2021’in Tüketici Eğitim Yılı olması hedefleniyor

banner37

Ticaret Dairesi tarafından gerçekleştirilen, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcilerinden oluşan Tüketici Konseyi 12. Olağan toplantısını Sanayi Odası’nda gerçekleştirdi

banner87
2021’in Tüketici Eğitim  Yılı olması hedefleniyor
banner90
banner8

HAKEM HEYETİNE 2 ÜYE SEÇİLDİ… Tüketiciler Konseyi’nde Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti’ne üye seçimi de yapıldı. Hakem Heyeti üyeliğine oy çokluğu ile Yusuf Sancarlı ve Niyazi Nizam seçildi

Funda ÖZSAKINÇ

   Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Tüketiciler Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, 2021’in Tüketici Eğitim Yılı olmasının hedeflendiğini söyledi.

   Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Ticaret Dairesi tarafından her yıl mart ayındaki Tüketiciler Haftası’nda gerçekleştirilen Tüketiciler Konseyi, Koronavirüs nedeniyle bu yıl gecikmeli düzenlendi.

   18 Haziran’da Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen Tüketici Konseyi, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcilerinden oluşuyor.

   ‘Tüketiciler Konseyi’, tüketicilerin sorunlarının giderilmesi konusunda yapılabilecek çalışmalar ve tüketici bilincinin daha iyi nasıl geliştirilebileceği hakkında görüş ve önerilerin sunulmasına olanak sağlıyor.

Konsey, 41 üyeden oluşuyor

   Tüketici Koruma Yasası altında, “Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti’ne” üye seçimi 2 yılda bir Tüketiciler Konseyi’ne katılan meslek odaları, bakanlıklar, üniversiteler ve tüketici örgütlerinin oyuyla seçiliyor.

   Bu yıl 41 üyeden oluşan Tüketiciler Konseyi’nde Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti’ne üye seçimi yapıldı. Hakem Heyeti üyeliğine oy çokluğu ile Yusuf Sancarlı ve Niyazi Nizam seçildi.

Açılış konuşmasını Bakan Taçoy yaptı

   Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, 12. Olağan Tüketiciler Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yaptı.

   Taçoy, özellikle Koronavirüs döneminde, Ticaret Dairesi tarafından yapılan etkin denetimlere devam edildiğini,  tüketicilerin ‘ALO 171’ hattına yaptıkları şikâyetler doğrultusunda denetim ekiplerinin fırsatçılara göz açtırmadığını vurguladı.

   Hasan Taçoy, son 5 ay içerisinde Ticaret Dairesi tarafından 2 bin 389 işyerinin denetlendiğini, bunun 2 bin 100’ünün Koronavirüs döneminde gerçekleştirildiğini bildirdi.           

   Yapılan denetimlerde bazı iş yerlerine yaklaşık 200 bin TL’lik para cezası kesildiğini vurgulayan Bakan Taçoy, tüketicileri korumak adına denetimlere devam edildiğini söyledi.

   Taçoy, tüketici hakları konusunda halkın daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini, bunun ise reklam veya online hizmet verilerek sağlanabileceğini, yeni dönemde görev alacak Hakem Heyeti’nin de bu doğrultuda hizmet vermesini temenni etti.

   Taçoy, “Bakanlık olarak hedefimiz, 2021 yılının Tüketici Eğitim Yılı olması ve tüketicinin yanında, üreticinin de devlet imkânlarını kullanarak daha kaliteli ürün üretmesini sağlayarak ekonomiye katkı sağlanmasıdır” dedi.

   Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar da konuşmasında, vizyon ve misyonlarının halka hizmet olduğunu söyledi.

   Konsey başkanı Evren Zeki Gücel de 40/2003 Tüketicileri Koruma Yasası hakkında sunum yaptı ve 2020 yılı içinde tüketicileri bilgilendirmek amacıyla yapılan çalışmalardan söz etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75