Akdeniz'de ilk sondaj kuyusu bu yıl kazılacak

banner37

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bu yıl bitmeden Akdeniz’de ilk sondaj kuyusunun kazılacağını söyledi…

Akdeniz'de ilk sondaj kuyusu bu yıl kazılacak
banner99

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile birlikte Barbaros Hayrettin Paşa gemisini ziyaret eden Albayrak, sadece Türkiye’nin sularında değil Kuzey Kıbrıs sularında da arama ve sondaj faaliyetlerinde aktif olacaklarını kaydetti.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile birlikte Kıbrıs açıklarında sismik araştırma yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Albayrak ve Atun gemide personelle birlikte iftar yaptı.Ziyarette geminin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, bu yıl bitmeden Akdeniz’de ilk sondaj kuyusunun kazılacağını söyledi.

banner134
Albayrak, “İnşallah, bu yıl içinde kendi gemimizi alarak artık Akdeniz ve Karadeniz’de sondajlarımıza başlayacağız. Buna bağlı olarak tahminim odur ki üçüncü çeyrek sonu veya dördüncü çeyrek gibi inşallah bu yıl bitmeden Akdeniz’de ilk kuyumuzu kazacağız.” dedi.

Geminin dün itibarıyla Mağusa açıklarında yaklaşık bin 695 metrekarelik üç boyutlu sismik çalışmalarının üçte ikisini tamamladığını ifade eden Albayrak, ay sonu itibarıyla bölgedeki üç boyutlu sismiğin tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Buradaki çalışmaların ardından Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Orta Akdeniz bölgesi için üç boyutlu sismikle ilgili çalışmalara devam edeceğini kaydeden Albayrak, bu yıl sonuna kadar en az iki veya üç bölgenin sismik çalışmalarının tamamlanacağını tahmin ettiğini belirtti.

Albayrak, Türkiye’nin, sadece Türkiye sularında değil Kuzey Kıbrıs sularında da arama ve sondaj faaliyetlerinde aktif olacağını kaydetti.

Türkiye’nin artık Akdeniz’de daha etkin bir süreç yürütmek zorunda olduğunu çünkü Akdeniz’in bir potansiyelinin bulunduğunu dile getiren Albayrak, bu potansiyelin son 15-20 yılda özellikle dünya petrol ve gaz piyasalarında yeni bir süreci ortaya koyduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75