banner6

“AB prosedürleri yok sayılmamalı”

banner37

“AB prosedürleri  yok sayılmamalı”
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Ekonomist ve Vergi Uzmanı Kemal Özçakır, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde tarafından yapılan son açıklamada, kripto paraların, ödeme aracı olarak kullanılan türden para değil; ‘spekülatif varlık’ olarak kategorize edildiğini söylediğini belirtti.

   Özçakır, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) ve Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) gibi kuruluşların da kripto paralar konusunda Lagarde ile aynı fikirde olduğunu kaydetti.

   Özçakır, kripto paralar konusunda düzenleme çalışmaları yürüten KKTC yönetimlerinin de bu faaliyetlerinde Avrupa Birliği (AB) prosedürlerinin dışına çıkmaması gerektiğini belirtti.

   Lagarede’ın, geliştirilmiş ödeme araçlarına yönelik geliştirilmiş bir denetim programı yürürlüğe koyduğunu ve itinayla yapılan bu çalışmalar sonucunda ‘dijital Euro’nun piyasaya çıkacağını söylediğini hatırlatan Özçakır, bu alanda yapılacak çalışmalarda, ECB’nin tecrübelerinden faydalanılmasının şart olduğunu vurguladı.

   ‘Dark Web’ benzeri oluşumlarda yapılan kripto para ticaretinin, kara para aklama ve suç gelirlerinin aklanması gibi faaliyetlerde de kullanıldığının bilindiğine işaret eden Özçakır, bu bağlamda, finans alanının bu en yeni ve ‘en karmaşık’ konusunda yapılacak düzenlemelerin de ‘vergi alarak bütçeyi güçlendirmek’ yaklaşımının ötesine geçmesi gerektiğini ifade etti.

   Türkiye’de ve bazı ülkelerde yaşanan mağduriyetlere de dikkat çeken Özçakır, kripto varlıklara yatırım yapmayı planlayanların sermaye güvenliğinin garanti edilmesinin de önemine işaret etti.

   Özçakır ayrıca, siyaset kanadından gelen “Bizi AB ilgilendirmez” tarzı açıklamaların ise hem tehlikeli, hem de AB müktesebatının ‘işletilmeye çalışıldığı’ bir coğrafyada yanlış olduğunu söyledi.

“Rusya ‘SWIFT yasağını aşmada’ kullanıyor”

   Özçakır, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş atmosferinin, Rus bankalarının, Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) tarafından sağlanan uluslararası işlemlerde yabancı para cinsinden elektronik fon transferi sisteminden çıkarılması sonucunu da doğurduğunu aktardı.

   Bunun üzerine, Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın (CBR) talimatıyla, kripto para ihraç ve takasının ciddi anlamda arttığını belirten Özçakır, Rus bankaların uluslararası ödemelerindeki engelin de Moskova yönetimi tarafından bu şekilde aşılmaya çalışıldığını söyledi.

   Özçakır, Rus rublesiyle kripto takasının, bu gelişmelerin akabinde yüzde 400 bandında arttığını ve kripto piyasasında dönen paranın da kısa süre içerisinde 5 milyar Amerikan Doları’ndan 200 milyar Amerikan Doları’na çıktığını ifade etti.

   Kemal Özçakır, bu türden ‘keskin’ dönüşümlerin dikkatle izlenmesi gerektiğine işaret etti.

   Özçakır, Güney Kıbrıs’taki Rus sermayesinin, toplamda 78 milyar Amerikan Doları’nı bulduğunu, ancak bu paranın ‘sadece 25 milyar Amerikan Doları’ tutarının kayıt altında olduğunu dile getirdi.

   Özçakır, kayıt dışı miktarın çok önemli bir kısmını oluşturduğu ‘tahmin edilen’ kripto paraların bu ‘iştah kabartan’ özelliğinin ise ciddi tehlikelere gebe olduğuna dikkat çekti.

   Kemal Özçakır, bazı meslek gruplarının temsilcilerinin, Rus kripto paralarından sadece Güney’in faydalanmaması ve KKTC olarak bu sermayenin ülkeye çekilmesi yaklaşımını benimsediğini ifade etti.

   Özçakır, ECB’nin “Avrupa finansal hizmet standartlarının dışında” şeklinde tanımladığı kripto paralara yaklaşımda da ‘salt kazanç’ amacı güdülmemesi gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110