banner6

Açılışı yaptık, tanıtımı başaramadık

banner37

Uzun bir süre restorasyonunun yapılıp yeniden halka açılması için mücadele verilen Kumarcılar Hanı 4 ay önce açıldı, ancak yeterli tanıtım yapılmaması nedeniyle, hanı çok az kişi ziyaret ediyor.

Açılışı yaptık, tanıtımı başaramadık
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Osmanlı döneminde Lefkoşa’da inşa edilen 18 handan biri olan Kumarcılar Hanı’nın, restorasyonunun tamamlanıp, açılışının yapılmasının üzerinden 4 ay geçti, ancak hanla ilgili yeterli tanıtım yapılamadı.

Kumarcılar Hanı her ne kadar yeniden halka kazandırılmış olsa da, yeterli tanıtımının yapılmaması nedeniyle oradaki esnaf kan ağlıyor.

Sabah saatlerinde dükkânını açan esnaf, tek bir satış bile yapamadan akşam saatlerinde dükkânını kapatıyor. Müşteri olmayınca esnafta zamanını, birbiriyle sohbet edip, kahve içerek geçiriyor.

33 dükkândan 12’si aktif...

Kumarcılar Hanı’nda bulunan 33 dükkânın tamamı kiralanmış olmasına rağmen şu anda sadece 12’si aktif durumda.

Ayrıca hana yapıldığından söz edilen müze de, içinde hiç bir eşya bulunmayan boş bir odadan ibaret.

Kiralar döviz üzerinden

Hükümet yetkilileri bir yandan vatandaşa döviz borçlanmamasını önerirken, Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Kumarcılar Hanı esnafından, dükkân kiraları döviz üzerinden alınıyor.

Esnaf, “hükümet kendi söylediğini kendi uygulamıyor. Dövizle borç almayın uyarısı yapıp, bizden kirayı döviz olarak istiyor” diyerek isyan etti.

Tek ihtiyaç tanıtım

Kumarcılar Hanı içerisinde, Kıbrıs’a ait el işleri yapıp satan dükkânlar, Kıbrıs yemekleri yapıp satan dükkanlar, restoran gibi birçok dükkan bulunuyor.

Ancak hanın tanıtımının yapılması bir yana, girişinde Kumarcılar Hanı olduğunu gösteren levha bile daha önceki gün takıldı. İçerideki dükkânlarını varlığını belirtecek herhangi bir tabela ise halen bulunmuyor.

Kumarcılar Hanı’nın tarihi

Eski adı “Buğday Pazarı” olan şimdiki Asmaaltı Meydanı’nın kuzeyinde yer alan kesme taştan yapılmış, yamuk planlı küçük bir handır.

Lefkoşa’nın Büyük Han’dan sonra gelen en büyük ve en eski hanıdır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor olmasına karşın, M.S XV-XVI. Yüzyılda Ortaçağ’a ait eski yapı kalıntılarından da yararlanılarak aynı dönemlere ait kalıntılar üzerine kurulduğu belirlemesinde bulunulmuştur.

Nitekim hanın girişinden hemen sonra görülen kemerli giriş kapısı ile hanın kuzeybatı köşesindeki odada sergilenen temel kalıntıları Venedik veya Luzinyan dönemine aittir.

Şenol: Bizi kaderimize terk ettiler

Kumarcılar Hanı esnaflarından Asaf Şenol, hanın açılışının 23 Kasım’da başbakan tarafından yapıldığını ve ardından da hanla ilgilenen kimsenin olmadığını söyledi.

“Açılışın ardından bizi kaderimize terk ettiler” diyen Şenol, hanın girişinde adını belirten levhanın bile daha önceki gün takıldığına dikkati çekti.

Şenol, ayrıca açılış günü hana müze yapıldığından söz edildiğini hatırlattı ve müze denilen yerin kaderine terk edilmiş boş bir oda olduğunu anlattı.

“Bir bekçi dahi yok”

Hanı açıp kapayan bir bekçi bile olmadığına değinen Şenol, “eğer handaki restoran sahibi kapının anahtarını istemese, kapı bile açılmayacaktı” dedi.

Şenol, kendilerine verilen sözlerin hiç birinin tutulmadığına işaret etti ve şu ifadeleri kullandı:

“Turizm Bakanlığı’ndan rica ettik. Burada bir resepsiyon verilmesini istedik. O da olmadı. Turizm Bakanımız fuarlardan fırsat bulup burada resepsiyon yapamıyor. Burasının halka tanıtılması gerekir. Kumarcılar Hanı esnafı, ödediği kirayı bile çıkaramıyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 09:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104