaşlar ile yaptıkları toplantılarda bu harekete güvenmediğini defalarca kendilerine söylediğini de anlatan Ataoğlu, “Bugün güney, otellerinde doluluk yaşadığından dolayı sesini çıkartmıyor. Otellerinde boşluk oluştuğu zaman bize sıkıntı çıkaracak dedim. Akıbet bu yaşandı. AB vatandaşlarına da bir sıkıntı yaşatabilirler diye bir endişem de vardır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı müsteşarı ile Dışişleri Bakanını arayarak durumu ilettiğini kaydeden Ataoğlu, Rum tarafındaki İsrail Elçiliği ile görüşmeler yapıldığını, İsrail Elçiliği’nin kendilerine İsrail bayramı dolayısı ile bir sıkıntı yaşanmayacağı yönünde güvence verdiğini söyledi.

“Güneye gelen charterlerin Türkiye’den gelmesi çalışması yaptık”

Acenteler Birliği ile bir toplantı gerçekleştirerek bu olayları tartıştıklarını kaydeden Ataoğlu, kendisinin bizzat Ankara’da Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakanlık ile temasa geçtiklerini belirterek, “Türkiye üzerinden charter sefer oluşturulması için bir çalışma başlattık. Fikirlerimiz çok sıcak karşılandı. 1-2 günde bunun sonucunu alacağız” dedi.

Böylece güneyin, Kuzey Kıbrıs’ın alternatifsiz olmadığını anlayacağını da kaydeden Ataoğlu, acentelerin başarısını da güneyin örnek almasını istedi.

Ataoğlu, güneyin hiçbir şey yapmasa bile insanları huzursuz ve tedirgin edeceğini de kaydetti.

“Uçak fiyatlarının düşürülmesi konusunda çalışma yaptık”

Uçak biletlerinin çok pahalı olması ile ilgili bakanlığının çalışması olduğunu anlatan Ataoğlu, şöyle devam etti:

“Konu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlıdır diye köşemize çekilmedik ve mayıs ayında biz bu çalışmayı yaptık. Pegasus Hava Yolları İstanbul’dan ilave 2 sefer yaptı. Atlas Global ise kapasiteyi artırdı. THY ise 23 Haziran’da 2 sefer ilave koymuştu ve fiyatlar düşmüştü. Ardından yolcu sayısı artmasından dolayı fiyatlar yeniden arttı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı şu anda bu konuyu araştırıyor.

Yeni bir havayolu şirketi devreye girerse, fiyatlar düşer ve vatandaşın rahatlıkla yurt dışına gitmesine olanak sağlanması mümkün olabilir.”

“Çevre gönüllüleri çevreyi kirletenleri ihbar edecek”

Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için çalışmalar başlattıklarını kaydeden Ataoğlu, bu konuda değişik yerlere tabelalar koyduklarını belirtti.

Cezaların şu anda kesildiğini ve cezaları kesmeye başladıktan sonra kendilerine tepkiler gelmeye başladığını anlatan Ataoğlu, ceza yazmak gibi bir niyetleri olmadığını ancak geçen yıl sivil toplum örgütleri ve Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma yaparak çevre dersini okullara ders olarak koydurduklarını söyledi.

Sivil toplum ve yerel yönetimler ile birlikte her Perşembe günü KKTC genelinde çevre temizliği yapıldığını kaydeden Ataoğlu, “Şu anda çevre gönüllülerine kart vermeye başlayacağız ve ihbar etme şansı olacak” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104