banner6

Aman kâbus geri gelmesin!

banner37

Tüm dünyayı etkileyen Rusya-Ukrayna savaşı, kurları yeniden tetikledi. TL, döviz karşısında yeniden erimeye başladı. Sterlin 19 TL’yi geçerken, dolar 14.58 TL’den işlem gördü. Euro ise 16.00 TL’ye dayanıyor

Aman kâbus geri gelmesin!
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, yatırımcının ‘güvenli liman’ arayışını arttırırken; TL başta olmak üzere, gelişmekte olan ülke paralarında (GOP) da düşen risk iştahına paralel, değer kaybı hızlandı.

Buna göre, KKTC serbest piyasalarında, yeni işlem haftasında başlayan TL varlıklardaki negatif ayrışma, haftanın ikinci işlem gününe de taşındı ve bütün döviz kurlarında artış kaydedildi.

KKTC serbest piyasalarında Amerikan Doları fiyatları, dünkü kapanışta ortalama 14,5800 TL olarak kayda geçti. Euro/TL paritesi de 15,8800 TL’den alıcı buldu. İngiliz Sterlini ise 19,0900 TL’den el değiştirdi.

Hatırlanacağı üzere kurlar, 28 Şubat-07 Mart işlem haftasını, sırasıyla ortalama 13,8800 TL, 15,56 TL ve 18,61 TL’lik fiyatlamayla kapatmıştı.

Amerikan Doları’nın, diğer altı majör para biriminin ticaret ağırlıklı sepeti karşısındaki performansını ve satın alma gücünü ölçümleyen ABD dolar endeksi ise dünün kapanış dakikalarında yüzde 0,04 bandında bir düşüşle 99,26 seviyesinde bulunuyordu ancak endeks, 99,275 puanın çok az altına düştü ve çatışmaların yoğunlaştığı dönemde Amerikan Doları da ‘güvenli liman’ statüsünü korudu.

Diğer taraftan, ABD Doları, küresel piyasalarda majör para birimleri karşısında dün düşüş yaşarken; Euro, bir önceki seansta gördüğü 22 ayın en düşük seviyesinin biraz üzerine çıktı. Uzmanlar da Ukrayna’daki savaşın, Avrupa’nın büyüme görünümünü de tehdit eder bir konuma geldiğini vurguladı.

Euro/Amerikan Doları ikilisi, yaklaşık bir haftalık satışın ardından, dün bir toparlanma girişiminde bulunarak yüzde 0,1 artışla 1,0863’e yükseldi fakat analizlere göre, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı günden bu yana Euro, Amerikan Doları karşısında yüzde 4 değer kaybetti.

ING analistleri, dün yaptıkları bir çözümlemede, “Euro/Amerikan Doları kuru ne kadar düşebilir? Destek seviyeleri 1,0760/70 bölgesi ve ardından 1,0640 yani Mart 2022 döneminin en düşük seviyesi civarında gözüküyor ancak muhtemelen bu gibi zamanlarda 1,0500 gibi bir rakam daha makul olmaya başladı” dedi.

Gözler ECB toplantısında

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yarın toplanıyor ve uzmanlara göre, Ukrayna’daki çatışmanın ardından bölgede büyümenin yavaşlama olasılığı ile artan emtia fiyatları, politikacıları, faiz artırımlarını bu yılın sonuna kadar ertelemeye teşvik edebilir. Bu bağlamda, ekonomist çözümlemeleri uyarınca, ECB’nin, Euro’yu desteklemek için müdahale etmesi de pek mümkün değil.

ING analistleri, aynı çözümlemelerinde, “İşler kontrolden çıkacak olsaydı Euro/Amerikan Doları paritesini desteklemek için koordineli bir G5 müdahalesi, ECB’nin kendi hesabına müdahale etmesinden daha olası olacaktı ancak bu, pariteye daha da yaklaşana kadar gerçekleşmeyebilir” şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) da gelecek hafta toplanacak ve Başkan Jerome Powell geçen hafta ‘çeyrek puanlık bir faiz artışını desteklediğini’ söylerken; Kongre’ye de enflasyon düşmediği takdirde daha agresif aksiyonlar alacağını ifade etmişti.

Yanı sıra, dünkü kapanış itibarıyla Amerikan doları/Japon yeni kuru yüzde 0,1 artışla 115,43 olurken; sterlin/Amerikan doları paritesi de yüzde 0,1 artışla 1,3108’e yükseldi. Avustralya Doları/Amerikan Doları ikilisi ise yüzde 0,4 bandında bir kayıpla 0,7285’ten işlem gördü.

Batılı hükümetler arasında Rus petrol ithalatına yasak koyma konusunda birlik olmayışından faydalanan Rus Rublesi dün yükseldi lakin Amerikan Doları/ruble kuru yüzde 4,1 düşüşle 130,00 olarak kayıtlara geçti.

Polonya Merkez Bankası’nın (NBP) toplantısı öncesinde Amerikan Doları/Polonya Zlotisi yüzde 0,1 yükselişle 4,5865’e ulaştı. Faizlerin, 50 baz puanlık (bp) bir artışla yüzde 3,25’e çıkarılması bekleniyor.

Bu hamle, uzmanlara göre, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının sonucunda Euro karşısında rekor seviyelere inen zlotiyi desteklemeye yardımcı olacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 12:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110