banner6

Altın fiyatlarında Kasım indirimi

banner37

Altın fiyatlarında düşüş: Gram altın bin 56 TL

Altın fiyatlarında Kasım indirimi
banner99

Altın fiyatları, jeopolitik endişelerin etkisiyle geriledikten sonra Fed’in önümüzdeki dönemlerde izleyeceği yol haritasına dair gelecek mesajlara odaklandı. Gram altın, yüzde 0,30 düşüşle bin 56,91 seviyesinden işlem görüyor.

Altın, Fed'in şahin tavırlarını sürdüreceği beklentilerinin faiz artışlarının yumuşayacağına dair beklentilere ağır basmasıyla geriledi.

Gram altın, bugün saat 09.45 itibarıyla yüzde 0,30 düşüşle bin 56,91 seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın, yüzde 0,46 düşüşle ons başına 1.765,52 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri, yüzde 0,46 düşüşle ons başına 1.767,70 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi, yüzde 0,10 artışla 106,3517 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları, Polonya'da iki kişinin öldüğü patlamanın ardından üç ayın zirvesine çıktıktan sonra geri çekildi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, çarşamba günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İsabet eden füze, muhtemelen başıboş kalmış bir Ukrayna savunma mermisiydi.” dedi.

Böylelikle Duda, füzenin Rusya'dan geldiği ve Ukrayna krizinin derinleşebileceği yönündeki endişeleri ortadan kaldırmış oldu.

Jeopolitik gerginliklerin azalmasıyla altın fiyatları üzerindeki baskı azalsa da, yatırımcılar gözünü ekonomik belirsizliklerin hakim olduğu ABD ekonomisine ve Fed’in önümüzdeki dönemlerde nasıl bir yol izleyeceğine dair gelebilecek mesajlara çevirdi.

ABD’den son gelen veriler, ABD’de perakende satışların ekim ayında beklenenden daha fazla arttığını ve tüketici harcamalarının dördüncü çeyrekte ekonomiyi desteklemeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bu olumlu verinin ardından dolar endeksinde bir miktar toparlanma çabası görülürken, altın fiyatlarında ise geri çekilme yaşandı.

Ayrıca, Fed yetkililerinin faiz artışlarıyla ilgili yaptığı çelişkili konuşmalar piyasalarda belirsizlikleri artırırken, altın fiyatları üzerinde satış baskısının artmasına sebep oldu.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, yaptığı bir açıklamada, “Fed'in politika faizini gelecek yılın başlarında yüzde 4,75- yüzde 5,25 aralığına yükseltmesi gayet makul görünüyor. Faiz artışlarında yavaşlama konuşulabilir ancak faiz artışlarına ara vermenin konuşulması henüz pek mümkün değil.” dedi.

Analistler ise, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık ayında gerçekleştireceği para politikası toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 85 seviyesine çıktığını belirtti.

Diğer değerli metallerde ise karışık bir görünüm hakim oldu.

Spot gümüş yüzde 0,84 düşüşle ons başına 21,26 dolara, paladyum yüzde 1,18 düşüşle 2.054,12 dolara indi. Platin ise yüzde 0,23 artışla 1.010,33 dolara çıktı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104