ABD-Türkiye ilişkileri fiyatlamada birincil etken

banner37

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Serkan Dönmez, geride bırakmaya hazırlandığımız haftaya dair çözümlemelerde bulundu:

banner87
ABD-Türkiye ilişkileri fiyatlamada birincil etken
banner90
banner99

“AÇIKLAMALAR OLUMLU”… Serkan Dönmez, “Erdoğan–Trump görüşmesi önceki gün gerçekleşirken, ABD–Türkiye ilişkilerinin önemine ve müttefikliğe vurgu yapıldı. Ayrıca yine aynı gün, Senatör Lindsey Graham da ABD Senatosu’ndaki Ermeni tasarısını bloke etti. Keza Fed Başkanı Powell da yaptığı sunumda, önceki toplantıda verdiği mesajlarla uyumlu mesajlar verdi” ifadelerini kullanırken, Birleşik Devletler-Türkiye ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmelerin, TL cinsi varlıkları da desteklediğini söyledi.

“5,79 BANDI KRİTİK”… Dolar/TL paritesindeki direnç ve destek seviyeleri hakkında da çözümlemede bulunan Serkan Dönmez, “Dolar/TL kuru, dün 08.57 itibarıyla 5,76 seviyelerinden işlem görüyordu. Kurda 5,79 seviyesinin üzerinde 5,81 ve 5,86 seviyeleri önem kazanacaktır. Aşağıda ise 5,75’in altında 5,73 ve 200 günlük ortalamaların bulunduğu 5,70 seviyeleri takip edilecektir” diyen Dönmez, 5,79 ve 5,75 seviyelerinin kritik olduğunu vurguladı.

Ali ÇATAL

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Serkan Dönmez, hafta kapanışına yönelik çözümlemesinde, söz konusu periyot dahilinde yapılan ve piyasaların gündemini uzun zamandır meşgul eden ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump görüşmesinin, sermaye piyasaları için önemine vurgu yaptı.

“Erdoğan–Trump görüşmesi önceki gün gerçekleşirken, ABD–Türkiye ilişkilerinin önemine ve müttefikliğe vurgu yapıldı. Ayrıca yine aynı gün, Senatör Lindsey Graham da ABD Senatosu’ndaki Ermeni tasarısını bloke etti. Keza Fed Başkanı Powell da yaptığı sunumda, önceki toplantıda verdiği mesajlarla uyumlu mesajlar verdi” ifadelerini kullanırken; ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jeremy Powell kaynaklı açıklamaların, uluslararası piyasalarda ve özellikle TL cinsi varlıklarda olumlu bir etki yapabileceğini söyledi.

Dönmez, ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmelerin yanı sıra Trump’a yönelik azil sürecinin de gündemdeki yerini korumaya devam ettiğini de aktardı.

“TL pozitif ayrıştı”

Dönmez, “Dolar/TL kuru, önceki gün 5,7336 ve 5,7819 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,7466 seviyesinden tamamladı ve ABD’de gerçekleşen zirve öncesi TL’nin beklentilerden bir miktar daha olumlu gelen ABD enflasyon verisine karşın dolar karşısında değer kazanarak benzerlerinden pozitif ayrıştığını izledik” sözleriyle, Birleşik Devletler enflasyon verisinin de TL’yi rahatlattığını belirtti.

Dönmez, aynı günün akşamında gerçekleşen Türk-Amerikan heyetleri görüşmesinden sonra, liderlerin ‘müttefikliğin önemi ve diyalogun devamına yönelik açıklamalarının ardından da kurda 5,73 seviyelerine kadar gerileme yaşandığını ekledi.

Direnç ve destek seviyeleri

“Dolar/TL kuru, dün 08.57 itibarıyla 5,76 seviyelerinden işlem görüyordu. Kurda 5,79 seviyesinin üzerinde 5,81 ve 5,86 seviyeleri önem kazanacaktır. Aşağıda ise 5,75’in altında 5,73 ve 200 günlük ortalamaların bulunduğu 5,70 seviyeleri takip edilecektir” diyen Dönmez, 5,79 ve 5,75 seviyelerinin kritik olduğunu vurguladı.

Risklerin Mayıs 2019’dan itibaren ‘belirli ölçüde’ sindirilmesi, enflasyondaki düşüş eğiliminin korunması, ekonomideki toparlanma işaretleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelen faiz indirimlerinin de katkısıyla Türkiye içi tahvil faizlerinde aşağı yönlü bir seyrin etkin olduğunun görüldüğü bilgisini veren Dönmez,“Bu tarafta ABD–Türkiye ilişkileri yakından izlenmeye ve fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam edecektir” şeklinde görüş belirtti.

İki yıllık tahvil faizlerinin ise önceki günü 1 baz puan düşüşle yüzde 12,22 seviyesinden tamamlarken; 2028 uzun vadeli tahvil faizlerinin de günü 10 baz puan düşüşle yüzde 12,47 seviyesinden kapattığını aktaran Dönmez,sözlerini “Son dönemde ticaret anlaşmasına dair artan iyimserliğin ve olumlu haber akışlarının etkisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri yukarı yönlü bir seyir izlese de bu hafta risk iştahındaki sınırlı zayıflama, geri çekilmeleri beraberinde getiriyor” uyarısıyla sonlandırdı.

TL yükselişini koruyamadı

Öte yandan, Trump ve Erdoğan’ın önceki gün gerçekleşen toplantıları öncesinde TL varlıklar değer kazanırken; BİST 100 104 bin 400 puanı aşmış, dolar/TL kuru da 5,7320’ye gerilemişti. Günün devamında iki liderin yaptıkları basın açıklamasında somut bir karar çıkmadı ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada,“Diğer konularda ilerleme sağlanabilmesi için, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi konusu etrafındaki sorunları çözmeliyiz” ifadelerine yer verilmesiyle pozitif fiyatlama sınırlı kaldı.

Keza, önceki günkü düşüşünün ardından dün itibarıyla bütün kayıplarını silen dolar/TL kuru, yeniden 5,77’ye yükseldi, BİST 100 ise önceki günkü pozitif ayrışmanın ardından dün yüzde 1 bandında bir düşüş yaşadı.ABD ve Türkiye arasındaki gerilimin güvenli bölge kararı sonrası azalmasıyla ekim periyodundaki kaybını bırakan TL varlıklar, bu ay ise sakin seyir izliyor. Haftalık bazda kur tarafında hafif alıcılı fiyatlanma yaşansa da önemli direnç görülen 5,78 üzeri günlük kapanışların olmaması yükseliş ivmesini de şimdilik sınırlı kılıyor.

TCMB’nin rezervleri azaldı

TCMB’nin net uluslararası rezervleri ise 8 Kasım itibarıyla bir önceki haftaya göre 1.57 milyar dolar düşüşle 34.72 milyar dolara indi.Rezervler, bir önceki hafta 36.29 milyar dolar olmuştu.TCMB’nin brüt rezervleri de söz konusu tarihte 2.84 milyar dolar düşüşle 75.43 milyar dolar oldu.

Uzmanlar, Hazine’nin 1.5 milyar dolarlık Eurobond itfası ve TCMB’nin bankalarla ihale yoluyla yaptığı swap hacmindeki 0.7 milyar dolarlık düşüşün ilgili haftada net ve brüt rezervi olumsuz etkilediğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75