banner6

'AB, proje için 2.5 milyon Euro harcadı'

banner37

“Hayvan hastalıkları ile mücadele projesi” kapsamında büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere 88 çiftliğin daha “hastalıklardan ari” olduğu sertifikayla belgelendi.

'AB, proje için 2.5 milyon Euro harcadı'
banner151 banner143

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 5 büyükbaş ve 83 küçükbaş olmak üzere toplam 88 üreticiye ari sertifikası takdim etti.

Verilen bilgiye göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığında düzenlenen sertifika töreninde konuşan Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği yetkilileri ve üreticilerle, ülkeyi hastalıktan ari bir duruma getirmek için başlatılan çalışmaların olumlu sonuçlarının alınmaya başladığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Hayvan hastalıkları ile mücadele projesinin, Veteriner Dairesi sorumluluğunda, Avrupa Birliği’nin ve TC’nin finans katkısıyla, kamu-özel işbirliğinde disiplinli bir çalışmayla yürütülerek, çiftliklerin hastalıktan ari bir konuma getirildiğini söyledi.  

Çavuşoğlu, “KKTC’de uygulanan en ciddi projelerden biridir. Bugün 88 üreticimiz hastalıktan ari belgesi alma hakkını kazanmıştır. İşletmelerin durumunda belirsizlik yaratacak hiçbir adıma izin verilmemektedir. Dolayısıyla hastalıktan ari ağıl, hastalıktan ari ülke hedefiyle çalışmalar sürdürülüyor” dedi.  

AB, proje için 2.5 milyon Euro harcadı”

Avrupa Birliği’nin, proje için bugüne kadar 2.5 milyon Euro para harcadığını anımsatan Çavuşoğlu, üreticinin hastalık dolayısıyla yaşadığı mağduriyetinin giderilmesi için de TC ve KKTC hükümetlerinin destek olduğunu kaydetti. 

Bakan Çavuşoğlu, “Hastalıkları bu ülkede sıfırlayacağımız güne kadar elimizden ne geliyorsa siz üreticilerimizle birlikte yapmaya devam edeceğiz. Geçmiş yıllarda defalarca bu konuda yapılan girişimlerin ne yazık ki devamı gelmedi. Ancak bu defa ilk kez küçük ve büyükbaş olmak üzere ülkenin her tarafında taramalar çok hızlı bir şekilde yapılıyor. Ortada büyük bir emek ve özveri vardır” diye konuştu.   

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 17:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104