banner6

5 bin yıllık gelenek yeniden canlandı

banner37

Dünya standartlarında şarap üretimine başlayarak Kıbrıs’ta 5 bin yıllık eski bir geleneği yeniden canlandıran yepyeni bir marka olarak Etel, geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği açılış etkinlikleriyle kapılarını şarap severlere açtı.

5 bin yıllık gelenek yeniden canlandı
banner151 banner143

Girne Ilgaz’da bulunan Etel Winery, ilk olarak 19 Ağustos Cumartesi günü özel davetlileri için gerçekleştirdiği VIP lansman etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Etkinlik, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Bayındırlık ve

Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Lefkoşa Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataser, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, iş dünyasından seçkin konuklar, basın mensupları ve pek çok şarap severin katılımıyla gerçekleşti.

Açılışta, Gillham Vineyard Hotel Satış ve Pazarlama Müdürü Natalie Haigh, misafirleri selamladı. Haigh’in ardından etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere, proje ortaklarından Benzi Friedman söz aldı.

Friedman: Bu proje KKTC turizminde yeni bir dönem açacak

4 yıl önce kaybettiği eşi Etel Friedman ile birlikte hayalini kurdukları bu projeyi hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Benzi Friedman, Etel Winery’nin açılışının, Gillham Vineyard Boutique Hotel ve Gillham's Wine Culture Turizm Merkezi'ni içerecek olan Gillham Wine Culture’ın sadece bir başlangıcı olduğunu ifade etti.

Bu projenin KKTC'de turizm sektöründe yeni bir dönem açacağını ve hem turistlerin hem de yerel halkın görmeden olmaz diyeceği yerlerden biri olacağını vurgulayan Friedman, bu projeden sadece turizm değil, endüstri ve tarım sektörlerinin de fayda sağlayacağını vurguladı.

Yılda 100 bin şişe şarap üretme kapasitesine sahip olan şarap imalathanesinin birinci hasattan şarap üretimine başladığını belirten Friedman, 40 dönüm üzüm bağı alanlarını daha da büyütmeyi planladıklarını ve tüm bunların adada yaşayanlar için birçok sektörde yeni iş imkanları yaratacağını dile getirdi. Projeye katkı koyanlara ayrı ayrı teşekkürlerini sunan Friedman sözlerine şöyle devam etti:

“Gelecek için yaptığımız birçok plan arasında, organik bir çiftlik kurmak, Ilgaz Köyü’nü de gerçek bir cevher,  Kuzey Kıbrıs'ın hatta tüm Kıbrıs adasının bir incisi haline getirmek de var. Ilgaz Köyü ile ilgili vizyonumuzu ülkemizin tüm ilgili makamlarına sunduğumuzda bunun için gerekli desteği alacağımıza yürekten inanıyorum”

Gillham Wine Culture çok özel bir proje

Açılış etkinlikleri sırasında şarap severler, uluslararası tecrübeye sahip şarap ustası Lin Gold’un yurt dışında ürettiği şarapların yanı sıra Etel Winery’nin ikiz şarap imalathanesinde üretilen birinci sınıf Etel şaraplarını keyifle tattı.

Şarap fabrikasını ziyaret eden konuklar, bu heyecan verici yeni projenin arkasındaki muhteşem ekiple tanışma ve üzüm bağlarını görmenin yanı sıra Etel Winery’nin sunduğu sakin ortamda üzüm bağları arasından sahile doğru uzanan eşsiz manzaranın da tadını çıkardı.

Etel Winery’nin açılışı ile ilk adımını atan Gillham Wine Culture projesi içerisinde, 2018 yılının ilkbaharında tamamlanması planlanan 31 odalı lüks bir butik otel yer alıyor. Zihin, beden ve ruh için kapsamlı şarap terapileri sunacak olan Wine Spa ve dünyadan seçkin lezzetler ile eşsiz bir yemek deneyimi sunacak olan A la Carte Chef Restaurant da Gillham Vineyard Boutique Hotel bünyesinde hizmet verecek.

2018 baharında tamamlanacak olan Gillham’s Wine Culture Turizm Merkezi, ziyaretçilerine tam bir şarap kültürü anlayışı ve deneyimi sunan muhteşem bir mekan olacak. Konuklar, üzüm fidanı dikiminden seçkin şarapların nihai üretimine kadar olan tüm şarap üretim sürecinin büyüsünü keşfedebilecekler. Bunun yanı sıra konukların şarap kültürü deneyimini artıracak çok çeşitli turlar, şarap eğitimi kursları, şarap dersleri gibi birçok deneyim sunulacak.

Misafirler, Gillham’s Wine Bar’da sunulan eşsiz gastronomik lezzetlerin tadını çıkarabilecek, dinlenebilecek ve seçecekleri klasik bir kadeh şarap eşliğinde müzik dinleyerek üzüm bağlarının üzerinden günbatımını izleyebilecek.

Gillham’s Wine Culture aynı zamanda, seçkin bir mekanda özel toplantılar ya da partiler yapmak isteyenlerin kiralayabileceği, tam donanımlı bir VIP odası ve konferans salonları ile de hizmet verecek. Ayrıca, seçkin şarap koleksiyoncuları için, kendi seçtikleri şarap koleksiyonlarını en ideal koşullarda saklayabilecekleri fıçı odaları da yer alacak. Bu lüks butik otel ve Etel Şarap Fabrikası, Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret edecek olanlar için eşsiz ve çok özel bir yer olacak.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2017, 12:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104