banner6

Açık pazarlar da 13. maaşı bekliyor

banner37

Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Garabli, yeni yılın yaklaşmasına rağmen satışlarda henüz bir artış olmadığını, ancak 13. maaşların ödenmesiyle vatandaşların pazara rağbetinin artmasını beklediklerini bildirdi

Açık pazarlar da 13. maaşı bekliyor
banner151 banner143

Erol KANLIADA

Yeni yıla sayılı günler kalmasına rağmen pazarda yılbaşı hareketliliği henüz başlamadı. Pazardaki satışların normal seyrinde olduğu bildirildi.

Yaklaşık 200 esnafın bulunduğu pazar yerlerindeki satışların önümüzdeki günlerde, 13. maaşların ödenmesinden sonra artması bekleniyor.

Döviz kriziyle birlikte yükselen ancak bir türlü düşmeyen fiyatlar karşısında alım gücü düşen vatandaşlar, eldeki imkanlarla yılbaşı alışverişini son birkaç güne saklıyor.

Kuzey Kıbrıs Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, minimum 200 işverenin olduğu pazar yerindeki satışlarda henüz bir artış yaşanmadığını, fakat önümüzdeki günlerde memurların da 13. maaşını almasıyla, pazara yılbaşı bereketinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Pazar yerlerinde, son zamanlarda havaların soğumasıyla birlikte kuruyemiş ve giyim ürünleri satan esnafın satışlarının daha iyi olduğuna dikkat çeken Garabli, sebze ve meyve satışlarının normal seyrinde devam ettiğini belirtti.

Garabli, en çok ilgi gören meyve çeşitlerinin portakal ve mandalina olduğunu anlattı.

Yenal Garabli, “Yılbaşı yaklaşıyor, memurların 13. maaşı almasıyla birlikte satışlarda kıpırdanma bekliyoruz. Esnafın da kazanabilmesi ve gülebilmesi için halkımızı pazara bekliyoruz” dedi.

“Pazar yerlerinin üstü kapatılmalı”

Pazarcılığın bir kültür haline gelmesi gerektiğini ifade eden Yenal Garabli, yetkililerin kendilerine daha fazla ilgi göstermesini istedi.

Garabli, pazar yerlerinin üstünün kapatılması gerektiğini, özellikle müşterilerin kendini rahat hissedebilmesi için bunun gerekli olduğunu söyledi; şöyle konuştu:

“Bizler, pazar yerlerinin üst kısımlarımızı örter ve kapatırız fakat gelen veya gelecek olan müşteri, yazın güneş ve sıcaktan, kışın ise yağmurdan nasıl korunacak?

Bunun için yetkililer kesinlikle bir bütçe ayırmalı ve pazar yerlerinin üstünü kapatmalı.

Pazarcılık yapılan her şehirde, her belediyeye ayrı ayrı stopaj ödüyoruz. Vergilerde yapılandırılma olması bizler açısından daha iyi olur”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104