banner6

Altında kritik gün

banner37

Fed Başkanı Powell'ın ABD senatosu ve Temsilciler Meclsi'ndeki sunumlarıyla düşüşe geçen ons altın yeniden canlanma peşinde. Yatırımcılar Mart ayında iyi bir performans gösteren altına ilgi gösteriyor. ABD'de dün yayımlanan haftalık işsizlik başvurularıyla altın piyasası bir miktar nefes aldı. Fakat asıl önemlisi bugünkü tarım dışı istihdam verisi olacak...

Altında kritik gün
banner90
banner99

ABD'de dün haftalık işsizlik başvuruları son dokuz haftanın en yüksek seviyesini görürken, altın fiyatları da seans zirvelerine yakın hareket etti.

FED BEKLENTİLERİNİ YUMUŞATIR MI?

Yeniden 200 binin üzerine çıkan haftalık veri ile ons başına 1.825,80 dolara yükseldi. Altın üzerinde son dönemde etkisini gösteren dolar baskısı nedeniyle veriler kritik önem ifade ediyor. 

Dün açıklanan ABD Çalışma Bakanlığı haftalık işsizlik başvurularının 21.000 artarak 211.000'e yükseldiğini ve önceki haftanın revize edilmemiş 190.000 başvuru tahmininden yükseldiğini söyledi. En son işgücü piyasası verileri, ekonomistlerin 195.000 civarında 200.000'in altında kalması için başvurular ararken beklentileri kaçırdı.

Son şahin yorumlarının bir sonucu olarak, piyasalar şu anda 22 Mart'ta 50 baz puanlık bir faiz artırımı için yaklaşık yüzde 78'lik bir ihtimal ile fiyatlıyor.

ALTIN HAFTALIK KAYBA GİDİYOR

Haftalık seansa bakıldığında, ons altın fiyatı Fed Başkanı Jerome Powell'ın şahin yorumları ve beklenenden güçlü ABD ekonomik verilerinin ağırlığı altında yüzde 1'den fazla kaybetmeye doğru ilerliyor.

Ancak yatırımcılar ABD istihdam raporunun Şubat ayında işe alımların yavaşladığını göstermesini bekliyor. Bu umutlarla dünden itibaren yakalanan küçük çaplı ivme fiyatları 1828 dolara yaklaştırdı. Yine de veride başka bir güçlü okuma altını daha da baskılayabilir...

GRAM ALTINDA SON DURUM

Gelişmelerle gram altın 1.105-1.120 TL aralığında oldukça oynak bir alanda hareket ediyor. ABD verisi saat 16:30'da açıklanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104