AB'den Türkiye'ye karşı ilk hamle! Krediler durduruldu

banner37

AB'den Türkiye'ye karşı ilk hamle! Krediler durduruldu
banner90
banner99

Tek başına Türkiye'ye en çok kredi veren yabancı kurum olan Avrupa Yatırım Bankası Türkiye'ye yeni kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurdu.

Karar Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına başlamasına karşı alındı.

Reuters'ın aktardığına göre, Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye'ye devlet ile ilişkiyi herhangi yeni kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurdu. Avrupa Yatırım Bankası sözcüsü konuya dair açıklamasında  “Avrupa Birliği Bankası olan Avrupa Yatırım Bankası, Konsey’in önerilerini, özellikle de yıl sonuna kadar yeni kredi verme konusunda kısıtlamayı uygulayacak” dedi.

Banka’nın kararı Avrupa Birliği’nin geçen hafta Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine karşı yaptırım planı kapsamında verildi.

Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye'ye son üç yılda yılda 444 milyon dolar ile 2.45 milyar dolar arasında kredi verdi. 2019 yılında ise herhangi bir yatırım olmadı.

Kredilerin durdurulmasının özel sektörü etkilemesi beklenmiyor. Banka kurulundaki Avrupa Birliği Maliye Bakanları onay verirse, hâlâ 350 milyon euroluk bir anlaşma imzalanabilir. Reuters’a konuşan sözcü açıklamalarına şöyle devam etti: “Bankanın Türkiye’ye verdiği kredilere dair stratejik uygulamalarının incelenmesi yıl sonunda başka bir tarihe ertelendi”

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75