banner6

Akıllı sayaçlarla su tasarrufu sağlanıyor

banner37

Güzelyurt’ta 8 bin su abonesine “akıllı su sayacı” takılması için çalışmalar sürüyor. Güzelyurt Belediyesi Şube Amiri Uluç, akıllı sayaçların hem kullanıcı hem de belediye için kolaylık olduğunu belirtti.

Akıllı sayaçlarla su tasarrufu sağlanıyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Ülkemizde su tasarrufu bilincini geliştirmek amacıyla özellikle yerel yönetimler sürekli bilgilendirici duyurular yapıyor, broşürler basıyor.

Ülkemizde son birkaç yıldır uygulamaya giren akıllı sayaç uygulaması da, su tasarrufunu ve daha kontrollü bir tüketimi sağlamak amacıyla kullanılmaya başlandı.

Güzelyurt Belediyesi ve KIBRIS TV’nin ortak gerçekleştirdiği “İş Başa Düştü” programında, akıllı sayaç yani ön ödemeli sayaçların nasıl çalıştığını öğrendik.

Güzelyurt bölgesinde 8 bin su abonesi var. Şu ana kadar akıllı sayaç takılan kişi sayısı ise 500 civarında.

Uluç: Bu sistem su takibini kolaylaştıracak

Güzelyurt Belediyesi Şube Amiri Nevzat Uluç, akıllı su sayaçları hakkında bizleri bilgilendirdi.

Uluç, bu sistemin takibinin hem kullanıcı hem de belediye için daha kolay olduğunu belirterek su tasarrufunun sağlanmasında büyük kolaylık olduğunu söyledi. Güzelyurt bölgesinde 8 bin su abonesi bulunduğunu ifade eden Uluç, şu ana kadar 500 civarında su saatini değiştirdiklerini, bunun en kısa zamanda tamamlanacağını kaydetti.

Kontör karşılığı tüketicilerin su kartlarına yükleme yapabileceğini anlatan Uluç, kullanıcılar için bu sistemin büyük kolaylık olduğunu ifade etti. Su yüklemeyi unutan aboneler için kartlarında 3 ton yedek su bulunduğunu belirten Uluç, kullanıcıların mağdur olmaması için cumartesi günü öğleye kadar şubenin hizmet verdiğini de söyledi.

Bu bilgi sonrasında akıllı su sayacını takmak üzere yola koyulduk.

Gittiğimiz ilk evin bahçesinde önce eski su sayacını değiştirmek için kolları sıvadık. Vanadan suyu kestik ve eski su saatini yenisiyle değiştirdik. Su sayacını taktıktan sonra kontör kartından yükleme yaptık. Suyun aktif olup olmadığını test ettik.

Tam bu işlemi yaptığımız sırada bir bölgede, su borusunun patladığı ihbarını aldık. Olayın olduğu bölgeye gittik ve gerekli tamiratı yaptık. Belediyenin 7-24 bu tür durumlarda alarmda olduğunu da bire bir gördük.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 11:16
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110