Altın yükseldi, döviz değer kaybetti

banner37

TCMB politika faizini 325 bp indirerek yüzde 16.5'e çekti, sonraki faiz adımların ‘daha sınırlı’ olacağı sinyali verdi; karar piyasaya olumlu yansıdı

Altın yükseldi, döviz değer kaybetti
banner90
banner8

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), enflasyondaki düşüşe vurgu yaparak, temmuzda başladığı 425 baz puanlık faiz indirimi sürecine eylül toplantısında da 325 baz puanlık indirimle devam etti. Banka, PPK metninde, sonraki faiz adımlarının daha sınırlı olabileceği sinyalini verdi. Banka, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğunu vurgularken, bu söylem piyasada bundan sonraki indirimlerinin son iki PPK'de gerçekleştirilen 425 ve 325 baz puandan çok daha sınırlı olacağı izlenimi yarattı.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 19,75'ten yüzde 16,5'e indirilirken; PPK metninde güncel tahminlerin yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu'nda verilen yüzde 13,9’luk öngörülerinbir miktar altında kalabileceğine işaret ettiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Bu çerçevede kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir."

“Geleceği ekonomik aktivite belirleyecek”

Garanti Yatırım Baş Ekonomisti Nihan Ziya Erdem, "Eylül ayı toplantı metnine eklenen mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu ifadesi, TCMB'nin gevşetici yöndeki adımlarında sona yaklaşıldığı sinyali veriyor. Bu ifade, önümüzdeki PPK toplantılarında olası faiz indirimlerinin son iki toplantıya göre sınırlı olacağı mesajı içeriyor. TCMB'nin önümüzdeki dönemde para politikasını, küresel para politikası uygulamaları, sermaye akımları, enflasyon görünümü ve ekonomik aktivite belirleyecek" dedi.

Morgan Stanley (NYSE:MS) ekonomisti Ercan Ergüzel ise "Ölçülü indirimlerin vakti geldi mi?" başlıklı raporunda, yıl sonu için yüzde 15,75 seviyesindeki politika faizi beklentilerini koruduklarını söyleyerek, "...24 Ekim toplantısında 75 baz puan gibi daha ölçülü bir indirim bekliyoruz" dedi.

Reuters anketine katılan 23 kurumun tahminlerinin medyanına göre TCMB'nin dün 250 baz puan indirime gitmesi bekleniyordu. Buna karşılık işlemciler, indirimin 300 puanın üzerinde olacağına kesin gözüyle bakarken, swap piyasasında fiyatlanan indirimin 300-400 baz puan aralığında olduğu belirtiliyordu.İşlemcilere göre, politika faizi indiriminin swap piyasası fiyatlamasının altında kalması ve ilerleyen dönemde indirimlerin daha sınırlı olacağı algısı TL'deki değer kazancında da rol oynadı.

Kurlar geriledi

PPK kararı öncesi 5,7500 seviyesinde olan dolar/TL kuru, kararın ardından bir haftanın en düşük seviyesi olan 5,6585 seviyesine kadar geriledi. Dolar/TL,dün 17:04'te kazançlarının bir kısmını geri vererek 5,6900/5,6925 seviyesinde bulunuyordu. Dün sabah 6,0567/6,0594 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 5,9837/5,9849;dün sabah 6,3290/6,3540 seviyesinde olan Euro/TL ise 6,2829/6,2849 seviyesinde kayıtlara geçti.

Tahvil piyasasında ise önceki gün spot kapanışta yüzde 15,75;valörde son işlemde yüzde 15,75 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvil, dün spot kapanışta yüzde 15,49;valörde 17:05'teki son işlemde 15,10 seviyesindeydi. Önceki gün spot kapanışta yüzde 15,66;valörde son işlemde yüzde 15,50 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 15,28;valörde son işlemde yüzde 15,27 seviyesindeydi.

“Para politikaları ‘genişlemeci’ yaklaşıma evrildi”

Bankacılar, enflasyondaki düşüşün yanı sıra Avrupa ve Amerika başta olmak üzere küresel merkez bankalarının para politikasında yeniden genişlemeci yaklaşıma yönelmesinin de TCMB'de destek verildiğine dikkat çekiyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB)dün mevduat faizini 10 baz puan daha düşürerek eksi yüzde 0.5'e çekerken, varlık alım programına başladı; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) ise faiz kararını gelecek hafta açıklayacak.

Yıllık enflasyon ağustosta 1.64 puanlık düşüşle yüzde 15.01'e gerilerken, manşet ve çekirdek enflasyonda gözlenen düşüşün yanı sıra eylül ve ekimde baz etkisiyle enflasyonun tek haneli seviyelere gerileyebilme ihtimali, analistlere göre TCMB'nin faiz indirimi konusunda elini kuvvetlendiren bir etken olarak öne çıkıyor. PPK metninde enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesinin, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığına şu ifadelerle dikkat çekiliyor:

"Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

Uysal başkanlığında ikinci indirim

TCMB Başkanı Murat Uysal, göreve gelmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk PPK toplantısında politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 19,75'e çekmiş, bu da 4.5 yıllık aranın ardından gerçekleştirilen ilk faiz indirimi olmuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz haftasonunda yaptığı açıklamada, dünkü PPK toplantısına işaret ederek, "Ben inanıyorum ki faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz" demişti.

"Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir" görüşüne yer verilen PPK metninde, "Türk Lirası’ndaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75