4 bin atıl inşaat var

banner37

Plansız yapılaşma, birçok yatırımın denetimsiz olması ülkemizi terk edilmiş beton yığınlarıyla doldurdu

4 bin atıl inşaat var
banner90

Mustafa ÖZYAĞCI

Bir zamanlar eşi benzeri olmayan, doğası ve deniziyle anlatılan KKTC, 2004 yılındaki Annan Planı sonrası yaşadığı inşaat patlamasından sonra beton yığınlarıyla anılır oldu.

2004 yılında yeşeren “Çözüm ve AB” umutlarına paralel olarak ülke ekonomisinde de yaşanan hareketlilik özellikle inşaat sektöründe kendini hissettirdi. Ancak bu hareketlilik, umutların yitirilmesiyle bir anda yok oldu.

Özellikle 2007-2011yıllarında ülkemizde yapılan birçok inşaat çalışması durdu, yeşilin yerini beton yığınları aldı.

Ve ne acıdır ki, şu an ülkemizde atıl vaziyette kalmış ve yarım bırakılmış yaklaşık 4 bin inşaat olduğu belirtiliyor. Ama yetkililerin söyledikleri aslında durumun daha vahim olabileceğini de ortaya koyuyor.

Şu an ülkemizde atıl kalmış, terk edilmiş, çalışması durmuş kaç inşaat olduğuyla ilgili net rakam bilinmiyor.

Hiçbir birim, kurum bu konuda çalışma yapmamış. Kayıt yok, istatistik yok. Kim, hangi inşaatı nerede yapmış, kimleri mağdur etmiş; hiçbiri bilinmiyor.

Devletin bu yarım kalmış inşaatları istimlak etme yetkisi de yok. Çünkü yasal zemin buna izin vermiyor.

Ancak mecliste görüşülmeyi bekleyen ‘Zorla Mal İktisabı (Değişiklik) Yasa Tasarısı eğer yasallaşırsa, yarım kalmış inşaatların devlet tarafından istimlakı gündeme gelecek.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, 4 bin rakamının tahmini olduğunu belirtiyor ve atıl inşaatların hepsinin yabancı yatırımcıya ait olduğuna dikkat çekiyor.

‘Zorla Mal İktisabı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yasallaşmasından söz eden Gürcafer, yasada yapılacak değişiklikle yalnızca Bulut İnşaat, Herpa, Gary Robb ve Olivia gibi geçmiş yıllarda yabancı inşaat şirketlerinin yarım bıraktığı inşaatların “istimlak” edilmesinin sağlanacağını belirtti. Gürcafer, bu tasarının yerli firmaları kapsamadığını söyledi.

Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürü Arif Ozankaya, Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur ile Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan da atıl kalmış inşaatlarla ilgili bir an önce çalışma yapılması gerektiğini düşünüyor.

Bakanlar Kurulu’nda görüşülüp kabul edilen yasa tasarısının meclisten geçerek yasallaşmasının inşaat firmaları tarafından mağdur edilen vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatacağını belirtiyor.

Ozankaya: Doğru adım kamulaştırma

Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürü Arif Ozankaya, ülkemizde atıl veya bitirilmemiş inşaat sayıları ve durumlarıyla ilgili resmi bir rakamın kendilerinde mevcut olmadığını belirtti.

Bu inşaatlara el konulmasıyla ilgili devletin şimdiye kadar herhangi bir kamulaştırma yapmadığına dikkat çeken Ozankaya, bu konuda atılacak en doğru adımın kamulaştırma olacağını söyledi.

Yiğitcan: Bizde herhangi bir bilgi mevcut değil

Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan da, atıl ve yarım kalmış inşaatlarla ilgili bilginin kendilerinde mevcut olmadığını belirtti.

banner9
İnşaat projeleriyle ilgili yapılan başvurulara sadece onay ya da görüş bildirdiklerini ifade eden Yiğitcan, projelerin bitirilip, bitmediğiyle ilgili ya da ne kadarının tamamlandığı konusunda herhangi bir bilgileri olmadığını kaydetti.

Yiğitcan, “O kayıtlara ulaşmak şu an için çok zor. Sayı bilinmiyor, belirtmekte çok doğru bir bilgi olmayacak” dedi.

Yasal düzenleme olmadığından, devletin atıl inşaatlara el koyma yetkisinin bulunmadığına vurgu yapan Yiğitcan, inşaatların okul, fabrika ya da hastane yapılması adı altında kamulaştırma yapılabileceğini söyledi.

Yiğitcan, ancak bir inşaat yarım kaldı diye, yasal düzenleme yapılmadan Zorla Mal İktisabı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ya da herhangi başka bir yasayla el konulmasının ya da kamulaşmanın mümkün olmadığını belirtti.

