banner6

Altın fiyatları üst üste üçüncü aylık kazancına hazırlanıyor

banner37

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı öncesinde yatırımcıların çekimser kalmasıyla salı günü bir miktar geri çekilirken; doların zayıflaması ve piyasa katılımcılarının daha az agresif faiz artışı beklemesiyle üst üste üçüncü aylık kazancına hazırlanıyor.

Altın fiyatları üst üste üçüncü aylık kazancına hazırlanıyor
banner90
banner99

Gram altın bugün saat 09.00 itibarıyla yüzde 0,29 düşüşle bin 157,56 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın yüzde 0,40 düşüşle ons başına bin 914,27 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri yüzde 0,46 düşüşle ons başına bin 930,30 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,05 artışla 102,3170 seviyesinden işlem görüyor.

2022 yılı içinde 114 seviyelerine kadar çıkan dolar endeksi, faiz artırımlarında yavaşlama beklentisiyle 102 seviyelerine kadar geriledi. Daha zayıf bir dolar ise dolarla fiyatlanan külçe altının yatırımcılar için daha cazip bir hale gelmesini sağladı.

Yatırımcılar genel olarak, Fed'in çarşamba günü sona erecek iki günlük politika toplantısında faizleri 25 baz puan (bps) artırmasını beklerken; ABD Merkez Bankası, üst üste dört kez 75 baz puanlık faiz artırımının ardından aralık ayında 50 baz puanlık bir faiz artışına gitmişti.

Ancak, Kedia Commodities Direktörü Ajay Kedia, piyasanın Fed toplantısı öncesinde dar bir aralıkta işlem gördüğünü söyleyerek, "Altın piyasası zaten 25 baz puanlık bir artışı fiyatladı eğer Fed güvercin bir ton takınırsa, bu altın için olumlu olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

2022 yılının son dönemlerinde de düşük faiz artışı beklentileri, sabit getirisi olmayan altın fiyatlarının yükselmesine sebep olmuş ve yeni bölgesel zirvelerin görülmesini sağlamıştı.

Altın fiyatlarındaki son yükselişte bir diğer önemli katalizör ise Çin'in yeniden açılması olmuştu.

Resmi verilere göre en büyük altın tüketicisi olan Çin'in ekonomik faaliyetleri, pandemi kontrollerinin kaldırılmasının ardından ocak ayında da büyümeye geri döndü.

Kedia, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çin ekonomisinin toparlanmasıyla birlikte Çin'de fiziki altın talebi artacaktır. Ayrıca, doğası gereği endüstriyel olan diğer değerli metallere de bu durum destek sağlayacaktır." dedi.

Ancak, altın fiyatlarındaki yükselişten değerli metaller henüz yararlanamadı.

Buna göre, diğer değerli metallerden spot gümüş yüzde 0,38 düşüşle ons başına 23,47 dolara, platin yüzde 0,77 düşüşle 1.005,11 dolara ve paladyum yüzde 0,09 düşüşle bin 640,08 dolara indi. Ayrıca her üç değerli metal, aylık bazda da düşüş yaşamaya hazırlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104