Yiğitcan, yıllardır atıl durumda kalan inşaatların görsel kirlilik anlamında olduğu gibi, hem mal sahibine, hem ülke ekonomisine çok ciddi zararları olduğunu vurguladı.

Gürcafer: Ülke ekonomisine büyük zarar

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, ülkemizde şu an yabancılar tarafından yapılan ancak tamamlanmayan, yarım bırakılan yaklaşık 4 bin civarında inşaatın bulunduğunu söyledi.

Gürcafer, bu atıl inşaatların mal sahiplerine ve ülke ekonomisine zararı olduğu kadar, yabancı yatırımcıların ülkede yatırım yapmasına da engel olduğunu belirtti.

Uzun zamandan beri yarım kalmış veya atıl durumda olan inşaatları kapsayan ‘Zorla Mal İktisabı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yasallaşmasını beklediklerini anlatan Gürcafer, yasada yapılacak değişiklikle, yalnızca Bulut İnşaat, Herpa, Gary Robb ve Olivia gibi geçmiş yıllarda yabancı inşaat şirketlerinin yarım bıraktığı inşaatları “istimlak” etme imkanı sağlanacağını, yerli firmaların ise bu yasa kapsamında olmayacağını ifade etti.

Gürcafer, yarım kalan inşaatların çevreye ve devlet ekonomisine büyük zararı olduğunu yineleyerek söz konusu değişiklik yasa tasarısının yasallaşmasıyla inşaatları bitirmeye yönelik olumlu ve doğru bir adım atılacağını olacağını belirtti.

Yasada yapılacak yeni değişiklikle devletin yarım ve atıl durumda bırakılan inşaatlara el koyma yetkisi olacağının altını çizen Gürcafer, “yasa geçti devlet bu inşaatları hemen alıp bitirecek” gibi bir algıya kapılmamak da gerektiğine dikkat çekti.

Gürcafer, şöyle devam etti:

“X bir proje bankaya ipotekli değil, ama inşaatlar yarım kaldı. Bunu çözmek bir organizasyonla kolaydır. Ancak tapu verme aşamasında ya mal sahibi ya da devlet işin içine giriyor. Biz tapuya müdahale edemiyoruz. İşte bu yasa, işin tapuya müdahale edilme sorununu çözen yasadır. Yani zamanında Gary John Robb’un inşaatları gibi yarım kalmış ipoteksiz inşaatlar vardır. Bu adım sorunlu inşaatları bitirmeye yönelik doğru bir adım olacağını düşüncesindeyim.

Temel Bulut gerekse Gary John Robb olayında ipotek sorunu yok. Kişilerin aldığı hükümler vardır, onlar zaten evleri olan yani ev satın alan insanlardır. Bu sorun çok rahat çözülebilir. Taraflar bir araya getirilip projenin bitmesi için ihtiyaç olan süre ve tapu güvencesi verdiniz mi bu çözülür.”

Gary John Robb olayının halen çözülmemesinden dolayı yurt dışı fuarlarına gittiklerinde 400-500 İngiliz’in örgütlenerek KKTC stantları önünde protesto gösterisi yaptıklarını belirten Gürcafer, bu sorunların çözülmesi halinde hem çok büyük bir sorunun çözülmüş olacağını hem de ülke ekonomisine büyük katkıları olacağının altını çizdi.

Sungur: Rakamlar varsayım, kayıt yok

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, ülke genelinde atıl kalmış ya da tamamlanmamış inşaat sayısını kimsenin bilinmediğini, bununla ilgili de herhangi bir kaydın bulunmadığını söyledi.

Sektördeki sayısal verilerle ilgili kim ne söylerse söylesin varsayımlardan başka bir şey olmadığını ifade eden Sungur, atıl kalmış ya da tamamlanmamış inşaatlara şu an için devletin el koyma yetkisinin bulunmadığına dikkat çekti. Sungur, ancak gündeme getirilen ‘istimlak etme’ yeni yasa tasarısının mecliste görüşülüp yasalaşması halinde el koyma yetkisinin olacağını ifade etti.

Sungur, “Atıl ya da yarım kalmış inşaatlarla ilgili sayı bilinmiyor. Kayıt yok. Belirtilen bütün sayılar varsayımlar üzerine yapılıyor. Bu sorun yeni değil, 2006 yılından bu yana devam eden bir sorun. Ancak bu konuda ciddi bir kayıt yoktur. Yalnız bu konuda İçişleri Bakanlığı’nın çok yönlü bir çalışması olduğunu biliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108